REKLAMA

Popularne i niewskazane imiona dla maluchów, jesteście ciekawi?

REKLAMA

Jakie imiona były na topie w Płocku, a jakie w Polsce i jakich imion lepiej dziecku nie dawać? Sprawdziliśmy to dla Was!

PowiązaneTematy

W ubiegłym roku najczęściej dawano w Polsce noworodkom płci męskiej imiona: Antoni, Jakub, Szymon,Jan, Filip, Franciszek, Kacper, Mikołaj, Aleksander, Wojciech, Adam, Michał. Dziewczynkom natomiast nadawano: Zuzanna, Julia, Lena, Maja, Zofia, Hanna, Amelka.

A jak było w Płocku? Najpopularniejsze imiona męskie to odpowiednio:

 1. Szymon,
 2. Antoni,
 3. Jakub,
 4. Adam,
 5. Jan,
 6. Filip,
 7. Kacper,
 8. Franciszek,
 9. Mikołaj,
 10. Wojciech,
 11. Aleksander.

Z imion żeńskich natomiast hitem były:

 1. Maja,
 2. Julia,
 3. Zuzanna,
 4. Lena,
 5. Amelia,
 6. Alicja,
 7. Zofia,
 8. Oliwia,
 9. Hanna.

W naszym mieście rodzice nadawali więc imiona podobnie jak w całej Polsce, choć w odmiennej kolejności. Są to imiona piękne i, jak można zauważyć, klasyczne. Widać wyraźny trend powrotu do tradycji.

Co jednak, jeśli rodzice wymyślą sobie nietypowe imię i chcą zarejestrować swoje dziecko?– Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może odmówić zarejestrowania dziecka, jeśli imię ma formę zdrobniałą, ośmieszającą, nie licuje z godnością człowieka lub nie wskazuje na płeć – wyjaśniła nam Elżbieta Wasilewska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. – Do niedawna jeszcze imię nie mogło być zarejestrowane, gdy miało pisownię obcobrzmiącą, zza wyłączeniem, gdy jedno z rodziców było obcej narodowości. W Płocku były takie sytuacje, że rodzice chcieli nadać dziecku nieodpowiednie imię, ale wszystko skończyło się na rozmowie. Rodzice po sugestii, odeszli od tego pomysłu – wyjaśniła Elżbieta Wasilewska.

Oprócz tych wymogów, są jeszcze jedne – walor estetyczny imienia. Rada Języka Polskiego podała spis niechcianych imion narodowości polskiej i obywatelstwa polskiego, które uznane zostały za ośmieszające i nielicujące z godnością człowieka, których nadawania dzieciom się nie zaleca. Oto imiona, których nadawać dzieciom nie powinniśmy:

Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika,Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN nie wydaje orzeczeń o dopuszczalności bądź niedopuszczalności imion nadawanych dzieciom w Polsce, ponieważ jedynym organem, który ma prawo odmowy przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia bądź imion dziecka jest kierownik urzędu stanu cywilnego (zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2014 roku Prawo o aktach stanu cywilnego, art.59, ust.4). Rada Języka Polskiego wydaje w tej kwestii opinie o formie imion proponowanych dla dzieci, najczęściej są to opinie dla USC, formułowane na ich prośbę.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU