REKLAMA

Specjaliści pomogą osobom pokrzywdzonym

REKLAMA

25 lutego rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W Płocku pomocy będzie można szukać w prokuraturze i budynku starostwa powiatowego, choć na liście podanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości (do której odsyłają na stronie ratusza) nie widnieje żadna płocka instytucja.

W ramach akcji Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, która rozpoczyna się w poniedziałek, płoccy prokuratorzy doradzą osobom pokrzywdzonym, jak wykorzystać obowiązujące przepisy prawa tak, aby załatwić wszystkie sprawy jak najlepiej i ochronić dane osobowe. Prokuratorzy będą też kierować płocczan do właściwych instytucji lub organizacji pozarządowych, mogących udzielić im pomocy.

W budynku przy pl. Obrońców Warszawy od 25 lutego do 1 marca w godz. 8.30-15 na płocczan czekać będą wyznaczeni prokuratorzy:

  1. Pierwszy skład, pracujący w Dzień Ofiar Przestępstw (22 lutego) – święto obchodzone już od 10 lat. Dyżury pełnią w Prokuraturze Rejonowej w Płocku: prokurator Maria Bernacka-Siemion (pokój nr 5), prokurator Norbert Pęcherzewski (pokój nr 2) oraz prokurator Paweł Siemion (pokój nr 9).
  2. Drugi skład, pracujący w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem: prokurator Anna Osiecka (pokój nr 12), prokurator Joanna Parol-Borkowicz (pokój nr 14) oraz prokurator Bogusława Rutana-Zalewska (pokój nr 9).

Na spotkania nie trzeba umawiać się telefonicznie.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku także włącza się do akcji Ministerstwa Sprawiedliwości. Od 25 lutego do 1 marca osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad i informacji udzielanych przez prawnika, psychologów i pracownika socjalnego.

Dyżury specjalistów odbywać się będą w pokoju nr 522 (V piętro) budynek Starostwa Powiatowego w Płocku, ul. Bielska 59:
psycholog – od poniedziałku do piątku w godz. 8-14,
– pracownik socjalny – od poniedziałku do piątku w godz. 8-14,
– prawnik – poniedziałek w godz. 10-14, czwartek: 10-14, piątek: 13-17.

Informacje i zapisy pod numerem telefonu: 24 267 68 37.
Informacja na temat Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem pojawiła się również we wtorek na stronie Urzędu Miasta Płocka. Notka, którą znajdziecie TUTAJ, opisuje całą inicjatywę Ministerstwa Sprawiedliwości. Tekst kończy się zdaniem: „Lista ośrodków i ich adresy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na www.pokrzywdzeni.gov.pl”. Żeby ułatwić płocczanom dostęp do bezpłatnych porad, postanowiliśmy poszukać tej listy i przytoczyć miejsca, w których mieszkańcy znajdą darmową pomoc.

Pierwszy problem, jaki napotkaliśmy to… brak listy na podanych stronach. Nie było jej nigdzie. Odezwaliśmy się więc do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o przesłanie wykazu ośrodków, biorących udział w akcji. I tu pojawił się drugi problem. Rzecznik prasowy ministerstwa wysłał nam listę wszystkich placówek w Polsce, na której… nie ma ani jednej z Płocka.

Gdzie więc, według ratusza, płocczanie mają szukać pomocy? Pod notką urzędu miasta dopatrzyliśmy się źródła: Biuro Wojewody Mazowieckiego. Odezwaliśmy się najpierw tam. – W Płocku nie ma ośrodka, uczestniczącego w programie – poinformowała nas Ivetta Biały, rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego. – W województwie mazowieckim zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do placówki Fundacji Dzieci Niczyje, przy ulicy Mazowieckiej 12/25 w Warszawie.

Więc po co ta notka na stronie ratusza? – My nie jesteśmy organizatorem, po prostu odpowiedzieliśmy na prośbę wojewody mazowieckiego i zamieściliśmy informację – powiedziano nam w zespole ds. medialnych urzędu miasta. – W tekście nie ma słowa o tym, że chodzi o punkty w Płocku.

I rzeczywiście, chociaż na pierwszy rzut oka nie zwraca to uwagi, to w treści komunikatu nie ma mowy o Płocku. Tyle tylko, że po informacji, opublikowanej na stronie internetowej płockiego urzędu miasta spodziewamy się, że notka dotyczy naszego miasta. A wystarczyłoby dodać informację, że Płocka co prawda na tej liście nie ma, ale z konsultacji można skorzystać w płockiej prokuraturze i budynku starostwa. Notka zyskałaby na wiarygodności i mieszkańcy wiedzieliby, gdzie po taką poradę się zgłosić.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU