Radość biegania. Ekspert radzi cz.2

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Biegać siłą czy sposobem? O technice biegu słów kilka

Technika biegu to styl naszego biegania. Sposób, w jaki układa się nasze ciało, w jaki regulujemy oddech, w jaki pokonujemy zarówno proste i równe odcinki, jak i górki czy zakręty. Idealne skoordynowanie siły, szybkości i wytrzymałości doprowadzi nas do pięknego stylu biegania, który z pewnością ograniczy podatność na kontuzje i poprawi szybkość. Jak sprawdzić naszą skuteczność techniczną i koordynację tych wszystkich czynników?

Spróbuj przebiec (po uprzedniej rozgrzewce) 100 m w czasie 9,58 sek. Jeśli zdołasz pokonać ten odcinek w czasie 20 sek., to osiągnąłeś blisko 50% skuteczność techniczną. Oznacza to, że masz predyspozycje, by móc przebiec maraton w czasie nawet ok. 2:30 h. Brzmi zachęcająco? Oczywiście, najpierw czeka Cię długotrwały trening (w kolejnych odcinkach dowiesz się o tym więcej), ale na pewno warto. Wyznacz sobie realne cele oraz realizuj je przy utrzymaniu dobrego zdrowia. Pamiętaj, żeby zadbać o wszechstronne kształtowanie zdolności siłowych i gibkości. Tylko wtedy możliwy jest rozwój właściwej techniki.

Kiedy zaczniesz regularnie ćwiczyć, już po ok. 3-5 tyg. względnie przyzwyczaisz mięśnie, w tym układ krążeniowo-oddechowy, do pokonywania zwiększonego obciążenia. Jednak kości, więzadła i stawy wymagają dłuższego przygotowania, bo ok. 3-6 m-cy u zdrowych mężczyzn w wieku 25-40 lat oraz nawet ok. 2 lat u kobiet w wieku 18-45 lat, które wcześniej nie ćwiczyły. W tym okresie szczególnie powinieneś zadbać o odpowiednio dopasowany sprzęt (obuwie). Dopiero po okresie 6-12 m-cy treningu przygotowawczego (wprowadzającego) możemy zwiększyć intensywność i ukierunkować trening biegowy, oczywiście przy założeniu, że nie wystąpiły kontuzje, eliminujące z treningu na dłużej niż 3-5 tyg. i ich przebieg był łagodny.

Jeśli chcesz sprawdzić w praktyce, co oznacza siła i technika biegowa, zapraszam Cię na otwarte, bezpłatne treningi motoryczne dla biegaczy, w każdą sobotę stycznia o godz. 13 do Orlen Areny – szczegóły w studio Run4Fun.pl (mieszczącym się w Orlen Arenie). Nieważne, czy biegasz dystanse maratońskie, czy jako postanowienie noworoczne wybrałeś przebiegnięcie swojego pierwszego kilometra. Te treningi są dla Ciebie!

Poznaj Run4fun

Przemysław Stelmaszewski
trener lekkiej atletyki

Masz pytanie? Zapytaj eksperta. Napisz: plock@run4fun.pl lub przyjdź do siedziby Specjalistycznego Studia Biegowego, Orlen Arena, Pl. Celebry Papieskiej 1 (wejście od strony ul. Batalionów Chłopskich).

Podziel się:

Komentarze są zamknięte

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji