REKLAMA

Policja: Większość utonięć to wynik brawury i braku umiejętności

REKLAMA

Poniedziałkowa tragedia na jeziorze Zdworskim wstrząsnęła okolicznymi mieszkańcami. Po skoku do wody z roweru wodnego, utonął 19-letni mężczyzna. Czy da się uniknąć takich wypadków? Na co trzeba uważać? Jak przygotować się do pobytu nad wodą? O tym mówią mazowieccy policjanci.

– Wczoraj płocka policja została powiadomiona o zdarzeniu na Jeziorze Zdworskim, w wyniku którego utonął 19-letni mężczyzna – przypomina Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej policji. – Policjanci na miejscu wstępnie ustalili, że mężczyzna wypłynął wraz z kolegą i koleżanką na rowerze wodnym. W pewnym momencie dziewiętnastolatek wyskoczył z roweru do wody. Był szukany przez strażaków. Po południu ciało mężczyzny zostało odnalezione. Na miejscu policjanci pod nadzorem prokuratora wykonali oględziny miejsca zdarzenia oraz ciała dziewiętnastolatka – mówi rzecznik.

PowiązaneTematy

Jak zauważa, ta sytuacja powinna być przestrogą dla innych. – Przyczyny większości wypadków należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, słabym rozeznaniu zbiornika, braku umiejętności, nieodpowiednim przygotowania się do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi – wymienia Krzysztof Piasek.

Tłumaczy również, że brawura połączona z alkoholem może doprowadzić do tragedii. – Pamiętajmy, że łączenie kąpieli i alkoholu jest bardzo niebezpieczne. Gdy temperatura powietrza jest wysoka, trunek szybciej uderza do głowy. Ogranicza to naszą koordynację ruchową, stajemy się bardziej rozluźnieni, a co za tym idzie – lekkomyślni – tłumaczy.

Warto również pamiętać, że jeśli kąpiemy się, gdy woda jest bardzo wzburzona i powstają duże fale, osłabieni alkoholem możemy po prostu nie poradzić sobie z tym żywiołem i utonąć. – Alkohol, wbrew pozorom, rozgrzewa nas od środka, co podczas upałów prowadzi często do problemów z krążeniem, a nawet do utraty przytomności. Rozszerzają się też pod jego wpływem naczynia krwionośne. Wówczas, jeśli wejdziemy do zimnej wody (zdarza się to nawet przy temperaturze 20-22 stopni) możemy doznać szoku termicznego. U niektórych osób dochodzi nawet do zatrzymania akcji serca – wyjaśnia rzecznik płockiej policji.

Aby uniknąć zagrożeń, związanych z wypoczynkiem nad wodą, warto stosować się do kilku zasad, które w znacznym stopniu mogą poprawić nasze bezpieczeństwo:

  • starajmy się korzystać z kąpielisk strzeżonych,
  • stosujmy się bezwzględnie do poleceń osób nadzorujących kąpieliska i obowiązujących tam regulaminów,
  • unikajmy „dzikich kąpielisk, a jeżeli już decydujemy się na korzystanie z nich nie wskakujmy do wody, zwłaszcza na głowę i nie wchodźmy sami do wody,
  • nie pozwalajmy dzieciom samodzielnie wchodzić do wody, a nawet przebywać blisko wody.
  • najmłodsi cały czas muszą być pod nadzorem osoby dorosłej,
  • korzystając ze sprzętu wodnego pamiętajmy, aby był sprawny oraz o tym, aby zwłaszcza osoby, które nie potrafią pływać używały kapoków,
  • absolutnie nigdy nie wchodźmy do wody będąc pod wpływem alkoholu,
  • jeżeli już dojdzie do wypadku, wzywając pomoc pamiętajmy o precyzyjnym określeniu miejsca, w którym się znajdujemy, aby ułatwić dotarcie na miejsce służbom ratowniczym.