REKLAMA

Pożegnanie dworca [ZDJĘCIA, FILM]

REKLAMA

Pogoda sprawiła niemiłą niespodziankę, ale pożegnanie dworca i tak się odbyło. Wewnątrz zaniedbanego budynku atmosfera była gorąca, pełna śmiechu, a momentami i wzruszenia. Stary dworzec może już odejść w zapomnienie – czas na nowoczesność.

Nie dziwcie się naszej galerii zdjęć – została przerysowana w stylu zdjęć PRL-u nie bez przyczyny. To właśnie z tamtymi czasami kojarzy się płocki dworzec kolejowo-autobusowy. Wiszące wszędzie pajęczyny, popękane ściany i stare zegary, a także specyficzny… zapach, tworzy atmosferę lat poprzedniego ustroju. Naprawdę, najwyższa pora na stworzenie nowoczesnego miejsca dla pasażerów.

Być może właśnie dzięki wizji rychłego remontu, pożegnanie starego budynku mogło odbyć się z łezką rozrzewnienia w oku. – To jest symbol dworca – mówił Paweł Mieszkowicz, organizator Jarmarku Tumskiego, pokazując na jedno ze zdjęć wystawy fotograficznej. – Kiedyś ten budynek tętnił życiem, dzisiaj został ostatni, samotny pasażer – podsumował.

Dzieci miały frajdę z klaunem Pajko, który rozdawał balony i organizował dla nich konkursy. Na stoiskach wystawcy prezentowali różnego rodzaju pamiątki, była kawa, herbata, wewnątrz unosił się zapach popcornu. Maluchy mogły szaleć także w kulkowym basenie. Atrakcją było też obejrzenie dworca z wysokości podnośnika, użyczonego dzięki uprzejmości straży pożarnej PKN Orlen. Niestety, fatalna pogoda uniemożliwiła zabawę na świeżym powietrzu i filmowanie imprezy z lotu ptaka naszym dronem, nic nie stanęło natomiast na przeszkodzie rozwiązaniu konkursu fotograficznego.

Pierwsze miejsce zajęła Iwona Choińska za zdjęcie „W sieci”, drugie – jedno ze zdjęć tryptyku pani Krystyny Falkowskiej „W oczekiwaniu na pociąg”, natomiast trzecie zdobył Paweł Muchar fotografią „Pałac”. Wyróżnienie otrzymali: Dariusz Gasiński, Jakub Szczepański oraz Kinga Szkopek. Nagrody zapewnili organizatorzy: Rada Osiedla Dworcowa, Towarzystwo Przyjaciół Płocka oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego. Nagrody dla zwycięzców przekazał także PetroNews.

– Jedno ze zdjęć przedstawia człowieka, który od kilku dni jest mieszkańcem dworca – powiedział, ku zaskoczeniu zebranych, Marek Owsik, przewodniczący Rady Osiedla Dworcowa oraz organizator imprezy. – Ten człowiek jedzie do pracy nad morze, jednak nie ma pieniędzy na bilet. Próbował zatrudnić się gdzieś na parę dni, ale nie udało mu się to. Podczas naszych wczorajszych przygotowań imprezy podszedł do nas i zapytał, czy może nam pomóc. Obiecaliśmy, że pomożemy zdobyć mu pieniądze na dotarcie do celu podróży – powiedział, przedstawiając jednocześnie bohatera tego krótkiego opowiadania.W trakcie happeningu udało się zebrać potrzebne fundusze i ostatni mieszkaniec dworca wkrótce opuści budynek…

Swoją galerię zdjęć z pożegnania dworca przekazali również członkowie Sekcji Fotograficznej Towarzystwa Przyjaciół Płocka.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 0

 1. Elzbieta says:

  Mam nadzieje w Nowym Dworcu WC będzie w dogodnym miejscu dla podróżnych i nie trzeba będzie wlec ciężkiej walizy do piwnicy .

 2. MarcinD says:

  Super film. Początek w stylu lat 70-80 jest fajny

 3. B... says:

  (B…)
  Super pomysł i impreza, zorganizowana przez charyzmatycznego człowieka Pana Marka Owsika, znanego animatora w płockim życiu imprezowo-kulturalnym. Pomimo niesprzyjającej pogody, Dworzec miał więcej gości i atrakcji niż podczas jego otwarcia i późniejszej eksploatacji.
  Tylko życzyć więcej podobnych imprez.
  Gratulacje Panie Marku

  • Marco Polo says:

   Gdy w Orlen Arenie za ciężkie pieniądze (150.000zł) promowaliśmy inne miasta, w tym samym czasie ludzie dobrej woli – mieszkańcy płocka i organizacje społeczne dali radość mieszkańcom dworca a nasze atrakcje i pomysłowość pozwoliły zorganizować super happening za 1500zł Nas odwiedziło prawie 400 osób za darmo i kawkę i herbatkę pili, świetnie się bawili i godnie pożegnaliśmy dworzec który przez 49 lat był schronieniem dla podróżnych. Niedługo kolejny happening – kiedy dowiecie się z petronews DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM KTÓRZY BYLI Z NAMI :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU