REKLAMA

Themersonowie i teatr podczas Festiwalu SkArPa

REKLAMA

Festiwal SkArPa rozpoczyna się 19 października. Przez kilka festiwalowych dni będziemy mieli okazję poznać pracę Stefana i Franciszki Themersonów. Do Płocka zjadą się znamienici goście, zostaną wystawione sztuki i zaprezentowane wystawy.

PowiązaneTematy

W tym roku przypada 25. rocznica śmierci Stefana i Franciszki Themersonów. Z tej okazji Rada Miasta Płocka ogłosiła rok 2013 rokiem Themersona. W maju zdecydowano o nadaniu odcinkowi ulicy przy Jagiellonce nazwy na cześć znanego małżeństwa. Jej uroczyste otwarcie nastąpi w czasie Festiwalu SkArPa, 25 października.

Festiwalem SkArpa Płock włącza się w cykl wydarzeń poświęconych Themersonom, które odbywają się nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wydawnictwo jednej z najważniejszych europejskich galerii sztuki współczesnej Tate Galery w Londynie wydało książkę Themersona, w Londynie zorganizowane zostały wystawy rysunków i obrazów Franciszki Themerson – jedna jest pod patronatem Komisji Europejskiej, natomiast w Polsce na początku roku Muzeum Sztuki w Łodzi otworzyło wystawę „Themersonowie i Awangarda”, a w listopadzie w Warszawie odbędą się Dni Themersonowskie.

W Płocku hasłem przewodnim dla prezentacji themersonowskiego dorobku będzie teatr. W Muzeum Żydów Mazowieckich będziemy mogli obejrzeć scenografię Franciszki Themerson do spektaklu „Król Ubu” według Alfreda Jarry’ego w reżyserii Michaela Meschke, który przyjedzie do Płocka ze Sztokholmu. Król Ubu to dla Themersonów wyjątkowy bohater literacki. W swoim wydawnictwie Gaberbocchus Press wydali pierwszy angielski przekład tej książki. „Król Ubu”, którego akcja toczy się „w Polsce czyli nigdzie” będzie przedmiotem dyskusji z udziałem gości, m.in. Jana Gondowicza, Agaty Gwizdały, Piotra Szulkina i Małgorzaty Sady.

Festiwal SkArPa gościć będzie także Jasię Reichardt z Londynu, spadkobierczynię Themersonów i opiekunkę londyńskiego archiwum Themersonów. W sumie, podczas kilku dni festiwalu weźmie w nim udział kilkudziesięciu gości, odbędą się koncerty, spektakle i pokazy filmów, które urozmaicą płockie wydarzenie.

PROGRAM FESTIWALU
Festiwal Themersonów Skarpa 2013 / „Themersonowie i teatr” (edycja IV)

19 października / Płocka Galeria Sztuki (ul. Sienkiewicza 36) / Wstęp wolny
godz. 18 – Wernisaż wystawy „Ludzie i kreski – rysunki z lat 1950-1960” Franciszki Themerson + koncert Plock Percussion Duo/ Inauguracja Festiwalu Themersonów SkArPa 2013.

20 października / Muzeum Mazowieckie (ul. Tumska 8) / Wstęp wolny
godz. 15 – „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” – koncert z udziałem Sławomira Gałczyńskiego, Elizy Łochowskiej (śpiew) i Jarosława Domagały (akompaniament). Koncert towarzyszy konferencji naukowej „Muzy, kochanki, partnerki – wielkie kobiety w cieniu wielkich mężczyzn” organizowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Płocku.

25 października / ul. Themersonów (obok Pływalni Miejskiej Jagiellonka)
godz. 10 – Uroczyste otwarcie ULICY THEMERSONÓW w Płocku połączone z happeningiem z udziałem dzieci z płockich szkół i przedszkoli. Gościem honorowym uroczystości będzie Jasia Reichardt.

25 października / Książnica Płocka (ul. Kościuszki 6) / Wstęp wolny
godz. 13 – Rok Stefana Themersona w Płocku. „Ubu według Themersonów. Ilustracje i wydawnictwa” – otwarcie wystawy z udziałem Małgorzaty Sady autorki reportażu filmowego o Archiwum Themersonów w Londynie.25 października / przyszła siedziba POKiS (ul. Tumska 13) / Wstęp wolny
godz. 16 – „Pan Tom buduje dom” – spektakl Stowarzyszenia Teatr Per Se oraz promocja książki „Był gdzieś haj taki kraj, Była gdzie taka wieś” – S. F. Themersonów (Wydawnictwo Widnokrąg)

25 października / siedziba POKiS (ul. Tumska 9A) / Wstęp wolny
godz. 17 – „Wokół króla Ubu” – panel z udziałem m.in. : Małgorzaty Sady, Jana Gondowicza, Piotra Szulkina, Michaela Meschke, Agaty Gwizdały.

25 października / siedziba POKiS (ul. Tumska 9A) / Wstęp wolny
godz. 19 –projekcje filmów Themersonów: „Przygoda człowieka poczciwego”, „Oko i ucho”.

26 października / Muzeum Żydów Mazowieckich (ul. Kwiatka 7) / Wstęp wolny
godz. 16 – „Ubu w teatrze” – otwarcie wystawy poświęconej Themersonom, m.in. scenografii Franciszki Themerson (kostiumy i plansze) do jednej z najsłynniejszych na świecie inscenizacji sztuki „Ubu Król” Alfreda Jarry’ego – jej reżyserem był Michael Meschke (będzie gościem wernisażu), a muzykę napisał Krzysztof Penderecki.

27 października przyszła siedziba POKiS (ul. Tumska 13) / Wstęp wolny
godz. 16 – „Pan Tom buduje dom” – spektakl Stowarzyszenia Teatr Per Se.

Imprezy towarzyszące:

11 października / siedziba POKiS (ul. Tumska 9A) / Wstęp: 15 zł
godz. 19 – Translola – koncert w ramach projektów Alterstacja – kobiety i festiwalu SkArPa 2013.

8 listopada / siedziba POKiS (ul. Tumska 9A) / Wstęp: 15 zł
godz. 19 – Pochwalone – koncert w ramach projektów Alterstacja – kobiety i festiwalu SkArPa 2013.

19-20 listopada / Instytut Nauk Humanistycznych i Społecznych PWSZ (ul. Gałczyńskiego 28)
od godz. 11 – Muzy, kochanki i partnerki: wielkie kobiety w cieniu wielkich mężczyzn – konferencja naukowa.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU