REKLAMA

Radość biegania. Ekspert radzi cz.3

REKLAMA

Dokąd biegniesz biegaczu?

Dla kogoś, kto nie wie, do jakiego portu zmierza, każdy wiatr jest niepomyślny (M.A. Seneka).

Mam jedno postanowienie noworoczne – przygotowanie 100 osób do ukończenia IV Półmaratonu Dwóch Mostów w Płocku. I nie mówię tu o profesjonalistach, ale o amatorach, którzy dopiero zaczynają biegać. Chcesz pomóc spełnić moje postanowienie i być jedną z takich osób? Pobiec w tej niezwykle prestiżowej imprezie, po znanych sobie dobrze płockich mostach? Wcale nie jest to takie trudne, a uwierz mi – satysfakcja z ukończenia jest ogromna.

Ale jak to zrobić? Przede wszystkim potrzebujesz dobrego planu. Dziś przedstawię Ci, jak praktyce przebiega proces wyznaczania celu w sporcie. We współczesnym sporcie (Goal Setting) to proces oparty na analizie typu S.M.A.R.T.

1. Cel wymierny – pomyśl o obiektywnych kryteriach, które pomogą Ci monitorować postęp, a także ostateczne osiągnięcie celu – kiedy i jak stwierdzisz, że cel został osiągnięty.

2. Cel osiągalny – gdy już będziesz wiedział, jaki jest Twój cel biegowy, zastanów się, jak sprawić, by stał się osiągalny biorąc pod uwagę Twoje możliwości czy nastawienie. Na przykład planując start w półmaratonie za pół roku, może Ci się wydać, że jest to na obecny moment cel nieosiągalny. Jednak z każdym odpowiednio zaplanowanym treningiem będziesz o krok bliżej do realizacji. Co więcej, Twoje poczucie wartości jako biegacza będzie rosło, a cel wyda się coraz bardziej osiągalny w miarę upływu czasu.

3. Cel realistyczny – bardzo ważne jest, żeby cel był wymagający, ale jednocześnie w zasięgu naszych możliwości. Poprzeczka postawiona w ten właśnie sposób – odrobinę wyżej od tego, co nam się wydaje, że możemy osiągnąć – jest najlepszym motorem motywacyjnym do pracy. Stawiając cel niezbyt wymagający, możesz się zanudzić, natomiast jeśli będzie on nierealistyczny – stanie się źródłem zniechęcenia i frustracji. Warto zatem przeanalizować wyniki z poprzednich zawodów, obecnego stanu sprawności fizycznej, a także przyjrzeć się szczegółom dotyczącym danych zawodów, na przykład profilowi trasy, pory roku itp. To pomoże ocenić, co jest realistyczne, a co nie.

4. Termin realizacji celu – deklarując „zacznę biegać regularnie” praktycznie przekreślamy swoje szanse na realizację tak zdefiniowanego celu. Rama czasowa celu jest szalenie istotna, bowiem zapewnia optymalny poziom motywacji i kieruje procesem realizacji we właściwym tempie. Jeśli Twoim celem jest udział w jakimś biegu masowym, wpłata wpisowego może być dobrą metodą na ustalenie terminu realizacji, pod który możesz ułożyć plan treningowy.Przede wszystkim jednak pamiętaj, by każdy przebiegnięty kilometr sprawiał Ci ogromną radość. Żebyś po każdym treningu wrócił do domu przepełniony endorfinami i był dumy z tego, że chciało Ci się wyjść pobiegać. I żebyś pamiętał, że stanięcie na starcie to już wielkie zwycięstwo.

Tego życzę Ci w 2015 roku!
Do zobaczenia na treningu w każdą sobotę o godz. 13 w Orlen Arenie. Treningi są bezpłatne.

[button href=”http://petroecho.pl/run4fun-pl-studio-pasjonatow-dla-pasjonatow/” align=”center”]Poznaj Run4fun[/button]

Przemysław Stelmaszewski
trener lekkiej atletyki

Masz pytanie? Zapytaj eksperta. Napisz: plock@run4fun.pl lub przyjdź do siedziby Specjalistycznego Studia Biegowego, Orlen Arena, Pl. Celebry Papieskiej 1 (wejście od strony ul. Batalionów Chłopskich).

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU