REKLAMA

Poznaliśmy szczegółowy program Płockich Dni Żydowskich

REKLAMA

Już 3 września w Płocku wystartują „Płockie Dni Żydowskie”, czyli impreza, która ma zachęcić płocczan do poznania kultury żydowskiej. W programie m.in. wystawy, koncerty i degustacja czulentu w karczmie żydowskiej ustawionej na rynku.

„Płockie Dni Żydowskie” mają stać się imprezą cykliczną. Pierwsza z zapowiadanej serii rozpocznie się w środę, 3 września, otwarciem wystawy w Muzeum Żydów. Dzień później na starówce odbędzie się koncert muzyki żydowskiej „Poezjazz”.

Poniżej szczegółowy program imprezy.

3 września 2014 r.

Godz. 17.00 – Wernisaż wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności” (Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, ul. Kwiatka 7).

Na wystawę składają plansze prezentujące zdjęcia, dokumenty oraz opis życia i działalności Jana Karskiego. Jest więc m.in. jego rodzinne miasto Łódź z lat 20. XX wieku, fotografie rodzinne z czasów młodości, a więc i z okresu studiów i działalności dyplomatycznej. Ekspozycja ukazuje obraz miast europejskich w ogniu II wojny światowej oraz obozy zagłady i getto warszawskie. Dokumentuje też powojenne losy legendarnego Emisariusza, łącznie ze ślubem z Polą Nireńską.

Wystawa, w ramach Płockich Dni Żydowskich – Dni Karskiego w Płocku, zorganizowana została we współpracy z Muzeum Historii Polski w Warszawie. Będzie ją można oglądać do 28 września br.

 4 września 2014 r.

Godz. 18.00 – Koncert muzyki żydowskiej „Poezjazz” Projektu Grzegorza Rogali. (Mała scena na Starym Rynku)

P.G.R., czyli Projekt Grzegorza Rogali, jest efektem fascynacji muzyką żydowską, polskim folkiem i zagranicznych studiów tytułowego jazzowego puzonisty i kompozytora. Twórcy i realizatorzy projektu sięgają do tekstów Brunona Schulza. Według nich frazy językowe autora „Sanatorium pod klepsydrą” świadczą o tym, że był on „jazzmanem słowa”, stąd tytuł koncertu „Poezjazz”. Muzyka P.G.R. to przystępne połączenie funkowych rytmów z jazzem.

Koncert, w ramach Płockich Dni Żydowskich – Dni Karskiego w Płocku, odbędzie się na małej scenie Rynku Starego Miasta. W trakcie występu zaplanowana jest promocja książki „Żydzi płoccy w dziejach miasta” Jana Przedpełskiego i Jerzego Stefańskiego, z ich udziałem. Ponadto serwowana będzie kawa po żydowsku, przygotowana przez restaurację Estera.

Wszystkie te wydarzenia, w razie niepogody, zostaną przeniesione do Muzeum Żydów Mazowieckich.5 września 2014 r.

Godz. 18.00 – Projekcja filmu „Wysłannik z Polski” o Janie Karskim. (Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, ul. Kwiatka 7).

W ramach Płockich Dni Żydowskich – Dni Karskiego w Płocku, w Muzeum Żydów Mazowieckich odbędzie się pokaz filmu „Wysłannik z Polski” (40 min.) w reżyserii Martina Smitha. Jest to wywiad z niewiele ponad 70-letnim Janem Karskim, dotyczący jego zaangażowania, w latach 1943-1944, w próbę poinformowania świata alianckiego o dokonującej się zagładzie polskich Żydów.

Po filmie zapraszamy na Rynek Starego Miasta. Tam w ogródku restauracji Estera w godz. 19:00-21:00 odbędzie się koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu Tourklezz. Restauracja w tym czasie zaprasza również na bezpłatną degustację czulentu w karczmie żydowskiej ustawionej na rynku. Zaplanowana jest też promocja książki „Żydzi płoccy w dziejach miasta” Jana Przedpełskiego i Jerzego Stefańskiego, z ich udziałem.

16 września 2014 r.

godz. 18.00 – Monodram „Zupa rybna w Odessie” w wykonaniu Sebastiana Rysia. (Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, ul. Kwiatka 7).

Sebastian Ryś jest aktorem Teatru Dramatycznego w Płocku. Jego dziadek Zbigniew Ryś, kurier Armii Krajowej, w 1940 roku uratował od śmierci Jana Karskiego w ramach „Akcji S”. W tej akcji uczestniczyła również Zofia Rysiówna, siostra Zbigniewa, po wojnie znana aktorka. Udział w ratowaniu Jana Karskiego przypłaciła czteroletnim pobytem w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Według Sebastiana Rysia, monodram jest swego rodzaju rozprawą – dywagacją, która stawia wiele pytań o zasadność misji Karskiego i drąży temat obojętności świata na jego raporty. Monodram odbędzie się w ramach Dni Karskiego w Płocku.

23 września 2014 r.

Godz. 18.00 – Wykład „Wiadomości o Zagładzie. Przypadek Jana Karskiego” dr. hab. Dariusza Libionki.  (Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, ul. Kwiatka 7).

Dr hab. Dariusz Libionka jest pracownikiem Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk i kierownikiem działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku. W 1998 roku obronił rozprawę doktorską „Kwestia żydowska w polskiej prasie katolickiej we latach 30. XX w.”. Publikował m.in. w „Znaku”, „Więzi”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej” i „Yad Vashem Studies”. Jest też członkiem Centrum Badań nad Zagładą Żydów i redaktorem naczelnym rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” wydawanego przez Centrum.

Wstęp na wszystkie wydarzenia „Płockich Dni Żydowskich” jest wolny.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU