REKLAMA

„Politycy” wychodzą spod pędzla. Wernisaż we Włodkowicu

REKLAMA

W sobotę, 29 marca w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku otwarto wystawę malarstwa absolwenta tej uczelni, Wojciecha Witkowskiego.

W budynku G uczelni zgromadzono około sześćdziesięciu prac sierpeckiego malarza, przedstawiających głównie krajobrazy oraz architekturę.

– Pierwsza część wystawionych obrazów to prace olejne, które powstały głównie w plenerach organizowanych przez instytucje, ale również osoby prywatne, jak plener w Zglenicach, gdzie gospodarzami są Jola i Leszek Mroczyńscy oraz Wojtek Wierzbicki z żoną, czy plener w Bielsku, którego współorganizatorką była Iwona Opara, pomysłodawczyni oraz komisarz dzisiejszej wystawy – mówił artysta podczas wernisażu.

– Prace olejne powstały podczas plenerów plastycznych w Gozdowie, Ciechanowie, Sokołówku, Wojszycach, Karsznicach oraz w Sierpcu, gdzie organizuje się plenery międzynarodowe. Druga część prac, to akwarele. Jeśli olejne maluję wiosną, latem i jesienią, to akwarele przeważnie tworzę zimą. Przedstawiają one pejzaże oraz architekturę Sierpca. Trzecią grupą prac są pastele. Powstały w trakcie zajęć, które prowadzę z młodzieżą – powiedział Witkowski.

Sierpecki malarz twierdzi, że jego podejście do malowania jest romantyczne, mało nowoczesne i już niemodne. Jego zdaniem, niezbędny jest dobry warsztat , żeby mógł wypowiedzieć się artystycznie, dlatego cały czas uczy się malować, chodzi w teren i próbuje w swoich pracach zaprezentować jakieś historie. Szuka inspiracji choćby w skansenie sierpeckim, gdzie między innymi namalował obraz przedstawiający trzy indyki.– Zatytułowałem go „Politycy”, dlatego, że się jeżą, kłócą, są najważniejsi, gulgoczą, a tak naprawdę mają mało do powiedzenia, bo i tak zostaną zjedzeni – uśmiecha się malarz.

Otwarcie wystawy sierpeckiego artysty w Szkole Wyższej w Płocku odbyło się między innymi z udziałem jego przyjaciół, animatorów kultury oraz licznej grupy płockich, jak i sierpeckich artystów. Wojciech Witkowski, mimo tego, że ma już zapełniony grafik kolejnymi wystawami, zapowiada kolejną, tym razem poświęconą architekturze Płocka.

O artyście:
Wojciech Adam Witkowski urodził się 04.12.1971 r. w Sierpcu. Maluje od wielu lat, głównie portrety, pejzaże, kwiaty i konie. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę oraz pastel. Absolwent Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego. Studia podyplomowe na kierunku „Plastyka, historia sztuki” w latach 2012-2013 r. w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Od kilku lat jest członkiem Grupy Plastycznej Dorosłych „Impresja”, działającej w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu. W 2010 roku został członkiem Stowarzyszenia Pracy Twórczej w Ciechanowie. Propaguje działalność artystyczną wśród dzieci i młodzieży, współorganizując konkursy plastyczne oraz prowadzi zajęcia i warsztaty dla uczniów uzdolnionych plastycznie. Wieloletni uczestnik kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów plastycznych. Pięciokrotnie wygrywał oraz kilkakrotnie był nagradzany i wyróżniany w ogólnopolskich konkursach plastycznych w kategorii dorosłych twórców. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, poplenerowych i indywidualnych. Obrazy Witkowskiego znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

Tekst i zdjęcia: Justyna Gabrychowicz

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU