REKLAMA

Spotkanie z niemieckim pisarzem w PWSZ

REKLAMA

Dzień polsko-niemiecki, obchodzony w ramach Pikniku Europejskiego, rozpoczął się spotkaniem w PWSZ w Płocku z Matthiasem Kneipem – publicystą, pisarzem, pracownikiem naukowym Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt.

PowiązaneTematy

Matthias Kneip, biegle po polsku, barwnie i ze wzbudzającą salwy śmiechu nutą ironii opowiadał o swoich doświadczeniach, związanych z naszym krajem, nauką języka i przede wszystkim o stereotypach, dotyczących Polaków i Niemców. – 15 lat temu jeszcze nie mówiłem za bardzo po polsku. Kiedyś jednak przez godzinę coś opowiadałem, a pani która tego słuchała, mówi mi na koniec „nic nie zrozumiałam, ale świetnie pan mówi po polsku” – opowiadał pisarz.

Kneip opowiadał o zwyczajach, które różnią Polskę od Niemiec oraz o różnicach w mentalności. – Mój brat nie mówi po polsku. Zna tylko jedno zdanie i na zadane pytanie zawsze odpowiada: „Dziękuję, nie jestem głodny”. A to dlatego, że Niemcy mają tak, że zawsze zjadają wszystko z talerza. Polacy mają natomiast taki gen, że jak widzą pusty talerz, to natychmiast dokładają jedzenia. A my nieraz odwiedzaliśmy dziesięciu polskich znajomych dziennie – śmiał się pisarz. – Różnice między Polakami i Niemcami ilustruje taki przykład: kiedy Niemiec jest goszczony w polskim domu i wskazuje na ścianę mówiąc: „jaki ładny ten obraz”, podczas pożegnania dostaje go w prezencie, a gdy Polak, w niemieckim domu, również zachwyci się obrazem, usłyszy odpowiedź: dlatego właśnie tam wisi.

Podczas spotkania nie zabrakło też wierszy i fragmentów publikacji czytanych przez autora. Dotyczyły m.in. polskich słów, łamiących język i związanej z tym wizycie w Szczebrzeszynie. Pisarz mówił też o znajomości z Tadeuszem Różewiczem, który często odwiedzał jego rodziców, gdy Matthias był jeszcze dzieckiem. – Dla nas to był po prostu Tadeusz, ponieważ tak mówili o nim nasi rodzice. Moi bracia do dziś nie wiedzą, jak ważną jest postacią. Pamiętam, jak graliśmy w piłkę nożną. Tadeusz Różewicz zakładał koszulkę Deyny – mówił Kneip prezentując strój piłkarski Kazimierza Deyny, który był prezentem dla jego ojca – tłumacza polskiej ekipy podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium.W spotkaniu wzięli udział studenci germanistyki PWSZ w Płocku, młodzież z III LO oraz Jagiellonki. Po spotkaniu autorskim, młodzież rozpoczęła warsztaty z Matthiasem Kneipem oraz  Manfredem Mackiem, pracownikiem naukowym Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt. Nie zabrakło też gości specjalnych – delegacji z miasta partnerskiego Darmstadt.

Fot. PWZS

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU