
Z uwagi na kwalifikacje olimpijskie osad seniorskich, wioślarze rozpoczęli sezon dwa tygodnie wcześniej, niż zazwyczaj. Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów w Poznaniu odbyły się już 12-14 kwietnia.
– Regaty tradycyjnie bardzo specyficzne, bo głównie na małych typach łodzi, a więc jedynkach i dwójkach bez sternika – zwraca uwagę Płockie Towarzystwo Wioślarskie.
W zawodach wystartowała 16-osobowa grupa zawodników PTW, w tym uczniów SMS przy ZST w Płocku. Te najważniejsze wiosenne regaty były selekcją do reprezentacji Polski wszystkich kategorii wiekowych oraz dawały przepustkę najlepszym zawodnikom do występu na pierwszych regatach międzynarodowych.
– O ile przygotowania do regat odbywały się bez zakłóceń i w bardzo dobrych warunkach klimatycznych, o tyle same regaty odbyły się w bardzo trudnych warunkach, wiał silny wiatr i na poznańskim torze była duża fala, na tyle duża, że wiele osad wywracało się podczas wyścigów. Mimo bardzo złych warunków, odbyły się trzy tury wyścigów: przedbiegi i finały w sobotę oraz jeden finał w niedzielę. Drugi z niedzielnych finałów został odwołany ze względu na złe warunki pogodowe i dużą liczbę wywrotek łodzi – relacjonuje PTW.

Wśród płockich wioślarzy najlepiej spisali się skifiści:
- Wiktor Sobieszek, który wszedł do sobotniego finału A juniorów, zajmując miejsce VII,
- Ola Maciaszek – również VII w sobotę w finale A juniorek młodszych,
- Maksymilian Kowalski – VII w sobotę i VI w Finale A juniorów młodszych.
Na wyróżnienie zasługuje też dwójka bez sternika juniorów: Olivier Chandoszko i Karol Śmigrocki, którzy byli VIII w finale A.
– W niedzielnych biegach najwyżej wystartowała Zofia Pietrzak, która, płynąc na 5. pozycji w finale A, na 50 metrów przed metą zaliczyła wywrotkę, która była niewątpliwie efektem ciężkich warunków na torze. Pech i ogromna złość zawodniczki – opisuje PTW.
Dobry występ zaliczyła Daria Dolna, która popłynęła w starszej kategorii (juniorkach) i dwa razy wystąpiła w finale B, zajmując odpowiednio 12. i 13. miejsce. Dla tej silnej zawodniczki (Mistrzyni Polski na ergometrze) warunki na torze zdecydowanie nie były sprzyjające. Dla niektórych zawodników były to również pierwsze regaty na tym poziomie, a ich udział był cennym doświadczeniem i zaprocentuje w przyszłości. Dotyczy to czterech dwójek bez sternika:
- juniorek młodszych – Amelii Przybylskiej i Agaty Wilamowskiej oraz Zuzi Regulińskiej i Oli Gołębiewskiej,
- juniorów młodszych – Dominika Kłosińskiego i Wiktora Grabowskiego oraz Milana Turkowskiego i Filipa Jędrzejaka.
Wspomniane osady startowały w niższych finałach i zdobyły cenne doświadczenie, niezbędne do dalszego rozwoju. Udział w Regatach był możliwy dzięki wsparciu Urzędu Miasta Płocka oraz ORLEN.
– Szczególne podziękowania kierujemy na ręce rodziców i naszych zawodników, którzy byli obecni na poznańskiej Malcie, stanowili zgrany, największy kolektyw spośród kibiców i wydatnie wspierali zawodników – podkreśla PTW.



















![Płoccy bibliotekarze zapraszają na Piknik Patriotyczny [WSTĘP WOLNY]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2025/09/Piknik-360x180.jpg)


![Autorytet czy kolega? Uczniowie szczerze o nauczycielach [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/staszic_nauczyciele-360x180.jpeg)

![„Czy studia są jeszcze potrzebne?” – młodzież ze Staszica rozmawia o przyszłości [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/05/staszic_studia-360x180.jpeg)





![Półkolonie na sportowo. Wakacje z Fundacją ORLEN [FILM, ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2025/08/futbolgang2025-12-360x180.jpg)
















