Radna Kulpa: To podejrzana nagroda. Radna Olejnik: To skandal!

REKLAMA

Pod koniec kwietnia zespół medialny ratusza poinformował o nagrodzie, jaką otrzymał Płock za potencjał inwestycyjny. Certyfikat, który 21 kwietnia w Londynie odebrał prezydent Płocka, wzbudził wiele podejrzeń i dyskusji w trakcie sesji Rady Miasta Płocka.

21 kwietnia Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski oraz Zastępca Prezydenta Miasta ds. Rozwoju i Inwestycji – Jacek Terebus, uczestniczyli w Achievements Forum (Forum Osiągnięć), organizowanym przez Europe Business Assembly EBA (Europejskie Zgromadzenie Biznesowe) w Londynie. Według dostępnych informacji, Achievements Forum jest interaktywną platformą współpracy międzynarodowej. Impreza gromadzi przedstawicieli miast, regionów, biznesmenów, finansistów, dyplomatów, liderów izb gospodarczych, stowarzyszeń przedsiębiorców, związków zawodowych, biznesu z ponad 60 krajów.

PowiązaneTematy

Jak poinformowało media biuro prasowe ratusza, podczas Forum w Londynie odbyła się ceremonia wręczenia międzynarodowych nagród Prime Business Destinations (Najlepsze Kierunki Biznesowe). Miasto Płock zostało wybrane przez radę ekspertów EBA jako teren atrakcyjny inwestycyjnie i otrzymało nagrodę – certyfikat i flagę Prime Business Destinations. Obok Płocka wyróżnienia otrzymały również miasta: Rzeszów i Bolesławiec z Polski, a także Braga i Odivelas z Portugalii, Ukmergė z Litwy, Ruse z Bułgarii, Budapeszt, Arad i Timisoara z Rumunii oraz Smederevo z Serbii.

Radna Wioletta Kulpa poruszyła tę sprawę w trakcie sesji. – Zastanawiamy się, w jaki sposób otrzymaliście Państwo zaproszenie od firmy, na wręczenie prestiżowej nagrody dla miasta o potencjale inwestycyjnym, a którą prowadzi dwóch Ukraińców, a mieszka w Londynie. Od wczorajszej północy niektóre linki są nieaktywne, niemniej jednak widzieliśmy siedzibę tej firmy. To mały budyneczek, przypominający barak. Znaleźliśmy informację, że podobną nagrodę otrzymał burmistrz Belgradu, który musiał za nią… zapłacić. Zastanawiające jest, że nie ma kompletnie żadnych kryteriów przyznawania tej nagrody – dywagowała radna Kulpa.

Siedziba EBA, Google Street Viev

– Uczestnictwo w tej imprezie nie kosztowało nas nic – odpowiedział na te zarzuty wiceprezydent Terebus. – Otrzymaliśmy, podobnie jak Rzeszów czy Bolesławiec, nagrodę bez naszego udziału finansowego. Dwa tygodnie temu dotarło do nas pismo, że zostaliśmy wskazani jako jedno z trzech miast w Polsce, z potencjałem inwestycyjnym. Te kryteria, o które pani pyta, to wykorzystywanie środków unijnych czy inwestycje w mieście. Cały koszt wyniósł jedynie koszty delegacji. Być może dotarliście Państwo do materiałów o konkursach, w których firmy musiały zapłacić za taką nagrodę. Nagrodę odbieraliśmy w prestiżowym budynku, to na pewno nie był barak – wyjaśniał wiceprezydent.

– Nie bez przyczyny pytałam o ceny – powiedziała radna Kulpa. – Na stronie, o której mówiłam, można było dotrzeć do cennika za poszczególne nagrody – dodała. – Pierwsze pytanie, które zadał mi prezydent Nowakowski, to ile trzeba będzie za to zapłacić. Ale podkreślam, w tym przypadku nie braliśmy udziału w żadnej płatnej preselekcji. Przesłaliśmy jedynie odpowiednie i wymagane dokumenty – tłumaczył Jacek Terebus.

– Rozumiem, że radni mogą mieć możliwość zadawania pytań, ale sugestie pani radnej Kulpy nie są zbyt daleko idące – powiedziała radna Joanna Olejnik. – To co usłyszałam, to według mnie jest skandal – dodała.

Fot. Urząd Miasta Płocka
Fot. Urząd Miasta Płocka