REKLAMA

Podwyżka czynszu w zasobach TBS po wyborach. Dlaczego?

REKLAMA

W styczniu mieszkańcy budynków komunalnych otrzymali pisma z administrujących nieruchomościami spółek miejskich, dotyczące podwyżek czynszu. Z czego wynikają i dlaczego zostały wprowadzone właśnie teraz?

O podwyżkach czynszu w spółce miejskiej MZGM TBS poinformował nas czytelnik.

– Wypowiedziano nam umowę najmu w części dotyczącej czynszu. Stawka bazowa czynszu zostanie podwyższona z 4,50 zł/m2 na 5,90 zł/m2. Z czego wynika tak wysoka podwyżka i dlaczego otrzymujemy ją właśnie teraz? Czyżby kwestia zakończonych wyborów? – pyta płocczanin.

Dodajmy, że wypowiedzenie w zakresie czynszu obowiązuje od 31 stycznia br. i wynosi 3 miesiące, co oznacza, że drożej za mieszkania płocczanie zapłacą od 1 maja br.

Jak się okazuje, zmiany zostały wprowadzone Zarządzeniem Prezydenta Płocka Nr 169/2019 z 8 stycznia 2019 roku. Określono w nim sposób ustalenia stawek czynszu, obowiązującego w mieszkaniowym zasobie gminy oraz stawki czynszu lokali socjalnych. Jak czytamy:

„1. W lokalach mieszkalnych stanowiących własność Gminy Płock lub będących w jej posiadaniu samoistnym ustalam stawki bazowe czynszu w następującej wysokości:
a) dla budynków oddanych do użytku przed 1 stycznia 1999 roku – stawka w wysokości 5,90 zł/m2,
b) dla budynków oddanych do użytku po 1 stycznia 1999 roku – stawka w wysokości 7,40 zł/m2
c) dla lokali, w których wartość wykonanych robót remontowych związanych z przygotowaniem lokalu do ponownego zasiedlenia finansowanych ze środków budżetowych, wyniosła co najmniej 175 zł brutto w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu – stawka w wysokości 7,40 zł/m2, przy czym w lokalach tych, raz zastosowana stawka obowiązuje przy zawieraniu następnych umów najmu”.

Dla lokali socjalnych stawkę czynszu ustalono natomiast w wysokości 1,01 zł/m2, tj. 50 proc. najniższego czynszu dla mieszkaniowego zasobu gminy.Informacja od naszego czytelnika nie była jedyna. O interwencję w sprawie podwyżek poproszono również radnego Tomasza Kominka, który w interpelacji zapytał o przyczyny tego stanu rzeczy.

– W związku z licznymi interwencjami mieszkańców, zwracam się z prośbą o odpowiedź na pytanie: z czego wynika planowana podwyżka czynszu w zasobie mieszkaniowym w MTBS oraz MZGM w Płocku? – napisał w interpelacji.

Jak tłumaczy w odpowiedzi Wojciech Ostrowski, Skarbnik Płocka, ostatnie podwyżki czynszów w tych spółkach miejskich miały miejsce w 2015 roku (czyli również zaraz po wyborach samorządowych – przyp.red.).

– Obecne podwyżki podyktowane są istotnym wzrostem kosztów działalności Spółek, między innymi kosztów energii elektrycznej, ogrzewania, usług obcych, wynagrodzeń, remontów itp. – argumentuje skarbnik.

Dodaje, że podwyżka nie przekracza wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla województwa mazowieckiego, który ustala wojewoda mazowiecki (aktualnie wskaźnik ten wynosi 4.005,73 zł/m2). Oznacza to, że dopuszczalny czynsz dla zasobów TBS wynosi 13,35 zł/m2 miesięcznie.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 90

 1. Niezadowolony says:

  Tychy też poszło ostro w górę !!!

 2. Gutek says:

  Znam wiele małżeństw, których stać na kredyt, żyją jak królowie I nadal mieszkają w MTBS. Nie wrzucam wszystkich do jednego worka, ale to miało być mieszkanie na start.

 3. wojtek says:

  Proponuję zamieszkać w prywatnej kamienicy lub LZWN tam dopiero są opłaty .

 4. Xxxxx says:

  W Oławie mieszkanie tbs czynsz plus woda i ogrzewanie i śmieci na mieszkanie 50 m2 wynosi 925 zł po podwyżce od nowego roku. Niestety nie każdy ma zdolność kredytową żeby wziąć tak duży kredyt na mieszkanie własnościowe co nie zmienia faktu że jest to lepsze wyjście niż wynajem. Choć ceny są kolosalne bo do tego trzeba doliczyć prąd i gaz ewentualnie tv… Jest to lekka przesada… Ale lepsze to niż nic..

 5. Franek says:

  Szczecin Stbs czynsz od lutego około 11 zl za m2 plus zw./scieki plus Sec + enea = 1000 msc pozdrawiam :)

 6. Anonim says:

  Chcieliście pis? Bardzo prosze

 7. Anonim says:

  Moja mama 16 lat mieszka w TBSach i systematycznie 2 razy w roku dostaje podwyżkę więc nie wiem skąd u Was to zdziwienie

 8. P.G says:

  A najbardziej zabawne jest to że ludzie którzy mieszkają w mieszkaniach gdzie 100%należy do miasta płaca 6 zlotych za czynsz A my mieszkamy gdzie miasto ma 70% A 30% Jest moje i ja płacę 13zl! Gdzie sens i logika? To ja nie chce tych 30% swoich i chce płacić niższy czynsz!!!

 9. Z Gostynina says:

  W Gostyninie wygrał Pis a podwyżki w TBS są jeszcze wyższe. Partia nie ma tu znaczenia. U nas podnieśli czynsz do 12.50 zł/m2 w zasobach TBS + media. To przy wysokich stawkach za media daje ok. 1000 zł za ok. 50 m2. I to w takim zadupiastym Gostyninie. Masakra.

 10. Hania says:

  To miały być mieszkania na początku dla biednych później dla średnio zarabiających a teraz dla bogatych tak dyma Polak Polaka ale nie piszcie bzdur o mieszkaniach własnościowych bo 46 m nie kosztuje 200000tys zł bo ponad 300 tyś trzeba urządzić tj.150tys i do tego 30 % od kredytu tj.razem ok 580tys płacisz przez 30 lat i dopiero jest twoje .Dopóki płacisz bankowi to nie jest twoje i ja.nie płacisz TBS to płacisz bankowi odsetki .możesz być już emerytem i musisz płacić a jak zdrowie nie pozwoli ???? Ludzie myślcie trochę i tak złodziejstwo i tak bo % w banku też są złodziejstwo

  • Xixi says:

   Brawo Hania. Zgadzam się w 100% . Są jeszcze mądrzy ludzie na tym świecie. Jeszcze raz brawo ?

  • Ola says:

   Proszę się doszkolić i zorientować w cenach na rynku pierwotnym i wtórnym. Nowe mieszkanie 45 metrów kosztuje niespełna 200 000 zł. Wykończenie na gotowe, zawyżając liczymy 1 000 zł na metr. Łącznie mieszkanie 45 metrów kosztuje niespełna 250 000 z miejscem postojowym. Przy kredycie na 20 lat miesięczna rata wynosi 1 000 zł wraz z marżą bankową. Czynsz za taki metraż to 300 zł.
   Gdzie Pani tu wyszło 580 000 zł. Chyba Pani zawyżyła żeby pokazać, że MTBS jest cudowny, bo albo boi się Pani kredytu albo nie ma Pani zdolności kredytowej.

   • Xixi says:

    A gdzie można kupić mieszkanie45 metrów w stanie surowym za 200tys? Jak to możliwe skoro w pik metr kosztuje w granicach 4400? Do tego notariusz 2% wartosci… miejsce postojowe to dodatkowy koszt ok 6 tyś… jakby ktoś się pokusił o komórkę lokatorskie dodatkowe 6tys… niech Ola sobie policzy ile wychodzi. I mówię tu o stanie surowym gdzie jeszcze minimum tysiąc złotych trzeba liczyć na każdy metr mieszkania

 11. Iwona says:

  Jak drożeją media i płaca minimalna to jak mają nie drożeć czynsze? W artykule zabraklo mi informacji, ile lat stawki były niezmieniane. Ja w domku corocznie płacę więcej : a to prąd, a to gaz, a to podatek od nieruchomości. Nie mówiąc o remontach.

  • Xixi says:

   Co z tego że 4 lata były nie zmieniane?! Co to za argument? Jaką jest różnica dostać nieznaczna podwyżkę co rok albo wielka co 4 lata? Mieszkam w mtbs 10 lat podwyżki były TYLKO dwie A czynsz i tak już wysok8 na wstępie wzrósł o 120zł!

   • Max says:

    To zrezygnuj i zwróć mieszkanie. Chętnych nie brakuje.

   • Goska says:

    Jesli czynsz byłby niższy, czyli taki jak we własnościowych mieszkaniach, to po co ja wydawałam 300 000 zł w stanie surowym??? Zastanow sie , wydalo sie mniej na mieszkanie to jest wiecej w czynszu i jest sprawiedliwie

   • Xixi says:

    Max weźmiesz je ode mnie? Już parokrotnie szukałam chętnego i każdy jak usłyszał ile kosztuje czynsz i utrzymanie takiego mieszkania to rezygnował

   • do Xixi says:

    Jeżeli masz mieszkanie od miasta lub spółki miejskiej to możesz wypowiedzieć umowę, a wynajmujący bez problemu znajdzie nowego najemcę na twoich warunkach. Kolejka chętnych długa. Tobie jako alternatywę proponuję „Mieszkanie +”. Rząd mówi o tym od ponad 3 lat. Mówi, mówi, mówi…

   • Gośka says:

    nie musisz szukać chętnego, zdaj je do TBS ów a oni zwrócą ci Twoje pieniądze i znajdą chętnego, np. mnie. Ja będę płaciła ten czynsz, bo teraz wynajmuję i mam dużo więcej

   • Xixi says:

    Gośka ja mam mieszkanie z mtbs, dajesz 100tys i jest twoje. Do mtbs mieszkania nie zwrócę bo 10 lat temu dałam za nie 75 tyś A teraz dostałaby tylko 50

   • Xixi says:

    Gośka A wiesz ile dokładnie kosztuje czynsz z woda i ogrzewaniem mieszkania z mtbs? 750 czynsz+250 minimum za ogrzewanie oraz 150 woda. Dużo drożej masz za wynajęte?

   • do Xixi says:

    Xixi z twojego wpisu wynika, że chcesz po prostu zarabiać na miejskim mieszkaniu czynszowym. Wstydź się. W kolejce oczekujących setki chętnych.

   • Xixi says:

    Nie wiem komu mam odpowiedzieć więc odpowiem do ogółu. Nie zamierzam zarabiać na mieszkaniu z mtbs, chciałabym raczej odzyskać to co do niego włożyłam

   • do xixi says:

    Przecież to ile dostaniesz przy wycofaniu partycypacji wynika z ustawy. Żaden tbs o tym nie decyduje. Miej pretensje do parlamentu.

   • Anonim says:

    XIxi. dam ci 75 tys, tyle ile wpłaciłaś, czemu sobie zawyżasz na 100 tys.

   • Xixi says:

    Anonim A Ty jak kupisz mieszkanie za 4tys z metra i je wyremontujesz czyli w nie zainwestujesz to sprzedaż nadal za 4? Raczej nie

 12. oszukany says:

  Panie Prezydencie jako Pana wyborca w ostatnich wyborach czuję się oszukany. I nie tylko Ja .Mam nadzieję , że za 4 lata ze swojej decyzji zostanie Pan rozliczony

  • Jasnowidz says:

   Ja myślę,że nie wytrzyma do końca……góra jeden rok prezydentury…..

 13. oszukany says:

  Panie Prezydencie jako Pana wyborca z ostatnich wyborów samorządowych muszę powiedzieć, że zostałem przez Pana oszukany. I nie tylko Ja. Mam nadzieję ,ze wyborcy będą o tym pamiętać i za 4 lata z tej decyzji Pana rozliczą.

  • Anonim says:

   Oszukany- Brawo za te piękne słowa. Oby za 4 lata było więcej tak8ch mądrych

 14. Marko says:

  We Włoszech rozdają domy za 1 euro więc zapraszam się pakować i kupować jak komuś się nie podoba .

  • Grażyna says:

   No właśnie, siedzą w komunalnym i płaczą na wysokości opłat. W Pałacu Cudów taniej, może ktoś się z Wami zamieni. Tu i tu komunalne, a może jeszcze jakiś zasiłek do tego? Wtedy będą Państwo szczęśliwi.

   • P.G says:

    Grażyna pewno z PO. Sama nazwa mieszkania komunalne sa dla biednych, dla tych ktorzy z roznych powodow nie moga zostać kredytow a Ty takie bzdurne komenatrze piszesz?

 15. Niepopulista says:

  Przy stawce ok. 6 zł za metr czynsz miesięczny za 50-metrowe mieszkanie to ok. 300 zł. Jeśli komuś to nie odpowiada to niech zwróci mieszkanie, kolejka chętnych w ratuszu i MZGM jest długa. W ostatnim numerze Tygodnika Płockiego można przeczytać ile wynoszą rynkowe stawki najmu w Płocku : przedział 1000 – 2000 zł na miesiąc.

  • Xixi says:

   Niepopulista – W mtbs czynsz z metra to aż 12,99 więc mieszkanie 50 metrowe to koszt nie 300 A 700 Więc mieszkanie miejskie niedługo będzie droższe od wynajetego od ludzi

   • Niepopulista says:

    13 x 50 = 650. Na rynku od 1000 do 2000. Na Podolszycach minimum 1300.

   • Xixi says:

    Niepopulista piszesz o gołym czynszu mtbs w którym nie ma żadnych zaliczek ani na wodę ani na ogrzewanie! Trzeba doliczyc min 200 zł ogrzewanie i 150 woda. W wynajmowany za 1200 to już jest dochodzi tylko prąd i ewentualnie tv. I co nie wyjdzie tak jak wynajęte?

   • do Xixi says:

    Nieprawda. Na Podolszycach rynkowe stawki za wynajem to minimum „1300 plus media”.

   • P.G says:

    Do Niepopulista media bez ciepła i wody gdyż we wszystkich spółdzielniach to jest już wliczone w czynsz…

  • Daria says:

   Chciałabym płacić 6zl za metr. U mnie w tbs stawka wynosi 14zł.

 16. Niezależny says:

  A najlepsze jest to że nigdy w niczym samo narzekanie nie pomogło i nie pomoże

 17. Anonim says:

  wszystko zdrożeje, energia elektryczna też wbrew obietnicom rządu. Unia zablokowała zamrożenie stawek za energię w Polsce, co jest skutkiem podpisanej umowy klimatycznej przez Lecha brata Jarosława. Będzie drożej oj będzie wszystko

 18. Mądry po szkodzie says:

  Pomyslcie trochę. 46 m. To koszt ok 200 000 nowego mieszkania. w stanie deweloperskim. Lepiej splacac kredyt za wlasne niz dawac zarobic armii nierobow z tbs.

  • Aga says:

   Nie każdy może dostać kredyt

  • Grażyna says:

   Jak nie możesz dostać kredytu to zmień coś w swoim życiu. Każdy jest kowalem własnego losu, ale lepiej ponarzekać i poczekać, aż Państwo da czyt. podatnicy.

   • Anonim says:

    Zmień Grażyna swój los bo żenująca jesteś i ciesz się że Cię stać na kredyt i własnościowe mieszkanie

 19. Anonim says:

  Ja mysle ze wiekszac mieszkancow MTBEsu glosowala za Po ,to teraz nie miejcie pretensji do Nowakowskiego ,to poczatek podwyzek w miescie przez 5 lat

  • B. says:

   Zatrudnili w MTBS Radnego Jaroszewskiego na stanowisku Dyrektora, to musza mieć na pobory.

 20. Anonim says:

  Ja mysle ze wiekszac mieszkancow MTBEsu glosowala za Po ,to teraz nie miejcie pretensji do Nowakowskiego ,to poczatek podwyzek w miescie

 21. hej says:

  Tu nie chodzi o to kto głosował , otóż na dwa tygodnie przed wyborami , już było wiadomo która partia wygra ….dziwne ,,nie ??? a podwyżki są w tych miastach w których ta partia wygrała…dalej nas łupi PO

 22. P.G says:

  To PO zależy żeby tych mieszkań nie móc wykupić, bo z czego by jeździli kilka razy w roku na zagraniczne wczasy?!

 23. Xixi says:

  Więc jeszcze raz napiszę mtbs to złodzieje

  • MTBS git jest :-) says:

   To kup sobie swoje i się wyprowadź. Pani komentuje, krytykuje, a tam mieszka.

   • Xixi says:

    Jak nie ma innego wyjścia to trzeba mieszkać. A ty prezes tego przybytku czy ci placa za te komentarze?

 24. K. says:

  Będe płacić prawie 600 zł za sam goły czynsz w 46 m2.!! Obłęd. Głosujcie dalej za PO to zastaniecie zimę w klapkach bo niedługo nam na buty nie starczy.

 25. Mili says:

  Ja płacę za czynsz 6.15 zł za metr w mieszkaniu komunalnym i pytanie za co ? Nie ma piwnic nie ma strychu nie ma suszarni ale za to są odchody psów pod oknem, zniszczona klatka schodowa i imprezy. Wolałabym zapłacić więcej za odrobinę spokoju.

 26. On says:

  Jak zwykle mądry Polak po szkodzie. Ktos na nich głosował. Jedyne co zostaje to pamiętać o tym przy następnych wyborach.

  • Xixi says:

   Ludzie powinni się zamówić i obrzucic ich piękny gmach zgnilymi jajami. Nowakowski mam nadzieję że już jest ostatnią kadencję. I dobrze że chociaz Klobukowski już zostal odsunięty od żłoba

   • Gosc says:

    U Klobukowskirgo chyba nic się nie zmieniło?

   • P.G says:

    Gość klobukowski do rady miasta się nie dostal

  • Xixi says:

   Oby jak najwieksza ilosc ludzi pamietala.
   Mam nadzieję że Pan prezydent z cała swoją świętą poczyta sobie co ludzie o nich myślą

 27. Misia says:

  No dlaczego?A z czego zapłacą takie kosmiczne odszkodowania Ostrowickiemu i Bartosiak w znanej nam wszystkim sprawie….I wielu innym.Musi Nowakowski szybko pozyskać pieniądze,od kogo?Oczywiście od nas.

 28. Xixi says:

  Złodzieje i bandyci

  • Anonim says:

   Chcieliście pis? Bardzo proszę

   • Xixi says:

    W Płocku to chyba platforma niestety rzadzi

   • do Xixi says:

    Polecam rządowy (PiS-owy) program „Mieszkanie +”. Słyszymy o nim od 4 lat. Tylko że nikt tych mieszkań w Płocku nie widział. A tam gdzie zrobiono „pokazówkę” (Biała Podlaska, Jarocin) stawki najmu są prawie rynkowe. Taki to fajny program.

   • P.G says:

    Jest blok mieszkanie + przy galerii Mazovia i blokiem „opiekuja” się nasze kochane mtbs więc również do takich nie nalezy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU