REKLAMA

Rekonstrukcja piersi w Płocku? Tak, ale najpierw warsztaty

REKLAMA

Pewne jest już, że w przyszłości operacje rekonstrukcji piersi będą odbywały się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. To duże ułatwienie dla kobiet, które po mastektomii muszą zmierzyć się z akceptacją własnego ciała. Nie jest to łatwe… Rak był ich wrogiem, całkowicie odmienił ich wygląd, odebrał część kobiecości, a mimo to musiał zostać przez nie zaakceptowany. Na szczęście czasy się zmieniają. W obliczu dzisiejszej medycyny i jej rozwoju, kobiety zyskują szansę na „nowe życie”. Teraz to płocki szpital wychodzi im z inicjatywą. Ale zanim wprowadzi rekonstrukcję piersi do swojej oferty, odbędą się warsztaty pogłębiając wiedzę teoretyczna i praktyczną w tym zakresie.

W Polsce każdego roku przybywa kobiet chorujących na raka piersi. W ostatnich latach liczba ta powiększyła się dwukrotnie. Takie wyniki nie napawają optymizmem. Często, gdy kobieta słyszy diagnozę, zwyczajnie się załamuje. Rak brzmi jak ostateczny wyrok. Ciężko jest zaakceptować fakt, że pojawił się w naszym życiu. Szczególnie, gdy odbiera kobiecie to, co najważniejsze – jej kobiecość.

To są trudne tematy, które w naszym społeczeństwie często pozostają w kategorii „tabu”. Ale Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku wychodzi z pierwszą w naszym mieście inicjatywą operacji rekonstrukcji kobiecych piersi. Jak się dowiedzieliśmy, w przyszłości będzie ona na stałe wprowadzona do oferty medycznej płockiego szpitala.

Jednak zanim do tego dojdzie, potrzebne jest odpowiednie przygotowanie lekarzy. Stad też pomysł organizacji warsztatów, które odbędą się w dniach 28-29 lipca. Obejmą one zakres chirurgii rekonstrukcyjnej gruczołu piersiowego, a ich głównym tematem będzie rekonstrukcja piersi u pacjentek po amputacji z powodu nowotworu. Temat trudny, wymagający ogromnej precyzji i doświadczenia chirurgicznego. Jednak płoccy lekarze są w dobrej myśli i głęboko wierzą, że nadchodzące warsztaty okażą się dla płockiego szpitala i jego rozwoju przełomowe.

– Podczas warsztatów zostaną przeprowadzone cztery operacje. Najczęściej są to panie po 50. roku życia, ale jutro pojawi się na naszym stole pani, która ma zaledwie 33 lata. Podczas tych dwóch dni lekarze będą uczyć się pod okiem gościa specjalnego, dr n. med. Daniela Maliszewskiego. To są warsztaty, uczymy się, szkolimy po to, aby móc wykonywać takie operacje jak najlepiej – powiedział nam zastępca Ordynatora II Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej WSzZ w Płocku Andrzej Siemaszko.

To rewolucja w płockim szpitalu, która za jakiś czas zostanie wprowadzona do stałej oferty.– Tak, to już pewne. Operacje rekonstrukcji piersi zostaną wprowadzone do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Wstępem są właśnie te warsztaty – wyjaśnia Andrzej Siemaszko.

A jak wygląda proces ubiegania się Amazonek o taką chirurgiczną interwencję? Jak długo trwa i czego od nich wymaga?

– Tak naprawdę nie ma żadnego procesu. Te panie są zdane na siebie. Samodzielnie muszą szukać lekarza oraz placówki, w której będzie można taki zabieg wykonać. Nie jestem w stanie przybliżyć okresu oczekiwania. Czasami słyszy się, że pacjentki czekają w kolejce nawet i 2 lata – twierdzi zastępca ordynatora.

Niewątpliwie każda z pań po mastektomii chciałaby odzyskać szczęśliwe i spełnione życie. Po tak trudnych doświadczeniach ma do tego prawo. Szacuje się, że takich kobiet jest w Polsce około 17 tysięcy, można więc sobie wyobrazić jak długo w kolejce po normalność muszą czekać polskie Amazonki. Rzeczywistość służby zdrowia w naszym kraju nie jest łatwa – albo czekasz latami, albo robisz to prywatnie, a tym samym szybciej…

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku jest jedyną placówką na terenie naszego miasta, która wprowadzi operacje rekonstrukcji piersi do swojej oferty. Dwa dni warsztatowe pomogą przygotować się do tych zmian płockim lekarzom, a pacjentkom dać nadzieję na lepszą przyszłość.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU