Podział statystyczny dotarł do Eurostatu.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Do Eurostatu, czyli Europejskiego Urzędu Statystycznego, trafił wniosek o podział Mazowsza na dwa obszary statystyczne. Takie rozwiązanie ma zapewnić mniej zamożnej części województwa dostęp do środków unijnych po 2020 r. Wniosek, który został sporządzony jeszcze za poprzednich rządów, kiedy to premierem była Ewa Kopacz, został wysłany 10 lutego do urzędu Komisji Europejskiej. 

O podziale statystycznym województwa mazowieckiego wielokrotnie mówił marszałek województwa, Adam Struzik. W trakcie ostatniej konferencji prasowej w Płocku tłumaczył, że według projektu opracowanego jeszcze za poprzednich rządów, Mazowsze jest podzielone na dwa NUTS 2, czyli Warszawę i powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, wołomiński i warszawski zachodni oraz resztę Mazowsza. W oparciu o NUTS dokonywany jest podział funduszy unijnych pomiędzy regiony uznane za peryferyjne lub opóźnione w rozwoju społeczno-gospodarczym.

Początkowo pomysł poprzedniego rządu nie przypadł do gustu rządzącym. Jednak zdaje się, że projekcie zmiany administracyjnej z odrębną Warszawą nie ma już mowy. Być może to miażdżąca krytyka opozycji wywarła wpływ na zmianę decyzji.

Bardzo się cieszę, że na wniosek polskiego rządu Główny Urząd Statystyczny skierował do Eurostatu propozycję podziału Mazowsza na dwie jednostki statystyczne drugiego rzędu. Myślę, że to kończy wreszcie dyskusję nad podziałem administracyjnym, nad tym, czy trzeba tworzyć nowe województwo mazowieckie i wydzielać województwo warszawskie, aby po roku 2020 móc korzystać z części funduszy unijnych. W mojej ocenie, roztropni ludzie poszli po rozum do głowy i mnie, jako marszałka województwa, to bardzo cieszy – skomentował marszałek Adam Struzik.

To wszystko daje przede wszystkim szansę dla subregionów: siedleckiego, ostrołęckiego, radomskiego, płockiego i ciechanowskiego, dzięki której będą one mogły dalej cieszyć się z dofinansowań środków Unii Europejskiej.

Wniosek, który został wysłany 10 lutego do Luksemburga, musi teraz poczekać na decyzję Eurostatu. Europejski Urząd Statystyczny co trzy lata może podejmować decyzje odnośnie zmian w klasyfikacjach państw członkowskich. Na rozwój sytuacji należy jeszcze trochę poczekać, wszystko wskazuje jednak na to, że wniosek spełni swoją rolę, co pozwoli biedniejszym regionom na realizowanie unijnych projektów w przyszłości.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji