REKLAMA

Szef Kancelarii Prezydenta RP w Płocku: Chcemy, by Polacy określili kierunki zmian Konstytucji RP [FILM]

REKLAMA

„Wspólnie o Konstytucji” to temat piątkowej debaty, którą w Płocku zorganizowali parlamentarzyści, radni sejmiku i rady miasta Prawa i Sprawiedliwości. Uczestniczył w niej Paweł Mucha, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP i Pełnomocnik Prezydenta RP ds. referendum w sprawie projektu nowej Konstytucji.

Piątkowe spotkanie z ministrem Muchą, które odbyło się w sali Zespołu Szkół Centrum Edukacji, cieszyło się sporym zainteresowaniem płocczan. Wzięli w nim udział nie tylko mieszkańcy miasta, ale też parlamentarzyści, radni sejmiku, płoccy rajcy oraz samorządowcy z miasta i powiatu. Temat dyskusji był bowiem poważny. Piątkowa debata „Wspólnie o Konstytucji” wpisywała się w cykl spotkań, które odbywają się systematycznie w całym kraju, a które mają sprawdzić opinię rodaków na temat planowanych zmian w ustawie zasadniczej.

– Będziemy brać pod uwagę doświadczenia z takich spotkań – mówił minister Paweł Mucha. – Zmiany w Konstytucji to ma być efekt dialogu z ludźmi. W idei pana prezydenta jest wypracowanie wspólnej wizji ustawy. Nie chcemy pokazać projektu gotowego dokumentu – przekonywał pełnomocnik Prezydenta RP.

Podczas spotkania podkreślano, że Prezydent Polski chce stworzyć konstytucję obywatelską, a nie taką napisaną bez udziału narodu, w gabinetach polityków. By zrealizować ten cel, konieczne są szerokie konsultacje społeczne. Te potrwają do wiosny. Płocka debata była pierwszy spotkaniem w tym cyklu na Mazowszu.

Po zakończeniu konsultacji społecznych mają zostać skonstruowane pytania referendalne, które będą częścią wniosku o zarządzanie referendum.

– Planowane jest dwudniowe referendum w sprawie konstytucji, opracowujemy już pytania, które mają być na tyle konkretne, by determinowały kierunek zmiany konstytucji – zapowiadał minister Mucha. – Rok 2018 ma być rokiem rozmów w tej materii. Chcemy dokonać takich zmian prawa, które będą obowiązywały przez dziesięciolecia – przekonywał zebranych.Jak twierdzili wszyscy zebrani, a był to obok ministra Muchy także senator Marek Martynowski, pomysłodawca takiego spotkania w Płocku, oraz Dariusz Dudek, konstytucjonalista, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ustawa zasadnicza mogłaby powstać na stulecie konstytucji marcowej, tj. w 2021 roku.

Elementem debaty była ankieta. Wszyscy zebrani otrzymali dziesięć pytań z zagadnieniami, dotyczącymi konstytucji. Autorzy pytali m.in. o to, czy obowiązująca ustawa z 2 kwietnia 1997 roku wymaga zmiany oraz tego, w jaki sposób powinien przebiegać wybór prezydenta, zakresu jego kompetencji czy zasad funkcjonowania sądów i trybunałów.

– Planowane referendum będzie odpowiedzią narodu – zaznaczył wiceszef Kancelarii Prezydenta, Paweł Mucha. – To jest pierwsza tego typu sytuacja, w której chcemy w procesie konstytucyjnym nie tylko zatwierdzać to, co jest efektem prac zgromadzenia narodowego, ale w ogóle zapytać czy po pierwsze tej zmiany ludzie chcą – powiedział, tłumacząc pytania zawarte w ankiecie.

Prezydent RP chce, by referendum odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 roku lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada. 11 listopada, to również prawdopodobny – wynikający z Kodeksu wyborczego – termin wyborów samorządowych.

Podobne spotkania trwają w różnych częściach Polski. Swoje opinie można też przesyłać m.in. na adres mailowy: referendum.konsultacyjne@prezydent.pl.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU