REKLAMA

Szczepionki na koronawirusa coraz bliżej. „Będą darmowe i dobrowolne”

REKLAMA

Polska podpisała już umowy na zakup ponad 45 mln dawek szczepionek, które mają zapobiegać zarażeniu wirusem SARS Cov-2. Po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje, rozpocznie się proces szczepień. Jak podkreślał podczas konferencji prasowej minister zdrowia, to największa operacja logistyczna związana ze zdrowiem Polaków.

W środę, 2 grudnia rząd ogłosił kolejne kroki, jakie zostały podjęte w sprawie zakupu szczepionek przeciwko koronawirusowi i całej operacji logistycznej z tym związanej.

– Zbliżamy się do końca roku 2020 i żeby kolejny był ostatnim rokiem koronawirusa, a jest na to szansa, musimy zachowywać się odpowiedzialnie i przestrzegać wszystkich obostrzeń. To, co daje nam nadzieję na powrót do normalności, to szczepionka – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Polski rząd podpisał już umowy na zakup szczepionki przeciwko COVID-19 z trzema firmami: Pfizer BioNtech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca. Po zatwierdzeniu ich przez europejskie instytucje (ma to się stać do 29 grudnia), do naszego kraju trafi ponad 45 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

Jak podkreślił premier, szczepienie przeciwko COVID-19 będą darmowe i dobrowolne.

– Proces szczepień przeciwko COVID-19 to największa operacja logistyczna związana ze zdrowiem Polaków. Obecnie trwają prace nad Rządową Strategią Szczepień, która zostanie przyjęta przez Radę Ministrów po konsultacjach w połowie grudnia – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

4 grudnia ruszy nabór podmiotów, które będą organizowały punkty szczepień. Minister zdrowia tłumaczył, że szczepionki mają być dostępne w jak największej liczbie punktów medycznych, tak, aby każdy miał możliwość zaszczepienia się. Mają to być:

 • stacjonarne POZ
 • inne stacjonarne placówki medyczne
 • mobilne zespoły szczepiące
 • centra szczepienne w szpitalach rezerwowych.

Dla kogo w pierwszej kolejności?Jak podkreślał premier, w pierwszej kolejności ze szczepionek skorzystają osoby szczególnie narażone, czyli:

 • pracownicy służy zdrowia;
 • mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych;
 • osoby powyżej 60. roku życia;
 • służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko.

Proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się prawdopodobnie w lutym 2021 r. Wszystko jednak zależy od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej. Co trzeba będzie zrobić, aby się zaszczepić?

 1. Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
 2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.
 3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
 4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Od 15 grudnia ma zostać uruchomiona specjalna infolinia, przeznaczona tylko tematowi szczepionek przeciwko COVID-19.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 5

 1. Srutututu says:

  W pierwszej kolejności zaszczepić się będą mogli beneficjenci systemu. Z pozoru to niesprawiedliwe jednak po przemyśleniu ze wszech miar słuszne i takie perwersyjnie makiaweliczne.

 2. Carol says:

  Nie wierzę, że ktoś jest tak tępy i umie pisać.
  Skoro zakupiła to może bezpłatnie rozdać.
  Tak jak paczki są od Orlenu bezpłatne dla seniorów. Nie oznacza to, że Orlen ich nie musi kupić.

  • blobo says:

   Nie wierzę, że ktoś jest tak naiwny. Jeśli Polska zakupiła, to zapłaciła za nie pieniędzmi moimi, pana, pani, społeczeństwa. Już Bareja to tłumaczył w czasach komuny. A niektórzy po dziś dzień uważają, że państwo to ma pieniądze z mennicy.

 3. blobo says:

  Polska zakupiła darmowe szczepionki? Chyba nie rozumiem…
  Takie banialuki propagandowe to dla inteligentnych inaczej?

  • ***** *** says:

   czego nie rozumiesz? „Polska kupiła darmowe szczepionki” – ktoś negocjujący od pisiorów dostał za je darmo, ale Polska musiała je kupić od jakiegoś instruktora narciarstwa albo handlarza bronią czy innego odźwiernego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU