REKLAMA

Themersonowie, Askanas, czy Tuszyńscy – kto będzie patronem sali w Muzeum Żydów?

REKLAMA

Od 3 do 5 września w Muzeum Żydów Mazowieckich obchodzone będą Płockie Dni Żydowskie. Z okazji tego wydarzenia sali, w której organizowane są imprezy kulturalno-edukacyjne, uroczyście nadane zostanie imię. Patrona mogą wybrać sami płocczanie w drodze głosowania.

Głosy oddać mogą wszyscy zainteresowani. Dotychczas przygotowano trzy propozycje, ale zaproponować można też własną.

[button href=”http://petronews.pl/otwarcie-muzeum-zydow-mazowieckich-zdjecia” color=”red”]Przeczytaj i zobacz koniecznie: Otwarcie Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku [ZDJĘCIA][/button]

Propozycje muzeum:

Sala im. Kazimierza Askanasa – znany płocki adwokat i działacz społeczny, jagiellończyk, żołnierz Armii Krajowej, wieloletni wiceprezes Towarzystwa Naukowego Płockiego, inicjator powstania kwartalnika „Notatki Płockie”.Sala im. Themersonów – Mieczysław Themerson nazywany był „płockim Judymem”, leczył bezrobotnych w barakach. Miał dwóch synów. Jednym z nich był Stefan Themerson – światowej sławy twórca filmów awangardowych, pisarz, rysownik, poeta i wydawca. Z kolei Roman Themerson po maturze w Jagiellonce walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Z frontu wrócił z chorobą kręgosłupa, z której nigdy się nie wyleczył i zmarł.

Sala im. Feliksa i Dawida Tuszyńskich – sławni artyści, bracia z Płocka. Feliks przeżył pobyt w Auschwitz, był specjalistą od dużego formatu obrazów na płótnie i rysunków piórkiem. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach, głównie w Australii i Stanach Zjednoczonych. Dawid natomiast nazywany był „księciem miniaturzystów”, cenionym jako świetny ilustrator i malarz. Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata.

Swoje głosy można oddawać do 20 czerwca poprzez pocztę elektroniczną na adres rafalkowalski@muzeumplock.art.pl lub pocztą tradycyjną: Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7, 09-400 Płock.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU