Co roku w innej miejscowości powiatu płockiego odbywają się dożynki powiatowe. Tym razem główne uroczystości odbyły się w Drobinie. Piękne wieńce, poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu i świata polityki, a przede wszystkim rolnicy, których ciężką pracę doceniano nie tylko podczas przemówień.

Dożynki to tradycyjne święto polskie, w trakcie którego uroczyście dziękuje się za ukończenie żniw i prac polowych i wyraża uznanie dla ciężkiej pracy rolników. 3 września w Drobinie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji plonów, w której wzięły udział delegacje wieńcowe oraz poczty sztandarowe.

Po mszy, korowód dożynkowy przemaszerował na plac św. Floriana w Drobinie, gdzie nastąpiło oficjalne powitanie gości, a wśród nich m.in. marszałka Adama Struzika, senatora Marka Martynowskiego, posłankę Annę Cicholską, posła Piotra Zgorzelskiego. Przy scenie delegacje wieńcowe z poszczególnych miejscowości złożyły wieńce – małe dzieła sztuki i pieczywo. Po przemowach gospodarzy – Starosty Powiatowego Mariusza Bieńka i burmistrza Drobina Andrzeja Samoraja, Zespół Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku wykonał Obrzęd Dożynkowy, po którym nastąpiło dzielenie się chlebem.

Nie zabrakło atrakcji – na placu rozstawiono stoiska, w których zachwycały ręczne prace, obrazy, biżuteria, ozdoby domowe. Poszczególne gminy przygotowały też tradycyjne potrawy polskie. Dla dzieci rozstawiło się wesołe miasteczko i stoiska z zabawkami, były też konkursy i atrakcje dla najmłodszych, stoiska z produktami regionalnymi, wystawa płodów rolnych i sprzętu rolniczego.

W trakcie dożynek wręczono odznaczeń wyróżniającym się mieszkańcom powiatu płockiego, nagrody otrzymali też laureaci II edycji konkursu na „Najpiękniejszy ogród Powiatu Płockiego”. Na scenie zaprezentowały się zespoły Kordian, Red Queen, Bayera, Sami Swoi, MiG, a na koniec przewidziana jest zabawa taneczna z zespołem Ex Bolo.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

PetroNews był patronem medialnym wydarzenia.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji