Serca większe od galerii. „Razem dla Piotrka” w Płocku

REKLAMA

– Płocczanie są cudowni. Impreza była tak udana, że brakuje mi słów. Nie wiem, jak wyrazić swoją wdzięczność za dobroć ludzkich serc – nie ukrywał wzruszenia w rozmowie z nami Jacek Strzeszewski, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który był także prowadzącym imprezę.

O akcji „Razem dla Piotrka” było głośno od kilku tygodni. Wydarzenie zainicjował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenie „Razem dla Płocka”. Już od piątku, 18 września, w Galerii Wisła można było spotkać wolontariuszy, którzy kwestowali do puszek. Tego samego dnia spotkali się też politycy, społecznicy, sportowcy i dziennikarze płockich mediów, aby podpisać filiżanki, które w niedzielę, 20 września, poszły pod przysłowiowy młotek. A licytację prowadził, nie kto inny, jak sam prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

PowiązaneTematy

Ale nie tylko kubki i filiżanki były do kupienia. Wśród przedmiotów, które można było nabyć na licytacji, znalazły się takie „perełki”, jak: pióro wieczne od marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z podpisem marszałek Sejmu, sejmowy notes czy koszulka należąca do bramkarza, Adama Morawskiego.

– Z samych licytacji udało nam się zebrać prawie 6 tys. złotych, ale dokładną sumę podamy za kilka dni, bo puszek jeszcze nie otwieraliśmy. Mamy pozwolenie, aby jeszcze jutro zbierać do nich pieniążki – mówił nam w niedzielę Jacek Strzeszewski.

Akcja „Razem dla Piotrka” w Galerii Wisła trwała całe trzy dni. Przyłączyli się do niej politycy, społecznicy, sportowcy, grupy militarne Easy Company Płock i AGP Płock oraz dziennikarze lokalnych mediów. Zainteresowanie akcją było ogromne. Nikt koło kwestujących nie przechodził obojętnie.

Na popularnym portalu społecznościowym, na profilu Piotra Nowaka, którego dotyczyła cała impreza, czytamy taki wpis: – (…) Nie wiem ile pieniędzy zebrano dla Piotra, ale powiem Wam, że w trakcie tej akcji te pieniądze zeszły na dalszy plan, a to co stało się naprawdę wspaniałe i co zostanie dla nas jako pamiątka na całe życie, to ogromna sympatia, miłe słowa, które towarzyszyły nam wszędzie(…).

A generalnie chodziło o to, aby zebrać finanse na cztery turnusy rehabilitacyjne dla Piotrka, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Porusza się na wózku, jednak Piotrka znają wszyscy ci, którzy bywają na imprezach sportowych czy kulturalnych w naszym mieście i nie tylko. Piotrek jest praktycznie na każdej z tych imprez, a płocczanie na każdym kroku okazują mu wyrazy sympatii. Także w Galerii Wisła nie zabrakło dobrych serc i ludzkiej dobroci. Organizatorzy specjalne podziękowania kierują do posłanki na Sejm, Elżbiety Gapińskiej, to dzięki jej staraniom na licytację trafiły tak cenne przedmioty.

Jako ciekawostkę podamy, że pióro wieczne, które pani Elżbieta przywiozła z Sejmu od pani marszałek, zostało wylicytowane za… 650 zł. Z kolei Cezary Dusio, dyrektor MOPS, ufundował kubki z logo Wisły Płock. I tu również pełne zaskoczenie, bo kubki „rozchodziły” się jak przysłowiowe gorące bułeczki – dowód na to, że płocczanie nie tylko kochają Piotrka, ale i sport. Dzięki uprzejmości Kamila Kozaneckiego, można było wylicytować zaproszenie na kolację z płockimi szczypiornistami, te też tanio nie „poszły”.

Całości wydarzenia towarzyszyło mnóstwo koncertów, a także wystawa fotograficzna, poświęcona życiu codziennemu Piotrka i jego rodziców. Dodajmy, że główny bohater trzydniowej imprezy był w Wiśle każdego dnia i wspierał uśmiechem wszystkich, którzy mu pomagali.

PetroNews był patronem medialnym wydarzenia.