Themersonowskie spojrzenie na sztukę

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jak wygląda Themersonowskie spojrzenie na sztukę? Już niebawem będziemy mogli przekonać się o tym w Płockiej Galerii Sztuki, która zaprasza na wyjątkowy wernisaż.

W piątek, 20 października, o godzinie 18.30, Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej czwartej edycji konkursu „Ulica Themersonów”.

W Galerii Kreski do 19 listopada będą prezentowane prace, nagrodzone i wyróżnione przez międzynarodowe jury. Podczas uroczystego otwarcia zostaną również wręczone nagrody. Konkurs, nawiązujący do organizowanego od 2010 kilkudniowego Festiwalu Themersonów, objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego.

– W tym roku konkurs „Ulica Themersonów” po raz kolejny zgromadził wielu utalentowanych młodych artystów, dla których postacie i twórczość  Franciszki  i Stefana Themersonów stały się źródłem inspiracji. To wyjątkowe małżeństwo, zgrany duet w życiu codziennym i w działaniach artystycznych,  poprzez swoją twórczość opowiadało w sposób mądry i dowcipny o wieloznaczności świata, z humorem i twórczą inteligencją łamało stereotypy i przekraczało granicę dziedzin, stylów i gatunków – tłumaczą organizatorzy wystawy.

W czwartej edycji „Ulicy Themersonów” wzięło udział 68 artystów, którzy przesłali ponad 160 prac. Na wystawę pokonkursową jury  zakwalifikowało 45 prac 36 artystów , spośród których trzy prace zostały nagrodzone oraz trzy otrzymały wyróżnienia honorowe. Wszystkie prace, które będą prezentowane w Galerii Kreski, zostały przez ich autorów  przekazane Płockiej Galerii Sztuki. Jest to niezwykle ważne dla Galerii, gdyż w przyszłości kolekcja PGS na trwałe zaświadczy o związku Themersonów z Płockiem. Będzie to również swoisty „dowód” dbania o swoją kulturową niepowtarzalność. Tym bardziej, że tegoroczna edycja konkursu przyniosła wiele ciekawych prac, eksperymentujących z formą, ciekawych  i frapujących intelektualnie i wizualnie, nawiązujących do stylu prac Themersonów lub dalekich od bezpośrednich zapożyczeń.

– W porównaniu z wcześniejszymi odsłonami „Ulicy Themersonów”, mniej jest prac posługujących się  techniką kolażu, więcej prac rysunkowych, akcentujących bezpośredniość i spontaniczność śladu graficznego. Wiele z tych prac urzeka charakterystycznym dla Themersonów humorem, abstrakcyjnym myśleniem i wolnością twórczą.  Themersonowie  wymykali się  wszelkim klasyfikacjom, nie dając się podporządkować żadnym stylom czy kierunkom, charakteryzowała ich świeżość spojrzenia – wyjaśniają organizatorzy wystawy.

Konkursowe jury tworzyli: dr Krzysztof Cichoń – historyk sztuki, krytyk i pracownik naukowy Katedry Historii Sztuki UŁ; prof.  Andrzej Klimowski – malarz, grafik, autor powieści graficznych i filmów animowanych, projektant plakatów, okładek książek, wykładowca w londyńskim Royal College of Art; Piotr Naliwajko – artysta malarz; siostrzenica Franciszki Jasia Reichardt – krytyk sztuki, od 1988 r. opiekun archiwum Stefana i Franciszki Themersonów, spadkobierczyni ich praw autorskich; Nick Wadley – pisarz i rysownik, bliski przyjaciel Themersonów i Alicja Wasilewska – historyk sztuki, krytyk, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), dyrektor Płockiej Galerii Sztuki.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji