Poznaj kolejny “Portret kobiety” w Przedwiośniu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

We wtorek, 20 stycznia, w NovymKinie “Przedwiośnie” odbędzie się druga odsłona cyklu “Portret kobiety”. Tym razem wyemitowany zostanie film “Solidarność według kobiet”. Tuż po seansie odbędzie się spotkanie z jednym z reżyserów, Piotrem Śliwowskim.

Obraz, który zostanie pokazany w ramach projektu “Portret kobiety”, jest pierwszym filmem dokumentalnym w Polsce współfinansowanym z crowdfundingu. To pełnometrażowy obraz, dokumentujący historię kilku odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce. Tym, co spaja dwie płaszczyzny filmu, jest postać współreżyserki i narratorki – Marty Dzido. Urodzona w 1981 roku, symboliczna córka Solidarności, próbuje odzyskać dla kobiet miejsce w narracji historycznej.

Prace nad filmem twórcy rozpoczęli w roku 2012, dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Młoda Polska”. Scenariusz powstawał w ramach Programu – Wyszehradzkie Rezydencje Literackie. W tym czasie twórcy zrealizowali część wywiadów z bohaterkami, prowadzili poszukiwania w zbiorach archiwalnych, a także próbowali rozwikłać zagadkę jednej z kobiecych bohaterek Sierpnia 80 – Ewy Ossowskiej, która według opowieści tych, którzy ją znali i pamiętali, „po strajku zniknęła”.

Seans “Solidarności według kobiet” odbędzie się we wtorek, 20 stycznia, o godzinie 18 w NovymKinie “Przedwiośnie”. Godzinę przed projekcją, w holu kina, rozstawią się płockie przedsiębiorczynie i artystki. Po seansie odbędzie się rozmowa z jednym z reżyserów, Piotrem Śliwowskim. Cena biletu to 11 złotych.

Spotkania w ramach cyklu „Portret kobiety” odbywają się co miesiąc. PetroNews jest patronem medialnym cyklu.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji