REKLAMA

REKLAMA

Relaks w MAZOmiejscach podczas MAZOpodróży i kosztowanie MAZOsmaków

REKLAMA

Przeczytajrównież

Mazowsze otwiera sezon turystyczny w Płocku. W tym roku samorząd stawia na aktywny wypoczynek pod hasłem „MAZOprzygody”.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego otwiera kolejny sezon kampanią turystyczną, zachęcającą do odkrywania regionu. Tym razem samorząd stawia na „MAZOprzygody”. Zdaniem marszałka Adama Struzika, to jest właśnie czas Mazowsza.

– Postcovidowa rzeczywistość, wojna za naszą wschodnią granicą, a przez to niestabilna sytuacja międzynarodowa, nie sprzyjają spokojnemu wypoczynkowi. Wielu z nas zdecyduje się na wakacje w kraju. Dlaczego więc nie wybrać na nie naszego pięknego Mazowsza? Jest blisko, klimatycznie i smacznie. Mamy wspaniałe zabytki, urokliwe kościółki, dwory i stare parki. Do tego piękna przyroda, rzeki, lasy, pojezierza – na Mazowszu każdy znajdzie coś dla siebie. Pozwólmy sobie w tym roku po raz kolejny zachwycić się tym, co mamy najbliżej – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Adam Struzik, fot. Wiktor Pleczyński

Świadomy i aktywny wypoczynek na Mazowszu

Od lat samorząd województwa buduje świadomość turystyczną, kulturową oraz edukacyjną regionu nie tylko wśród mieszkańców Mazowsza, ale też turystów. W tym sezonie, z uwagi na trudną sytuację międzynarodową, samorząd województwa postawił na aktywny relaks i podejmowanie świadomych wyborów miejsca odpoczynku.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– Chcemy wykreować trend na odpoczywania na Mazowszu. Mamy już do tego mocne podstawy, ale po tych dwóch trudnych turystycznie latach musimy na nowo nauczyć się zainteresowań, oczekiwań i potrzeb turysty – podkreśla Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystki urzędu marszałkowskiego.

Izabela Stelmańska, fot. Wiktor Pleczyński

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zachęca do bywania w „MAZOmiejscach”, kosztowania „MAZOsmaków”, odbywania „MAZOpodróży” i miłego spędzania „MAZOczasu”. Samorząd szczególnie chce przybliżyć mieszkańcom uroki przyrody Mazowsza.

Kamperem po Mazowszu

Jednym z symboli sezonu turystycznego na Mazowszu w 2022 roku będzie kolorowy kamper, przemierzający region wzdłuż i wszerz. Będzie można do niego zajrzeć m.in. podczas pikników planowanych w wybrane weekendy wakacji.

Relacje z podróży kamperem po Mazowszu będą pojawiały się w mediach społecznościowych. Tam też można będzie znaleźć informację o planowanych konkursach z nagrodami. Szczegóły tegorocznych działań można znaleźć na profilu facebookowym, Instagramie oraz stronie internetowej Samorządu Mazowsza.

fot. Wiktor Pleczyński

Skansen w Sierpcu

Skanseny oferują odpoczynek aktywny, świadomy i przeżywany zgodnie ze swoimi potrzebami oraz zainteresowaniami. Skansenu w Sierpcu nie trzeba ani mieszkańcom, ani turystom przedstawiać. Muzealnicy i w tym roku nie zawiodą, przygotowując ofertę, która przyciągnie tłumy w to wyjątkowe miejsce.

Jak podkreśla Jan Rzeszotarski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej, sezon letni w Sierpcu zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie i różnorodnie.

– W każdą niedzielę i święto do końca września zapraszamy na imprezy plenerowe „Niedziela w skansenie”. Mamy też przygotowanych kilka już znanych i lubianych imprez tematycznych. Nieustannie zachęcamy również do rodzinnych spacerów po naszym pięknym skansenie – mówi dyrektor Jan Rzeszotarski.

Jan Rzeszotarski, fot. Wiktor Pleczyński

Spacer przez dawną wieś uatrakcyjnią pokazy dawnych zajęć gospodarskich oraz zanikających zawodów, takich jak kowal, plecionkarz czy szewc. Zobaczyć będzie można również unikalny pokaz pracy drewnianego wiatraka typu koźlak.




Z kolei w każdą pierwszą niedzielę miesiąca muzealnicy z Sierpca zapraszają do udziału w tematycznych imprezach plenerowych, które przybliżają codzienne zajęcia i specyfikę życia naszych przodków. Pierwsza z nich to „Dzień Dziecka w skansenie”.

Warto wybrać się także na „Miodobranie” bądź na „Żniwa” i „Wykopki”. Jest też specjalna oferta dla osób z niepełnosprawnościami, którym dedykowana jest impreza Mazowiecki Dzień Integracji Osób z Niepełnosprawnościami, odbywająca się w ostatnią sobotę sierpnia.

Ratusz w Sierpcu

Muzealnicy przygotowują także nową wystawę w ratuszu, którą będzie można zwiedzać od listopada w zupełnie nowych wnętrzach. Będzie to ekspozycja „Sierpc. Miasto z widokiem na sztukę”. Na wystawie zostaną pokazane prace z dziedziny malarstwa, ceramiki i rzeźby autorstwa 16 twórców – mieszkańców ziemi sierpeckiej o imponującym dorobku artystycznym.

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu

Wiele dzieje się też w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Można tam zwiedzić interesujące ekspozycje udostępnione po niedawnej modernizacji i adaptacji kompleksu:

  • dom poety Stefana Gołębiowskiego z I poł. XIX w. z pełnym wyposażeniem;
  • spichlerz, w którym zaaranżowano charakterystyczne dla małego miasteczka warsztaty rzemieślnicze
  • budynek szpitala z przełomu XVIII i XIX w. z odtworzonymi wnętrzami mieszkalnymi i gabinetem lekarza z małego miasteczka.

Wystawy pozwalają bliżej poznać obyczajowość XIX-wiecznego miasteczka, a wystawa „Bieżuń i jego mieszkańcy w danych latach” ukazuje także historyczne momenty miasta, oraz najważniejsze postacie, które miały wpływ na jego funkcjonowanie.

Muzeum Mazowieckie
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie

Mniejszy, ale równie bogaty w atrakcje dla najmłodszych, jak i starszych turystów jest Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie.

– Serdecznie zapraszamy wszystkich wyruszających na wakacyjne wyprawy nie tylko do Płocka, ale też do naszych oddziałów – zachęca Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. – Przy ul. Kolegialnej 6 podziwiać będziecie mogli jedyną w Polsce wystawę stałą poświęconą art déco, przy ul. Tumskiej 8 znajdziecie najbogatszą w kraju kolekcję secesji, w Spichlerzu zaś wystawy poświęcone sztuce ludowej, sztuce Dalekiego Wschodu oraz – na wystawie czasowej – dzieła Nikifora – wymieniał dyrektor.

Podkreślał, że w sezonie letnim szczególnie poleca Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, położony wśród pól i łąk, 20 km od Płocka. Skansen jest pamiątką po osadnikach z terenów Fryzji, Flandrii i Niemiec, którzy osiedlali się nad Wisłą od XVII do połowy XIX wieku.

– W Wiączeminie ich odchodząca w niepamięć kultura ożywa na nowo, zaklęta w dawnych chatach, kościele, szkole, sprzętach. Skansen przywita was także całym bogactwem natury – ogródkami kwietnymi i warzywnymi, sadami, łozinowymi płotami i śpiewem ptaków – tłumaczył Leonard Sobieraj.

Leonard Sobieraj fot. Wiktor Pleczyński

I wiele więcej

Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku Tomasz Kominek zwrócił uwagę, że region oferuje również wiele innych, ciekawych atrakcji. Wymienił między innymi Teatr Dramatyczny w Płocku i Europejskie Centrum Artystyczne w Sannikach, które są dostępne bez względu na porę roku.

– Zapraszam do Płocka i subregionu płockiego, ponieważ naprawdę warto przejść z rodziną przez MAZOinstytucje. Warto też spokojnie odpocząć w tych pięknych, agroturystycznych miejscach, jak również nad wspaniałymi jeziorami, pośród pięknych lasów, które otaczają Płock – mówił dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego Tomasz Kominek.

Tomasz Kominek fot. Wiktor Pleczyński

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU