REKLAMA

Ponad milion mieszkańców Mazowsza z utrudnionym dostępem do internetu

REKLAMA

Milion sto pięćdziesiąt tysięcy osób mieszkających na Mazowszu ma utrudniony dostęp do internetu. Żeby im pomóc, wybudowano sieć świetlic internetowych w ramach Lokalnych Centrów Kompetencji.

Na Mazowszu powstało i już działa ponad 170 świetlic internetowych, z czego 8 znajduje się w powiecie płockim. W Lokalnych Centrach Kompetencji mieszkańcy mogą otrzymać elektroniczne wsparcie między innymi w poszukiwaniu pracy, podnoszeniu kompetencji i korzystaniu z e-usług. Ze świetlic skorzystało już 150 tys. osób.

W powiecie płockim funkcjonują w miejscowościach:

 • Bielsk (dwa punkty),
 • Mała Wieś,
 • Nowy Duninów,
 • Soczewka (gm. Nowy Duninów),
 • Słupno,
 • Radzanowo,
 • Staroźreby.

W powiecie sochaczewskim działa 6 Lokalnych Centrów Kompetencji, w grodziskim – 3, a w powiatach: gostynińskim, sierpeckim i żyrardowskim zlokalizowano po dwie świetlice. W regionie płockim funkcjonują w sumie 23 punkty LCK.

Świetlice mają dostęp do szerokopasmowego internetu, a także wyposażone są w m.in. w nowoczesny sprzęt komputerowy, ksero, drukarkę 3D, projektor czy aparat fotograficzny. Każda świetlica składa się z sześciu stanowisk komputerowych, z czego jedno jest dla pracownika, który ma za zadanie pomagać mieszkańcom miedzy innymi w pisaniu CV i wypełnianiu druków urzędowych. W Lokalnych Centrach Kompetencji można też często spotkać uczące się dzieci i bezrobotnych poszukujących w internecie ofert pracy. LCK organizują również szkolenia i kursy, dzięki którym można poszerzać swoje kompetencje.„M@zowsze” to projekt, w którego ramach stworzono sieć Lokalnych Centrów Kompetencji na Mazowszu i portal www.mazowszanie.eu.

 • Koszt wyposażenia jednej świetlicy wyniósł ok. 50 tys. zł.
 • Budżet całego projektu wyniósł ponad 21.000.000 zł.

Realizacją projektu zajmował się Samorząd Województwa Mazowieckiego i Agencja Rozwoju Mazowsza, 85% potrzebnych środków pochodziło z Unii Europejskiej, 14% kosztów pokryły budżet Państwa, a 1% i koszty niekwalifikowane samorząd województwa.

Na Mazowszu utrudniony dostęp do Internetu ma aż 1,15 mln osób, stanowi to 1/5 mieszkańców województwa. Świetlice internetowe mają dać szansę na poprawę warunków życia i pracy na terenach wiejskich i w małych miastach, gdzie problemy z dostępem do sieci są największe.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

 1. Observer says:

  Ano ARMSA – Agencja Rozwoju Mazowsza S.A. zakończyła inwestycję i ogłosiła ogromny sukces. Pół miliarda PLN leży w ziemi i nikt nie ma z tego pożytku. Oddano to we władanie koreańskiemu dzierżawcy, jakiejś spółce z kapitałem założycielskim 5 000 PLN (pięć tysięcy złotych) i oni tym rządzą. Zrobione, wykonane, rozliczone – wszystko gra, a internetu dla wykluczonych jak nie było, tak nie ma.
  Granda na resorach

 2. Jurek says:

  coś to wieje lipą. A co ze światłowodem, który naprędce budowano i kończono na początku 2017 roku? Ano nic.. leży sobie w ziemi zmarnowane ładnych parę milionów złotych nikomu nie przydatne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU