REKLAMA

Polska podnosi gotowość bojową niektórych jednostek wojskowych

REKLAMA
Fot. KPRM

Po godz. 22 rzecznik rządu i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przekazali, że podniesiona zostaje gotowość bojowa części jednostek wojskowych. Weryfikowana jest możliwość uruchomienia artykułu 4. Paktu NATO.

W związku z sytuacją kryzysową, do której doszło 15 listopada w miejscowości Przewodów w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie), zebrał się Komitet do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

PowiązaneTematy

Po spotkaniu Komitetu, a przed posiedzeniem Rady Ministrów, do dziennikarzy wyszedł rzecznik rządu Piotr Mueller i szef BBN, Jacek Siewiera.

– Na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli. Na miejscu pracują służby, które wyjaśniają sytuację, która miała miejsce. W związku z tym, wdrożono procedury przewidziane w takiej sytuacji. Przed chwilą zdecydowano, aby podwyższyć gotowość niektórych jednostek wojskowych na terenie Polski i innych służb mundurowych – przekazał dziennikarzom Piotr Mueller.

Szef BBN dodał, że Prezydent RP zakończył rozmowę z sekretarzem generalnym NATO.

– Weryfikujemy przesłanki artykułu 4 Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jesteśmy w bardzo intensywnym kontakcie z kluczowymi sojusznikami. Oczekujemy rozmowy z USA – podkreślił Jacek Siewiera.Artykuł 4. Paktu NATO brzmi: „Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że szczątki rakiet znalezione w miejscu wybuchu mogą należeć zarówno do wojsk rosyjskich, jak i ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.

Premier w trybie pilnym zwołał posiedzenie w sprawie bezpieczeństwa. Associated Press: „Rosyjskie pociski trafiły do ​​Polski”

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU