REKLAMA

Samorządowcy nie chcą restrukturyzacji służby zdrowia. Minister: Zapanował bałagan

REKLAMA

Władze samorządowe Mazowsza sprzeciwiają się restrukturyzacji służby zdrowia. Samorządowcy podkreślają, że przez lata wydali ogromne sumy pieniędzy na modernizację i rozbudowę szpitali.

Samorząd: Centralizacja szpitali to powrót do PRL

Członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc wzięła udział w konferencji prasowej, podczas której wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec planów restrukturyzacji szpitali. Według doniesień medialnych, rząd chce realizować plan przejęcia zarządzania szpitalami.

Samorząd województwa mazowieckiego nadzoruje 26 placówek medycznych na całym Mazowszu, w tym cztery stacje pogotowia ratunkowego. W ciągu ostatnich 21 lat na ich unowocześnienie i rozbudowę władze regionu przeznaczyły ponad 2,9 mld zł. Kolejne 400 mln zł dołożą w tym roku.

W trakcie konferencji z udziałem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, członek zarządu Elżbieta Lanc podkreśliła, jak duże inwestycje poczynił samorząd, zarządzając szpitalami.

– Centralizacja szpitali to powrót do PRL i zarządzania wszystkim bezpośrednio z Warszawy. Tymczasem bez wsparcia samorządów szpitale już dawno byłyby w zapaści. Środki z NFZ to kropla w morzu potrzeb, o czym alarmujemy co roku! Niestety, bezskutecznie. W efekcie na ratowanie niedofinansowanych przez NFZ szpitali tylko w ciągu ostatnich 10 lat Mazowsze przeznaczyło dodatkowo ponad 1 mld zł. Od samego mieszania herbata nie zrobi się słodsza. Tu potrzeba pieniędzy, których od lat brakuje w systemie ochrony zdrowia, a nie kolejnej rewolucji w czasie pandemii. Dlatego stanowczo sprzeciwiamy się planowanym przez rząd zmianom – mówiła członek zarządu Elżbieta Lanc.Minister zdrowia: Rozproszenie powoduje chaos organizacyjny

Słowa przedstawicieli samorządu mazowieckiego to reakcja na wypowiedź ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, który potwierdził, że jest rozpatrywana koncepcja centralizacji szpitali, jako jedna z opcji restrukturyzacji służby zdrowia. Własność nad szpitalami miałby objąć np. Skarb Państwa.

Jak tłumaczył, plany te spowodowane są wnioskami, jakie wyciągnięto w trakcie pandemii. – Widać, że to rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów i właścicieli powoduje bałagan organizacyjny – wyjaśniał na antenie TVN24 minister Adam Niedzielski, dodając, że w pierwszej kolejności takim zmianom poddane powinny zostać szpitale powiatowe.

Minister zdrowia podkreślił jednak, że jest to jak na razie tylko jedna z opcji, choć zmiany są faktycznie potrzebne.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. Ivet says:

    To że wydali kasę to raczej było obowiązkiem samorządów.

  2. Jacek says:

    HahahA ….. I znów koryto ZSLowi odjeżdża….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU