REKLAMA

Ratusz dementuje – CBA w urzędzie nie było

REKLAMA

Wczoraj dotarły do nas informacje, zgodnie z którymi w Urzędzie Miasta Płocka miała miejsce wizyta funkcjonariuszy CBA. Ratusz zdecydowanie zaprzecza w oświadczeniu, które przesłał do naszej redakcji.

Informacje, które do nas docierały z różnych źródeł, były na tyle poważne, że zdecydowaliśmy się na ich ujawnienie przed uzyskaniem oficjalnego stanowiska ratusza w tej sprawie, o które kilkakrotnie prosiliśmy. Urząd Miasta dzisiaj jednak dementuje zarówno fakt pobytu funkcjonariuszy w ratuszu, jak i prowadzenie jakiegokolwiek postępowania w sprawie sekretarza miasta.

Poniżej zamieszczamy pełen tekst oświadczenia, do którego – ze względu na formę oświadczenia a nie sprostowania – odniesiemy się w dalszej części.

Oświadczenie w związku z artykułem „CBA w ratuszu?, który ukazał się na stronie PetroEcho.pl we wtorek 2 lipca 2013 r. Artykuł pod tytułem „CBA w ratuszu?”, który ukazał się na stronie PetroEcho.pl we wtorek 2 lipca zawiera cały szereg nieprawdziwych informacji, nieuzasadnionych spekulacji i narusza dobre imię Urzędu Miasta Płocka oraz jego sekretarza Marcina Uchwała.
Autorka artykułu „Agnieszka” powołuje się na nieoficjalne źródła, według których Urząd Miasta – cytuję – „odwiedzili” funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Powodem ich obecności – jak podaje Petroecho.pl – miało być zainteresowanie wydziałem promocji, nad którym nadzór sprawuje nieobecny w pracy sekretarz miasta Marcin Uchwał.
Artykuł sugeruje, że to właśnie działania sekretarza miasta wzbudziły „zainteresowanie odpowiednich służb”.
Wszystkie informacje na ten temat są całkowicie nieprawdziwe. We wtorek w Urzędzie Miasta Płocka nie było funkcjonariuszy CBA. Przeciwko żadnemu z pracowników Wydziału Promocji i Informacji nie toczy się też żadne postępowanie.
Marcin Uchwał przebywa na zwolnieniu lekarskim i czas jego powrotu do pracy jest uzależniony wyłącznie od lekarzy, pod opieką których się znajduje.
Oświadczamy, że artykuł „CBA w ratuszu?” nie tylko wprowadza opinię publiczną w błąd, ale także narusza dobre imię Urzędu Miasta Płocka oraz sekretarza Urzędu Marcina Uchwała.
Informacja „CBA w ratuszu?” łamie również prawo prasowe, którego art. 12 mówi o obowiązkach dziennikarza, a w szczególności zobowiązuje go do zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystywaniu materiałów prasowych, zwłaszcza sprawdzenia zgodności z prawdą uzyskanych wiadomości. W tym przypadku nie ma wątpliwości, że autorka artykułu takiej staranności nie dopełniła.
Zrezygnowanie z fundamentalnych zasad postępowania w tworzeniu artykułów prasowych i weryfikacji pozyskanych informacji dyskwalifikuje każdego wydawcę.

Zespół Spraw Medialnych
Urzędu Miasta Płocka
Oświadczenie portalu PetroNews.pl
W nawiązaniu do informacji, zawartych w oświadczeniu w związku z artykułem „CBA w ratuszu?” oświadczam, że przygotowując materiał do publikacji kierowałam się obroną interesu społecznie uzasadnionego, zachowując przy tym szczególną staranność i rzetelność przy zbieraniu i wykorzystaniu materiału prasowego. Pozyskane informacje pochodzą z różnych źródeł, o dużym stopniu wiarygodności. Jest mi niezmiernie przykro, że poprzez pytania, jakie zawarłam w artykule, a które okazały się nieprawdziwe, mogłam (niezamierzenie) naruszyć dobre imię Urzędu Miasta Płocka oraz jego sekretarza Marcina Uchwała.
Nie zgadzam się natomiast z zarzutem nierzetelności dziennikarskiej. Żadne ze zdań nie stanowi tezy, artykuł jest jedynie zbiorem pytań, które – jako dziennikarz – mam nie tylko prawo, ale i obowiązek stawiać. Podkreślę jeszcze raz, że biorąc pod uwagę źródła informacji mogłam domniemywać ich prawdziwość, jednak przede wszystkim poinformowałam czytelników, że oczekujemy na odpowiedź Urzędu Miasta Płocka w tej sprawie. Cieszę się, że taka odpowiedź nastąpiła oraz że jest – z punktu widzenia wszystkich mieszkańców – pozytywna.

Jednocześnie informuję, że Państwa oświadczenie zostanie jeszcze dzisiaj opublikowane w całości na łamach naszego portalu.

Agnieszka Stachurska
redaktor naczelny
PetroNews.pl

Biorąc pod uwagę publikację Gazety Wyborczej Płock w dn. 04.07.2013 możemy dodatkowo wyrazić zdziwienie faktem udzielenia odpowiedzi przez ratusz w dniu wczorajszym Gazecie Wyborczej, podczas kiedy portal PetroNews.pl na odpowiedź Urzędu Miasta Płocka czekał do dzisiaj (04.07.2013) do godz. 16.14, pomimo kilkakrotnych próśb o wcześniejszą odpowiedź. Przesłanie do naszej redakcji odpowiedzi w dniu wczorajszym pozwoliłoby na zweryfikowanie informacji.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Przeczytaj

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU