REKLAMA

Robi się z niego kable, kleje czy śmigła turbin wiatrowych. Grupa ORLEN wśród czterech największych producentów

REKLAMA
Fot. PKN ORLEN

Uruchomienie instalacji do produkcji dicyklopentadienu (DCPD) w czeskim zakładzie ORLEN Unipetrolu w Litvinovie sprawia, że Grupa ORLEN staje się jednym z czterech największych producentów tego produktu. DCPD wykorzystywany jest m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, elektrotechnicznym, a także w branży farmaceutycznej i medycznej

Zgodnie ze strategią 2030, Grupa ORLEN umacnia pozycję wiodącego producenta petrochemii w Europie Środkowej. Od teraz jest w gronie czterech największych producentów DCPD w Europie, dzięki produkcji w ORLEN Unipetrol rocznie do 26 tysięcy ton tego produktu. Koszt budowy nowej instalacji wyniósł 831 mln CZK (ok. 166 mln zł).

PowiązaneTematy

Jak podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, Koncern kładzie mocny nacisk na strategiczne dla rozwoju Grupy ORLEN inwestycje, w tym zaawansowaną petrochemię.

– Uruchomiliśmy w Czechach instalację, która jest naszą odpowiedzią na rosnące potrzeby rynku. Jako jeden z największych producentów DCPD w Europie Grupa ORLEN wzmacnia swoją pozycję, wydłużając łańcuch wartości i wzmacniając biznes całej Grupy – tłumaczy Daniel Obajtek.

Uruchomienie produkcji DCPD nie jest przypadkiem, gdyż na światowych rynkach istnieje duże zapotrzebowanie na ten produkt, a w Europie obserwowany jest niedobór mocy produkcyjnych w tym zakresie. Tymczasem trendy rynkowe wskazują na wzrost popytu na ten produkt o kolejne 26 proc. Do 2030 r. na rynkach amerykańskich popyt może wzrosnąć o 40 proc., a w Azji nawet o 60 proc.Dicyklopentadien to płynny węglowodór, powstający podczas rafinacji i krakingu ropy naftowej oraz oleju. Będzie wytwarzany w Litvinovie w oparciu o technologię, której autorami są naukowcy z ORLEN Unipetrol i Uniwersytetu Chemiczno-Technologicznego w Pradze. Proces technologiczny został opracowany w ramach projektu, mającego na celu znalezienie metody wyodrębnienia węglowodorów, które są produktami wtórnymi w instalacjach petrochemicznych i mogą znaleźć zastosowanie na rynku.

Pavel Matějka, rektor Uniwersytetu Chemiczno-Technologicznego w Pradze podkreśla, że współpraca Uniwersytetu Chemiczno-Technologicznego i ORLEN Unipetrol ma długą tradycję, a jej początki sięgają lat 90. XX wieku.

– Nasze wspólne badania i współpraca skupiają się na rozwoju technologii związanych z przerobem ropy naftowej oraz segmentem petrochemicznym. Dlatego opracowana przez naszych ekspertów technologia wyodrębniania DCPD jest doskonałym przykładem kooperacji nauki i biznesu – wyjaśnia Pavel Matějka.

ORLEN Unipetrol będzie produkował DCPD w jakości od 80 do 94 proc. Wytworzony produkt zostanie wykorzystany do dalszej produkcji materiałów polimerowych, żywic oraz materiałów chemicznych stosowanych m.in. w produkcji śmigieł turbin wiatrowych, asfaltów kolorowych, klejów, barwników i pigmentów czy specjalnych soczewek. DCPD znajduje także zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym (szkielety aut), budowlanym (produkty sanitarne do kuchni i łazienek), elektrotechnicznym (kable światłowodowe), a także w branży farmaceutycznej i medycznej.REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 1

  1. zawiedziona badaczka says:

    A co opracowano w centrum badawczo-rozwojowym w Płocku?
    Jakie technologie powstały we współpracy z krajowymi i miejscowymi uczelniami?
    Bo przecież powołanie nowej firmy zajmującej się regranulacją odpadów tworzyw to nie jest jednak opracowanie i wdrożenie nowej technologii np produkcji zielonego wodoru do napędu prototypowej lokomotywy (na wodór) manewrowej z bydgoskiej PESY, która już miała jeździć już jesienią 2021..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
  • %d bloggers like this: