REKLAMA

Radość biegania. Ekspert radzi cz.1

REKLAMA

„Mocna praca, bieganie, pasowanie się, życie twarde i wszelkie niewygody są najlepszym sposobem leczenia” – Jędrzej Śniadecki, 1805 r.

Dedykując tę maksymę, otwieram cykl porad, które stworzą model zachowań, sprzyjający rozwojowi sprawności, a więc i dobrego zdrowia. Chociaż każdy z nas jest różny i wymaga indywidualnego podejścia, wierzę w to, że znajdziesz tutaj dla siebie inspirację, dzięki której rozpoczniesz przygodę z bieganiem. Jeżeli zdołałem cię zainteresować i chciałbyś przyłączyć się do wielkiej rodziny biegaczy, już jesteś zwycięzcą!

PowiązaneTematy

Musisz wiedzieć, że dla 95% populacji właśnie ta forma aktywności jest najbardziej  przystępna, ponieważ nie angażuje  specjalistycznego sprzętu. Jest jedno „ale”. Bieganie w każdej formie wymaga odrobiny przygotowania, które jest fundamentem dalszych postępów. Wydaje ci się, że nigdy nikt nie uczył cię chodzić, więc i bieganie będzie równie naturalne? To niezupełnie prawda. Chodzić uczyli cię rodzice, pokazując, w jaki sposób nie zrobić sobie krzywdy, jak bezpiecznie upadać. Podobnie jest z bieganiem – nie masz pewności, czy twoja naturalna technika jest właściwa, czyli bezpieczna.

Ocena techniki to wieloaspektowy, ukierunkowany proces analityczny i porównawczy. Każda technika biegu powstaje na skutek mechanizmów adaptacyjnych organizmu i jest dostosowana do budowy ciała. W skrócie mówiąc – jest tyle styli biegania, ilu jest biegaczy. Co jest ważne? Naturalnego stylu nie należy zmieniać na sztuczny. Należy go racjonalizować w trakcie procesu treningowego. Jak wyrobić w sobie optymalną technikę, która charakteryzuje się m.in. naprzemienną pracą kończyn, miękkim odbiciem i pełnym rozluźnieniem mięśni nóg w kolejnych fazach lotu oraz lądowaniem na śródstopiu? Właśnie tego dowiecie się z następnych odcinków „Radości z biegania”.

[button href=”http://petroecho.pl/run4fun-pl-studio-pasjonatow-dla-pasjonatow/” align=”center”]Poznaj Run4fun[/button]

Przemysław Stelmaszewski
trener lekkiej atletyki

Masz pytanie? Zapytaj eksperta. Napisz: plock@run4fun.pl lub przyjdź do siedziby Specjalistycznego Studia Biegowego, Orlen Arena, Pl. Celebry Papieskiej 1 (wejście od strony ul. Batalionów Chłopskich).