REKLAMA

S oznacza nadzieję

REKLAMA

Nie znajdziecie tu wymuskanego Clarka Kenta w rogowych oprawkach. Przynajmniej nie przez większość filmu. Ten Superman jest inny – mocny, świadomy swojej siły, zdecydowany. „Niezłe ciacho”, jak określa go jedna z bohaterek. Dokładnie tak jak w tytule: „Człowiek ze stali”.

Ten film to nie tylko opis przygód bohatera z planety Krypton, ale przede wszystkim wyjaśnienie jego historii. Zresztą, ta część scenariusza podobała mi się najbardziej. Świetna rola Russela Crowe, jako ojca Supermana, przypominała zagraną przez niego kultową postać w „Gladiatorze”.  Ale i inne wątki nie rozczarowują, choć trochę odbiegają od historii, którą już znamy.

PowiązaneTematy

Potomek Kryptonów pracuje fizycznie, szukając przy okazji swoich przodków i ratując ludzi przed różnego rodzaju zagrożeniami. Zarośnięty, brodaty, nie przypomina znanego nam, gładko ogolonego Clarka Kenta. Co jakiś czas wspomina historie ze swojego życia, w tym rady udzielane przez ojca (w tej roli, dość patetyczny, Kevin Costner). Poznaje Lois Lane (graną przez Amy Adams), ale nie jako swoją koleżankę z pracy,  a reporterkę, która postanowiła go odnaleźć i dowiedzieć się, kim naprawdę jest.

Fani tego gatunku nie powinni czuć się zawiedzeni, ale i przeciętny widz doceni oprawę i fabułę. Nie zabrakło walki o kraj, zagrożenia całej ludzkości, zjednoczenia się w obliczu wroga. Jak dla mnie, końcówka jest nieco przesadzona i ukierunkowana głównie na chwalenie się imponującymi efektami specjalnymi, ale… być może to tylko moja opinia.

Jak słusznie się domyślacie, wszystko kończy się szczęśliwie. Jednak pomimo tego oczywistego faktu, warto obejrzeć najnowszą interpretację komiksu Joe Shustera i Jerry’ego Siegela. Zawiera ponadczasowe wartości – miłość rodzicielską i zdolność do poświęceń dla najbliższych, a to wszystko w pięknej scenerii dwóch różnych światów. Dla takiego przesłania można nawet przymknąć oczy na kumulację patosu w finałowych scenach. A otworzyć je na głównego bohatera. Naprawdę „niezłe ciacho” ;)

gatunek: Akcja, Sci-Fi
produkcja: Kanada/USA/Wielka Brytania
premiera: 21 czerwca 2013 (Polska)
reżyseria: Zack Snyder
scenariusz: David S. Goyer
Obsada:
Henry Cavill: Clark Kent/Kal-El
Amy Adams: Lois Lane
Michael Shannon: Generał Zod
Diane Lane: Martha Kent
Russell Crowe: Jor-El (ojciec Supermena)
Antje Traue: Faora-Ul (matka Supermena)
Kevin Costner: Jonathan Kent
Laurence Fishburne: Perry White