REKLAMA

Pomór świń coraz bliżej Płocka

REKLAMA

Sto kilometrów od Płocka, na terenie Mazowsza, wykryto przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF).  Ludziom nic nie grozi, ale zagrożona jest trzoda chlewna.

Afrykański pomór świń występuje wśród dzików i łatwo może przenieść się na trzodę chlewną, dla której jest niebezpieczny. Wirus przez długi czas utrzymuje się w padlinie, dlatego wszystkie szczątki dzików powinny być jak najszybciej usuwane. W ten sposób ryzyko rozprzestrzenienia się choroby zostanie zminimalizowane. Ze względu na to, że znaleziono na terenie Mazowsza dzika, który padł w wyniku tej choroby, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego przypomina kilka podstawowych informacji.

Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?  • jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby,
  • powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia,
  • zgłosić fakt znalezienia padłego dzika. Zgłoszenia można przekazywać do: powiatowego lekarza weterynarii, najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego. Należy podać miejsce znalezienia padliny (np. charakterystyczne punkty orientacyjne, lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu i ich stan.

W związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń:

  • w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych,
  • należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas),
  • nie spuszczać psów ze smyczy,
  • należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia,
  • należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

Niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia wirusa niesie nie tylko kontakt z tkankami, ale nawet z samymi kośćmi padłych dzików.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU