Nie chcemy czekać, już nie potrafimy czekać. A kiedyś… Kiedyś, kiedy jeszcze prowadziłam bogatą listowną (mam na myśli papier i kopertę ze znaczkiem) korespondencję wysyłałam dużo listów. Mniej więcej po pięciu dniach mój list znajdował się w skrzynce odbiorcy. Jeśli odbiorca wyjął go w tym samym dniu mogłam liczyć na odpowiedź w ciągu tygodnia i w efekcie po około 14 dniach (czasem później) w mojej skrzynce znajdowałam odpowiedź. Wtedy myślałam – jak szybko odpisał…

Małgorzata Marcinkowska

Małgorzata Marcinkowska

Teraz jest tak, że odpowiedź na mój e-mail otrzymuję czasem po kilku minutach. Kawa napełnia mój kubek w ciągu 30 sekund, a maszyna podgrzewa mleko za mnie. Zamówienie wybranej przeze mnie kurtki będzie zrealizowane w ciągu 72 godzin, ponieważ przelew z mojego rachunku odbył się w czasie rzeczywistym. Nie chcemy tracić czasu. Widzę jak ludzie nerwowo biegają od kasy do kasy szukając kolejki, która jest obsługiwana szybciej – kasjerka skanuje kody, nawet nie wbija ceny – samo się liczy, a i tak jest za wolno.

Nie chcemy czekać dlatego, kiedy mój klient pyta mnie na początku wspólnej pracy – ile czasu potrwa terapia – odczuwam stres, bo nie mam dla niego dobrej wiadomości. Odpowiadam – myślę, że minimum rok, ale prawdopodobnie dłużej i widzę rozczarowanie, bo to strasznie długo. Nie chcemy czekać, nie zgadzamy się na niewygodę, na cierpienie związane z powolnym dochodzeniem do zmiany i konfrontowaniem się z jej skutkami. Czy to się w ogóle opłaca?

Nie ma cudownych sposobów na zmianę, zmiana odbywa się dzięki pracy, choć przychodzi czasem – nawet mnie – pomysł, żeby może przechytrzyć życie i na przykład… cofnąć czas. O… Wtedy podjęłabym inne decyzje, wtedy byłabym o wiele mądrzejsza, bo teraz jestem o wiele, wiele bardziej świadoma, teraz wiedziałabym jak się zachować, czego nie powiedzieć, komu nie ulec, jakich sytuacji uniknąć, moje życie nie byłoby takie trudne. Nie ponosiłabym konsekwencji moich dawnych decyzji i nie patrzyła na ich skutki.

Zmiana odbywa się w czasie i czas wcale nie jest naszym wrogiem zmiany. Jeśli tyłeś przez dwa lata i przybrałeś na wadze 15 kg, nie pozbędziesz się nadwagi natychmiast. Jeśli nie ćwiczyłeś przez rok i ze zdumieniem stwierdzasz, że dostajesz zadyszki wchodząc na czwarte piętro, to nie odbudujesz kondycji natychmiast, nawet jeśli od razu przebiegniesz pięć kilometrów. Jeśli Twoje schematy emocjonalno-poznawcze kształtowały się przez 30 lat, nie zmienisz ich w ciągu kilku miesięcy.

Świat próbuje nas kusić kłamstwem, że coś za pomocą siedmiu kroków, w ciągu 12 dni, odpowiadając na 5 pytań i kupując jeden niezawodny środek zmienimy. Nie mam dla Ciebie dobrej wiadomości – nie wierz w to. Mam dla Ciebie coś innego – proponuję zamiast pokusy szybkiego efektu, zgodę na Twoją indywidualną drogę, na szukanie na niej swoich odpowiedzi, zamiast czerpania z gotowych, na zawracanie z niej – jeśli nie okaże się dla Ciebie dobra, na stanie w miejscu tak długo, aż dowiesz się, w którą stronę dalej chcesz iść, na łzy, których teraz być może się wstydzisz, na wstyd, którego chciałabyś się pozbyć, na śmiech z siebie, jeśli nagle odkryjesz w sobie naiwność, na zaufanie, że Ciebie na tej drodze nie zostawię i rozstaniemy się, kiedy będziesz na to gotowy.

Bo – parafrazując – mądrość przychodzi, kiedy jesteśmy gotowi. Świadomość, z którą nie wiem co zrobić, w zasadzie do niczego mi się nie przyda, ale kiedy mam odwagę pójść za głosem mojej mądrości i mojej świadomości, jestem gotowy na to, co przyniesie mi życie.

Zapytasz może czy mogę coś zrobić z przeszłością, ze zmarnowanym czasem, z moimi błędami, z mnóstwem moich niezrealizowanych nigdy postanowień, z relacjami, które nie zrobiły mi dobrze, czy mogę coś zrobić, skoro nie mogę cofnąć czasu? I tutaj mam dobrą wiadomość – możesz sobie wybaczyć. Możesz zrobić dla siebie to, co zapewne nie raz robiłeś dla innych – dla swojego dziecka, partnera, przyjaciela, matki – zrób to dla siebie i idź dalej, tylko… nie spiesz się.

Małgorzata Marcinkowska

Małgorzata Marcinkowska – pedagog, psychoterapeuta, trener Centrum Obecności. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w pracy warsztatowej i trenerskiej w obszarach umiejętności pracy z grupą, komunikacji interpersonalnej i asertywności oraz wieloletnie doświadczenie w obszarze pomocy psychologicznej i pracy terapeutycznej z dorosłymi i młodzieżą.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji