REKLAMA

Temperatura do 34 st. i burze z gradem. Niebezpieczna prognoza na początek weekendu

REKLAMA

Choć czwartkowa burza w Płocku jedynie lekko pogroziła piorunami, to na terenie powiatu płockiego było groźnie. Strażacy informują o interwencjach m.in. przy powalonych drzewach. W piątek pogoda ma być jeszcze groźniejsza.

W czwartek, 30 czerwca nad regionem płockim przetaczały się burze. I, choć samo miasto ominęły, to w powiecie narobiły szkód. Jak informują strażacy z OSP Nowy Duninów, około godziny 19.30 ich jednostka została zadysponowana do usunięcia skutków silnych wiatrów i deszczy, które przeszły przez gminę.

PowiązaneTematy

– Drzewa tarasowały drogę krajową, wojewódzką, jak i drogi gminne. Przy użyciu pił mechanicznych wiatrołomy udało się usunąć z dróg. W przypadku jednego drzewa, konieczne było wezwanie wysięgnika, ponieważ uszkodzone drzewo zagrażało bezpieczeństwu na przejściu dla pieszych drogi wojewódzkiej – wyjaśniają strażacy.

Tymczasem IMGW-PIB prognozuje na piątek burze z gradem, które mają wystąpić na terenie Płocka i powiatu płockiego od godz. 17 do godz. 2 w sobotę, 2 lipca.

– Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 40mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad – informuje IMGW-PIB.

Do tego w naszym regionie panować będą ogromne upały, nawet do 34 st. C.

źródło: IMGW-PIB

Grupa na FB Łowcy Burz województwo mazowieckie wydała ostrzeżenie przed burzami na wieczór i noc 1/2 lipca.– W dzisiejszym dniu województwo będzie nadal znajdować się pod wpływem gorącej i wilgotnej masy zwrotnikowego powietrza o wysokiej chwiejności CAPE, sięgającej do 2800J/kg. Wieczorem do naszego kraju zacznie się zbliżać front chłodny, przed którym utworzy się linia zbieżności wiatru, na której pojawią się warunki do rozwoju gwałtownych burz – wyjaśniają Łowcy Burz woj. mazowieckie.

Jak dodają, pierwsze burze mogą powstać już późnym popołudniem, ale w formie izolowanej i lokalnej.

– Późnym wieczorem jednak spodziewamy się w naszym województwie układu liniowego, aktywnego elektrycznie, który powinien zahaczyć niemalże całe województwo. Z uwagi na jego powolne przemieszczanie się, możliwe będzie, że lokalnie spadną bardzo wysokie sumy opadów – informują Łowcy Burz.

Region płocki znajduje się w strefie oznaczonej kolorem czerwonym, gdzie spodziewane są silne porywy wiatru na czele układu liniowego, sięgające nawet 90km/h.

– Opady mogą tam sięgać do 30mm w ciągu godziny, a jeszcze przed nadejściem liniówki będą możliwe pojedyncze superkomórki burzowe z wiatrem do 80km/h, opadem do 40mm w ciągu 30 minut i gradem do 4cm – zapowiadają Łowcy Burz.

Apelujemy o ostrożność!

źródło: Łowcy Burz województwo mazowieckieREKLAMA
Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU