Rekord świata w kostce Rubika padł w Płocku

REKLAMA

Sobota i niedziela upłynęła pod znakiem nietypowej imprezy, w której głównym bohaterem była wielokolorowa, najsłynniejsza kostka świata. Blisko trzydziestu zawodników z całej Polski dało wspaniały pokaz swoich umiejętności. Zapytaliśmy kilku z nich, jak osiąga się takie efekty.

26 i 27 września w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej zawodnicy z całej Polski wzięli udział w 12 konkurencjach w układaniu Kostki Rubika podczas Masovian Open 2015.

PowiązaneTematy

Oficjalny rekord świata World Cube Associaton w układaniu klasycznej kostki Rubika wynosi 5,25 s, a został ustanowiony przez zawodnika ze Stanów Zjednoczonych, Collina Burns’a podczas zawodów Doylestown Spring 2015. Polski oficjalny rekord świata zdobył Michał Pleskowicz podczas World Championship 2015, a wynosi on 5,81 s (tym samym jest to 6. wynik na świecie).

Ale rekordy bite są też w innych stypulacjach, np. jedną ręką (Feliks Zemdegs z Australii wykonał to w 6,88 s), stopami – tu rekord należy do Polaka Jakuba Kipy, któremu ten wyczyn udał się w 20,57 s, z zawiązanymi oczami – to też rekord świata Polaka, Marcina Kowalczyka (21,17 s), czy najmniejszą ilością ruchów (ten rekord udał się dwóm osobom na świecie, Tomoaki Okayama z Japonii i Amerykaninowi Rami Sbahi).

Są też odmiany klasycznej kostki sześciennej, zawierające od 2 do nawet 17 kwadracików w jednym rzędzie, ale i dwunastościenne, ośmiościenne, czy kostki w innych kształtach, jak Pyraminx – łamigłówka w kształcie czworościanu, Tetraminx – kostka w kształcie czworościanu bez wierzchołków, Rubik’s Twist – łamigłówka w kształcie węża, z której można ułożyć różne figury 3D i 2D, Rubik’s Magic – łamigłówka w kształcie prostokątnej płytki, Clock – łamigłówka z zegarami czy Floppy Cube – kostka 1x3x3.

Zapytaliśmy zawodników, uczestniczących w Masovian Open, skąd wzięło się u nich zainteresowanie kostką Rubika i jak długo już ćwiczą.

– Zacząłem interesować się tym w drugiej klasie podstawówki, teraz jestem w szóstej – powiedział nam Szymon Liszewski. – Żeby zacząć układać kostkę, trzeba najpierw ułożyć w krzyż kolory, potem poukładać pozostałe kolory. Podstaw najpierw nauczył mnie kuzyn, potem już sam dokształcałem się z Internetu – przyznał.

Jak zdradził nam Szymon, ułożenie kostki klasycznej (3x3x3) zajmuje mu około 20 sekund, układa jednak również kostki w innych kształtach – piramidy czy wielościanu. – Część kostek układa się podobnie jak klasyczną kostkę, ale niektóre mają całkiem inne algorytmy – powiedział zawodnik. Rodzice Szymona wspierają go w pasji. – Syn ma już ponad dwadzieścia różnych kostek Rubika – przyznała jego mama, która wraz z mężem dopingowała syna na zawodach.

Od siedmiu lat zajmuje się układaniem kostki Tomasz Cyrklaff. Jak u niego zaczęła się ta przygoda? – Znalazłem kiedyś w domu starą kostkę, zapewne po moich siostrach – wspomina. – Postanowiłem, że może w końcu spróbuję ją ułożyć. Korzystając z jakichś poradników w Internecie, udało mi się to po kilku godzinach. Spodobało mi się na tyle, że zacząłem trenować, uczyć się nowych metod i kombinacji, potem uczestniczyć w zawodach… i tak jakoś to idzie – uśmiecha się Tomek, któremu teraz ułożenie kostki zajmuje około 10 sekund, a nieoficjalny rekord wynosi 5,98 s. Jak to robi?

– Kostkę trzeba postrzegać nie jak zbiór kolorów, ale elementów, jak cegły w domu – wyjaśnił. – Najbardziej lubię układać kostki 3x3x3, robię to też jedną ręką, czasem też z zamkniętymi oczami – zdradził Tomasz. Jak nam tłumaczył, przed ułożeniem kostki z zamkniętymi oczami, najpierw wnikliwie ogląda kostkę, potem analizuje cykl ułożeń poszczególnych elementów.

Co jest potrzebne do układania kostki Rubika? – Na pewno wyobraźnia przestrzenna, czasem określana jako inteligencja przestrzenna – wyjaśnił Tomasz. – Przydaje się też inteligencja logiczno-matematyczna, a kostka trenuje obydwa rodzaje inteligencji, oprócz tego potrzeba oczywiście dużo treningów – podsumowuje.

W trakcie naszej obecności na zawodach, padł też rekord świata. Michał Rzewuski osiągnął wynik 1,67 s w układaniu kostki Cube, która jest odmianą klasycznej kostki Rubika. Jak u niego zaczęło się zainteresowanie tym sportem? – W mojej szkole podstawowej (teraz chodzę do gimnazjum) zaczęto sprzedawać kostki Rubika. Mój brat kupił sobie taką kostkę, ale nie zainteresował się nią zbytnio, za to mnie zaczęło to pasjonować – wspomina. – Najbardziej lubię układać kostkę klasyczną, ale jednak do kostki Cube, na której zdobyłem rekord świata, mam sentyment – uśmiecha się Michał.

Średnio Michał również układa klasyczną kostkę w czasie poniżej 10 sekund, a jego rekord w pojedynczym ułożeniu wynosi 5,54 s. – Trenując do zawodów, odpalam stronę w Internecie, która pozwala mierzyć specjalistycznie czas w układaniu kostki. Średnio trening zajmuje mi godzinę, może dwie dziennie – przyznaje. O jakim rekordzie marzy? – Chciałem dziś pobić swój rekord własny, który wynosi 2,99 sekund w średnim ułożeniu, mam jeszcze jedną rundę – zdradził Michał.

Życzymy wszystkim zawodnikom bicia swoich i cudzych rekordów, a sami… kupiliśmy kostkę Rubika i zaczynamy trening… Trzymajcie kciuki ;)

Impreza odbywała się pod honorowym patronatem posła Piotra Zgorzelskiego, który ufundował również puchary dla zwycięzców. PetroNews był patronem medialnym wydarzenia.