Sza, cicho sza na Sienkiewicza

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Skończyły się już pomiary hałasu na ul. Sienkiewicza. Wykazały one, że wymiana starej, popękanej nawierzchni ulicy Sienkiewicza na nową zredukowała poziom hałasu.

Wykonane zostały dwie serie całodobowych pomiarów hałasu. Pierwsza z nich została przeprowadzona 7 maja od godz. 23 do godz. 23 następnego dnia, czyli jeszcze przed remontem ul. Sienkiewicza. Drugi raz pomiary wykonano 22 sierpnia od godz. 22 do godz. 22 następnego dnia, a więc już po zakończeniu remontu.

Zarówno przed, jak i po zakończeniu remontu, pomiar hałasu prowadzony był dokładnie w tym samym punkcie (na wysokości 4 m i w odległości ok. 2.5 m od krawędzi jezdni). Analiza wyników dała jednoznaczną odpowiedź, że założenia zmniejszenia natężenia dźwięków sprawdziły się.

– Z analizy przeprowadzonej przez specjalistów firmy EKKOM z Krakowa wynika, że w porze dnia na ul. Sienkiewicza zmierzono poziom dźwięku równy 67.4 dB (przed remontem 68.9 dB), natomiast w porze nocnej 60.3 dB (przed remontem 60.8 dB). Redukcja poziomu dźwięku wyniosła zatem 1.5 dB w porze dnia i 0.5 dB w porze nocnej. Zgodnie z zasadami akustyki dwa źródła dźwięku o tym samym poziomie powodują łącznie wzrost poziomu hałasu o ok. 3 dB. Zatem spadek dźwięku w porze dnia o około 1.5 dB powinien być już odczuwalny przez mieszkańców budynków sąsiadujących z ul. Sienkiewicza. W porze nocnej udział procentowy ruchu w stosunku do całej doby jest niewielki, w związku z czym redukcja poziomu dźwięku (związana z “działaniem” nowej nawierzchni) jest również mniejsza. Można przyjąć, że porównywalne skutki przyniosła wymiana nawierzchni jezdni na ul. Kolegialnej – wyjaśnia Konrad Kozłowski, rzecznik prasowy MZD.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji