REKLAMA

Pomysł płockiego SLD na wybory samorządowe. Obiecali wszystko?

REKLAMA

Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem w ciągu ostatnich tygodni przedstawiał swój plan i możliwości na wybory samorządowe. Czego po lewicy mogą się spodziewać płocczanie?

Ostatnie tygodnie obfitują w konferencje poświęcone obietnicom wyborczym. Pośród rywalizujących o władzę w mieście nie zabrakło lewicy – Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem zdążył już zaprezentować wszystkie obietnice wyborcze, ugrupowaniu pozostało tylko przedstawienie, którego kandydata na prezydenta poprą.

PowiązaneTematy

Propozycje lewicy obejmują wszystkie ważniejsze aspekty życia miasta, począwszy od wyjątkowo mocno akcentowanej ekologii, kończąc na rozwinięciu współpracy miasta z innymi samorządami i podmiotami gospodarczymi.

Ekolewica

Komitety Wyborczy SLD Lewica Razem, z racji posiadania w swoich szeregach Partii Zieloni, mocno akcentuje aspekt ekologiczny swojego programu, skupiając się przy tym na jakości powietrza w mieście. Postulatem ugrupowania jest stworzenie Patrolu EKO, który będzie badał źródła zanieczyszczeń powietrza w mieście i prowadził do karania podmiotów odpowiedzialnych za to zanieczyszczenie.

Inną ekopropozycją lewicy jest utworzenie parku centralnego w mieście oraz mniejszych parków rozsianych po wszystkich osiedlach. Komitet chce, by corocznie wydawano nie mniej, niż 6 milionów złotych na dbanie o zieleń miejską.

Lewica społeczna

W propozycjach społecznych lewicy można znaleźć między innymi propozycję oddawania corocznie 40 nowych mieszkań komunalnych oraz inwestycję w nowe mieszkania dla młodych. Lewica chce również dać płocczanom darmowe żłobki i przedszkola oraz finansować in vitro, a później zapewnić pomoc w opiece nad kobietami w ciąży i noworodkami.

Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem przygotował również obszerną propozycję dla seniorów. Lewica z pieniędzy miasta chce:

 • utworzyć Samorządowy Dom Opieki Społecznej,
 • centrum aktywności społecznej na każdym osiedlu,
 • sfinansować przyciski życia oraz program bezpłatnych badań profilaktycznych i edukację prozdrowotną,
 • rozbudować oddział geriatrii, ZOL i poradnie dedykowane ludziom w podeszłym wieku,
 • wprowadzić Kartę Seniora.

Inwestycje miejskie lewicy

Lewica podeszła z równie wielkim rozmachem do swoich propozycji inwestycyjnych. Pierwszą propozycją komitetu jest przebudowanie skrzyżowania trasy Popiełuszki i ulicy Wyszogrodzkiej tak, by było bezkolizyjne. Lewica chce również poszerzyć wszystkie trasy wylotowe z miasta, żeby były dwupasmowe.

Pośród obietnic wyborczych nie mogło zabraknąć propozycji forsowanej przez wszystkie główne siły polityczne w mieście, czyli wybudowania trzeciego mostu w Płocku. Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem chce również przeznaczyć minimum 5% dochodów własnych miasta na odbudowę i remonty obszarów mieszkalnych na starówce.W tym punkcie nie mogło zabraknąć zielonego akcentu – Komitet obiecuje rewitalizację parku na Górkach, a także zabezpieczenie całej długości płockiej skarpy przed procesami osuwiskowymi.

Sport i kultura

Oto jak przedstawiają się główne punkty programu wyborczego lewicy z dziedziny sportu i kultury:

 • podjęcie działań związanych z budową sali koncertowej z perspektywą utworzenia Płockiej Filharmonii,
 • dalsze wspieranie imprez masowych, takich jak Audioriver,
 • budowa nowych i modernizacja istniejących obiektów sportowych w tym: stadionu Wisły, stadionu na Borowiczkach oraz rozbudowa stadionu miejskiego pod kątem lekkoatletów,
 • budowa basenów na osiedlach lewobrzeżnego Płocka oraz aquaparku.

Opieka zdrowotna i pomoc niepełnosprawnym w planach Lewicy

Jako pierwszy w tematyce zdrowotnej Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem wymienia rozbudowę oraz modernizację Szpitala Św. Trójcy. W dalszej części programu można przeczytać między innymi o zapewnieniu opieki pielęgniarskiej i dentystycznej w każdej szkole w mieście.

Lewica obiecuje także, że zapewni godne warunki pracy i wynagrodzenie personelowi szpitala oraz innych placówek opiekuńczych. Komitet ma zamiar zlikwidować wszystkie bariery architektoniczne, utrudniające życie niepełnosprawnym z wyszczególnieniem dostosowania przejść dla pieszych, komunikacji miejskiej i mieszkań.

Współpraca

Na koniec swoich propozycji wyborczych Lewica zostawia temat poszerzenia współpracy miasta z innymi podmiotami. Razem z innymi samorządami i podmiotami gospodarczymi Lewica chce zająć się między innymi wykorzystaniem Wisły, budową dużej obwodnicy Płocka i trasą S10.

Jak widać, Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem wyczerpał w zasadzie wszystkie możliwości w kwestii obietnic wyborczych. Potwierdza się teza przewodniczącej płockiego SLD Litosławy Koper, która jeszcze na początku sierpnia zaznaczała, że jej ugrupowanie zrobi wszystko, żeby „obronić Płock przed Prawem i Sprawiedliwością”. Teraz Komitet, w którego skład wchodzi SLD, obiecał wszystko, co można było obiecać płocczanom, licząc na zyskanie ich poparcia.

Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem przedstawił już także swoich kandydatów do rady miasta. Na listach znalazło się troje członków Partii Zieloni, którzy zostali usytuowani na trzecich miejscach, członkowie stowarzyszenia Płock TuMy, które powstało w maju po rozpadzie płockiej Nowoczesnej i członkowie Klubu Niezależnej Myśli Politycznej.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 18

 1. szarak says:

  Pogonić Hołotę wszelkich kolorów czyli czerwoną(komuchy) czarną(kler) i brunatną(Faszyści) Wybierzmy normalnych ludzi bezkorytowych bez powiązań mafijnych i kibolskich

 2. przypominamy GAZETA WYBORCZA 13.12.2004 o p. Wojciechu Hetkowskim? says:

  ” Płocki biznesmen zapowiada blokadę przystanku przy Wyszogrodzkiej

  Dziś przed południem zablokuję przystanek i chodnik przy Wyszogrodzkiej. To mój teren. Sześć lat temu Urząd Miasta obiecał, że go ode mnie wykupi. Sześć lat minęło, dłużej nie będę czekał – zapowiada Andrzej Chmielewski, płocki przedsiębiorca.

  Biznesmen dokładnie zaplanował blokadę: w poprzek chodnika ustawi tabliczkę „Teren prywatny. Nie ma przejścia”. Do zatoki autobusowej zaś wprowadzi lawetę. Autobus będzie musiał stanąć przy ulicy, blokując drogę do Warszawy.

  – Dłużej nie mam zamiaru czekać na spełnienie obietnicy – zapowiada Andrzej Chmielewski, prezes It-Polu.

  Działkę (o pow. 140 m kw.) przy Wyszogrodzkiej kupił z Wojciechem Hetkowskim i Stanisławem Smulewiczem, współwłaścicielami It-Polu. W 1998 r. zgodzili się, żeby stanął na niej przystanek.

  – Urząd Miasta miał wykupić ją w ciągu dwóch, trzech miesięcy – mówi przedsiębiorca. – Osiedle się rozwijało, wokół rosły sklepy, ale urząd z wykupieniem się nie kwapił.

  Chmielewski przyznaje, że też mu się nie spieszyło. Wojciech Hetkowski wszedł w tym samym roku do rady miasta, w 2002 r. został prezydentem. – Bałem się zarzutu, że wykorzystujemy sytuację, naliczamy zawyżone stawki – tłumaczy. – Dlatego zwlekałem. Przypomniałem o sobie pod koniec roku 2002.

  Przedsiębiorca dodaje: – Słałem pisma do prezydenta, przewodniczącego rady miasta, Miejskiego Zarządu Dróg. Żadnej konkretnej odpowiedzi, chęci negocjacji. Owszem, kilka razy kontaktował się ze mną urzędnik, twierdził, że prowadzi moją sprawę. Ale teraz nie odbiera telefonu i nie oddzwania.

  Chmielewski złożył do sądu cywilnego pozew, domaga się od miasta zaległego czynszu za bezumowne korzystanie z terenu. Na dziś zapowiedział blokadę.

  Miasto zachowuje spokój. – Nie będzie tragedii – mówi wiceprezydent Dariusz Zawidzki. – Przesuniemy przystanek 100 metrów w stronę miasta.

  Wiceprezydent przyznaje: teren należy do Chmielewskiego, miasto zgodziło się go wykupić i tego nie zrobiło. – Ale jeśli dojdzie do tej blokady, to będzie dla nas sygnał, że pan Chmielewski nie chce rozmawiać. Wtedy o transakcji nie ma mowy. „

 3. Janek says:

  a pamietacie kto posprzedawal dzialki pod nowym mostem swoim znajomym zeby potem chciec 10 razy tyle az sprawa musiala skonczyc aie w sadzie? cala Polska sie smiala ze nost stoi a drog dojazdowych nie ma… przypominam czyja to zasluga..

  • Lysy says:

   Ja pamiętam to Płockie dziady buraczane pierniki co mają kasę i trzęsa całym miastem a wina obarczaja rządzących Mafia Płocka! Teraz mają swoich przy Żłobie

  • Lysy says:

   A chcesz wiedzieć kto już wykupił działki na inwestycje które będą dopiero planowane? W Płocku nie liczy się co będzie zrobione i jakie z tego korzyści otrzymają mieszkańcy, liczy się które dziady na tym zarobia!

 4. Xyz says:

  Ja wam powiem tak Ja tam nie jestem wykształciuch i powiem to co myślę
  Co trzeba zmienić w Płocku
  Walka z korupcja,skończyć z przestępczością zorganizowana
  A potem jak już budżet miasta będzie się zgadzał, dokończyć obwodnicę Płocka żeby przyciągnąć przedsiębiorców, bez przemysłu nie ma podatków, pracy, życia dla mieszkańców miasta To wszystko już dawno powinno być zrobione

  • Lysy says:

   Dla zwolenników mafii rozrywkowej wybudować za miastem cyrk żeby mieli możliwość spełniania tych swoich ideologii Dla normalnych ludzi praca mieszkanie i życie dla siebie żeby mieli możliwość realizacji swoich potrzeb I wtedy wszystko będzie dobrze

 5. Zakłamane SLD says:

  I oni (SLD) mają czelność mówić o ekologii i ochronie środowiska? Co za zakłamanie. Prośbą do dziennikarzy – pytajcie Pana Hetkowskiego dlaczego dopiero teraz ma pretensje do WIOŚ?

 6. Kukiz 15 says:

  Czyli jak widać tylko Kukiz 15 zachował się w pełni przyzwoicie.

 7. Gall Anonim says:

  Wyniki głosowania imiennego w sprawie: Informacja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na obszarze województwa mazowieckiego (ze szczególnym uwzględnieniem miasta Płocka) za rok 2015 i 2016.
  ZA: 10, PRZECIW: 2, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 9, BRAK GŁOSU: 4, NIEOBECNI: 0
  Lista imienna
  ZA (10)
  Brzeski Leszek
  Domosławska Daria
  Jasion Jacek
  Kolczyński Tomasz
  Krajewska Iwona
  Kras Artur
  Krysztofiak Marek
  Kulpa Wioletta
  Latarski Lech
  Struzik Małgorzata
  PRZECIW (2)
  Jaroszewski Artur
  Jóźwicka Iwona
  WSTRZYMUJĘ SIĘ (9)
  Aleksandrowicz Andrzej
  Hetkowski Wojciech
  Kominek Tomasz
  Korga Tomasz
  Maliszewski Tomasz
  Modliborski Adam
  Sosnowski Michał
  Szpakowicz Piotr
  Twardy Michał
  BRAK GŁOSU (4)
  Flakiewicz Marcin
  Lewicki Grzegorz
  Olejnik Joanna
  Smardzewska-Czmiel Barbara
  NIEOBECNI (0)

 8. Gal says:

  Wyniki głosowania imiennego w sprawie: Informacja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na obszarze województwa mazowieckiego (ze szczególnym uwzględnieniem miasta Płocka) za rok 2015 i 2016.
  ZA: 10, PRZECIW: 2, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 9, BRAK GŁOSU: 4, NIEOBECNI: 0
  Lista imienna
  ZA (10)
  Brzeski Leszek
  Domosławska Daria
  Jasion Jacek
  Kolczyński Tomasz
  Krajewska Iwona
  Kras Artur
  Krysztofiak Marek
  Kulpa Wioletta
  Latarski Lech
  Struzik Małgorzata
  PRZECIW (2)
  Jaroszewski Artur
  Jóźwicka Iwona
  WSTRZYMUJĘ SIĘ (9)
  Aleksandrowicz Andrzej
  Hetkowski Wojciech
  Kominek Tomasz
  Korga Tomasz
  Maliszewski Tomasz
  Modliborski Adam
  Sosnowski Michał
  Szpakowicz Piotr
  Twardy Michał
  BRAK GŁOSU (4)
  Flakiewicz Marcin
  Lewicki Grzegorz
  Olejnik Joanna
  Smardzewska-Czmiel Barbara
  NIEOBECNI (0)

 9. retoryk says:

  Czytałem że Hetkowski zasiada w radach kilkunastu Spółek to kiedy on ma czas się wysrać nie mówiąc już o działaniu na rzecz Płocka? To takie retoryczne pytanie.

  • Milena says:

   Dobrze napisane, zasiada co nie znaczy siedzi non stop. Czyli bywa tam okazjonalnie. A wiec ma czas na wszystko. Na robienie z nas odbiorów też. Jak każda partia czy ugrupowanie, ta tez nadaje się do wypalenia w kosmos.

 10. Maszewiak says:

  Mieszkańcy ulicy Maszewskiej pamiętają działania ekologiczne Hetkowskiego kiedy to wprowadził na naszą ulicę firmę prawdopodobnie zaprzyjaźnioną która zwoziła nam 10 tonowymi samochodami wszelkie śmieci łącznie ze zużytymi strzykawkami i zakrwawionymi opatrunkami które rozwlekły bawiące się dzieci że nie wspomnę o innych działaniach „proekologicznych”. Za kłamstwa powinna być obligatoryjna kara 5 lat więzienia

 11. Ołówek sołtysa says:

  Czego to ludzie nie obiecują, żeby dostać się do władzy. Filharmonia, rozbawił mnie to.

 12. Polit Płock says:

  To może jeszcze gruszki na wierzbie….
  Zawsze głosowałem na SLD ale teraz to żenada

 13. Gal says:

  Sprawdźcie jak SLD głosowało nad raportami WIOŚ. Teraz udają ekologów klamczuchy.

  • Ewa says:

   Właśnie o to chodzi… nic nie zrobili teraz nagle mają tyle pomysłów. Wierzę jednak w mądrość ludzi i w to , że pokażą im w wyborach czerwoną kartkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU