Przeżył pobyty w dwóch obozach. Zobacz film o czeskim pisarzu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku zaprasza na pokaz filmu o Arnoscie Lustigu, czeskim pisarzu i publicyście, który przeżył pobyt w dwóch obozach koncentracyjnych. 

Arntost Lustig był pochodzenia żydowskiego. Przeżył pobyt w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald.  Po II wojnie światowej pracował w Radiu Czechosłowackim, był korespondentem czechosłowackich dzienników prasowych z pierwszej wojny arabsko-izraelskiej i bohaterem Praskiej Wiosny – czyli politycznej odwilży w Czechosłowacji w 1968 r. krwawo stłumionej przez wojska Układu Warszawskiego. W wyniku represji został zmuszony do emigracji. Do swojej ojczyzny powrócił w 1989 r., zmarł w Pradze w 2011 r. mając 85 lat. Powtarzał, że człowiek jest tak długo nieśmiertelny, jak długo żyje w pamięci innych.

Scenarzystą i reżyserem filmu o Lustigu jest jego córka, Eva. Według dystrybutora obrazu, kreśli ona portret ocalałego  z Holocaustu artysty z jego ogromnym talentem, szczęściem i wielkim apetytem na życie. Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, które mieści się przy ul. Kwiatka 7 zaprezentuje film dokumentalny Listigovej, 8 stycznia o godz. 18. Wstęp wolny.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji