REKLAMA

Powrót do natury w Płockiej Galerii Sztuki

REKLAMA

W piątek w Płockiej Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy „Sérénité”, poświęconej twórczości Doroty Goleniewskiej-Szelągowskiej. Malarka znana jest ze swoich pięknych pejzaży i martwych natur.

Płocka Galeria Sztuki zaprasza w piątek, 28 czerwca o godzinie 18 na wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Doroty Goleniewskiej-Szelągowskiej „Sérénité”. Ekspozycję tworzą przede wszystkim pejzaże wiejskie i miejskie oraz martwe natury.

Tematy, kadry, przedmioty, które można zobaczyć na jej obrazach, układają się w rodzaj osobistego wyznania. Są wyraźnym znakiem tęsknoty nie tylko za pogodnym niebem, ale za indywidualnym tempem życia.

– Najbardziej cenię sobie chwile tworzenia w plenerze, w miejscach odludnych, dzikich, naturalnie porośniętych przez chwasty i zarośla – podkreśla płocka artystka.

Artystka odnajduje takie miejsca nie tylko w okolicach domu, ale także we Francji, Italii czy na Ukrainie. Tytułowe „Sérénité” nawiązuje do afirmacyjnej, refleksyjnej postawy wobec życia i do francuskiego „sérénité de l’esprit” czyli  pogody ducha, którą Dorota Goleniewska-Szelągowska pragnie oddać w swojej twórczości.Chwile wytchnienia, beztroski, czasu dla spokojnej obserwacji i chęć zatrzymania piękna krajobrazu, które w każdej chwili może przeminąć, emanują z utrzymanych w malarskiej „pogodzie ducha” prac artystki. Są odzwierciedleniem osobistych emocji, indywidualnym zapisem oglądu świata, jego piękna i niedoskonałości zarazem. Na wielu obrazach widać również fascynację włoskim niebem i słońcem.

Serenite Doroty Goleniewskiej-Szelągowskiej przejawia się także w zwyczajności tematów, prostocie ujęcia, w życzliwym podejściu do wszystkiego, w akcentowaniu detali, widocznych zwłaszcza w pracach wykonanych metodą trompe l’oeil (będącej rodzajem malarstwa iluzjonistycznego), umieszczanych w zaskakujących miejscach: na starych drzwiach, na meblach – krzesłach czy szafach.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 110 prac artystki. Najstarsze są rysunki z początku lat 90. XX wieku, zaś najnowsze dzieła powstały w 2019 roku. Na ekspozycji znajdą się również prace wcześniej niepokazywane.

Dorota Goleniewska-Szelągowska jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych toruńskiego UMK, dyplom w 1993 r. w pracowni malarstwa u prof. Wojciecha Sadleya. Od lat wykorzystuje różne techniki; najczęściej olej na płótnie, akwarelę, pastel. Mieszka wraz z mężem Eugeniuszem Szelągowskim, też artystą, w Słupnie, w starym, mającym ponad sto lat młynie, który uratowali przed zniszczeniem. Razem z mężem tworzy witraże o tematyce kwietnej i sakralnej.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU