REKLAMA

Ruina w centrum miasta. A w środku śmieci, wybite szyby i… lokator

REKLAMA

Kamienica przy ul. Sienkiewicza 40. Budynek z połowy XIX wieku, wpisany do rejestru zabytków w 1975 r. W środku wybite szyby, śmieci, zamurowane drzwi. W tych strasznych warunkach mieszka jeszcze jedna rodzina, czekając na mieszkanie. Jakie plany ma właściciel nieruchomości – spółka MTBS?

Zabytkowy budynek przy ul. Sienkiewicza 40 to parterowa kamienica murowana z cegły, z mieszkalnym poddaszem. Na dachu umieszczone są cztery lukarny, czyli elementy architektoniczne na dachu, doświetlające poddasze.

Zdjęcie przesłane przez czytelniczkę

Na tę nieruchomość zwróciła naszą uwagę czytelniczka. – Mieszka tam jeden lokator, to stara kamienica, którą mają wyburzać, a w środku jest tragedia – napisała do nas, przesyłając zdjęcia. – Łobuzy zdewastowali klatkę schodową, pootwierali skrzynki pocztowe, powyrzucali listy, wybili szyby – wymienia kobieta. Jak dodaje, reszta drzwi jest zamurowana od środka – kiedyś mieszkali tam lokatorzy, którzy już zdali mieszkania i się wyprowadzili. – Każdy może tam wejść i rozwalać wszystko – zauważa czytelniczka.

Zapytaliśmy w płockim urzędzie miasta, jak wygląda sytuacja tej kamienicy – dlaczego jeszcze ktoś w niej mieszka i kto odpowiada za stan budynku?

– Zgodnie z Porozumieniem Nr 18/BZN-II-ZG/P/197/2016 zawartym 27 grudnia 2016 roku, Gmina Miasto Płock zobowiązała się do przekwaterowania osób zamieszkujących kamienicę przy ulicy Sienkiewicza 40, 42, 44 i 48 – informuje Alina Boczkowska z zespołu współpracy z mediami płockiego ratusza.

– Budynki są w trakcie wykwaterowania. W kamienicy Sienkiewicza 40 pozostała jedna rodzina, z uwagi na odmawianie przyjęcia proponowanych przez Gminę lokali – tłumaczy. Wyjaśnia też, że aktualnie lokal dla tej rodziny jest w trakcie remontu i w niedługim czasie rodzina otrzyma kolejną ofertę wynajęcia lokalu.Jak dodała, budynek znajduje się w zasobach Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Sprawdziliśmy, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 1718/2016 Prezydenta Miasta Płocka z dnia 12 lutego 2016 roku, kamienica została przeznaczona do remontu, podobnie zresztą jak kamienice pod numerami 38, 42, 44 i 48.

Zdjęcie przesłane przez czytelniczkę

– Budynek przy ul. Sienkiewicza 40 już nie znajduje się w zasobach gminnych – potwierdził Mirosław Kłobukowski, prezes zarządu MTBS Sp. z o.o. – Z mocy uchwały Zgromadzenia Wspólników z 29 grudnia 2016 r., został przekazany w formie aportu rzeczowego na majątek własny Spółki M.T.B.S – wyjaśnił.

Prezes potwierdził także, iż na dzisiaj budynek zamieszkuje jeszcze jedna rodzina, a za stan techniczny budynku odpowiada właściciel, czyli w tym przypadku spółka. Budynek jednak jest wyłączony z użytkowania.

– Budynek przy ul. Sienkiewicza 40, jako wpisany do rejestru zabytków, ze względu na jego wyjątkowo zły, przedawaryjny stan techniczny, jest przeznaczony do generalnej modernizacji, przebudowy i remontu – tłumaczy Mirosław Kłobukowski. – Aktualnie Spółka przygotowuje dokumentację budowlaną do pozwolenia na budowę dla budynków frontowych Sienkiewicza 40-42 i planuje rozpoczęcie tej inwestycji jeszcze w roku 2018 – informuje prezes.

Dodaje też, że MTBS przygotowuje dokumentację do uzyskania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu budynków przy ul. Sienkiewicza 44-48.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU