REKLAMA

Polonez i mazur w rocznicę 3 maja

REKLAMA

Święto Narodowe Trzeciego Maja w Płocku miało bogaty plan atrakcji. Było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, polonez i mazur w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Wisła czy odtworzenie wydarzeń sprzed 210 lat.

W środę, 3 maja, uroczystości rozpoczęły się na Placu Obrońców Warszawy zbiórką pocztów sztandarowych i pododdziałów oraz złożeniem kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego. Uczestnicy przemaszerowali do katedry, gdzie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny.

PowiązaneTematy

Po mszy, przy Płycie Nieznanego Żołnierza odsłonięto tablicę pamięci Pułku 4 Piechoty Księstwa Warszawskiego, złożono tam również kwiaty, a Płocka Drużyna Kusznicza i Płockie Bractwo Kurkowe oraz Pułk 4 Piechoty Księstwa Warszawskiego oddały strzały na wiwat.Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na Stary Rynek, gdzie Zespół Pieśni i Tańca Wisła powitał ich polonezem i mazurem. Odtworzono również wydarzenia sprzed 210 lat, czyli utworzenie Pułku 4 Piechoty Księstwa Warszawskiego w Departamencie Płockim oraz Pułku 2 Ułanów Księstwa Warszawskiego. Mieszkańcy i żołnierze w mundurach z okresu Księstwa Warszawskiego wspólnie bawili się w pobór rekruta, czyli pobór do wojska, zapisy, badania, musztrę oraz wydanie dokumentu o przyjęciu do pułku.

O godzinie 19, tradycyjnie, przy płockich parafiach zapłonęły Ogniska Patriotyzmu.