Skłodowska-Curie znowu na banknocie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W piątek, 25 listopada 2011 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nowy banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł z wizerunkiem Marii Skłodowskiej-Curie. W ten sposób NBP upamiętni 100. rocznicę przyznania Nagrody Nobla wybitnej uczonej.

To już drugi banknot z wizerunkiem polskiej noblistki – pierwszy o nominale 20 000 zł został wycofany z obiegu, w związku z denominacją złotego w 1995 r. Maria Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, której wizerunek zdobi współczesny polski banknot.

Przednią stronę banknotu kolekcjonerskiego zdobi wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie oraz widok budynku Sorbony w Paryżu. Na stronie odwrotnej znajduje się medal wręczany osobom wyróżnionym Nagrodą Nobla, widok budynku Instytutu Radowego w Warszawie oraz cytat z wypowiedzi Marii Skłodowskiej-Curie: “Rad wykryłam, lecz nie stworzyłam, więc nie należy do mnie, a jest własnością całej ludzkości”. Autorem projektu banknotu jest Agnieszka Próchniak, twórcą projektu matrycy stalorytniczej jest Przemysław Krajewski.

Banknot został wyprodukowany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych w nakładzie 60 tys. sztuk. Jego sprzedaż jest prowadzona w serwisie “Kolekcjoner” (www.kolekcjoner.nbp.pl) – aukcja zakończy się dzisiaj, 25 listopada o godz. 13.00. Więcej informacji na temat banknotu można znaleźć na stronie internetowej NBP pod adresem: nbp.pl. Wszystkie monety i banknoty emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

źródło: portal-prasowy.pl

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji