REKLAMA

Płockie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

REKLAMA

W najbliższą środę przypadają Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Mieszkańcy Płocka upamiętnią 22 tysiące zamordowanych przez Rosjan obywateli II Rzeczpospolitej.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbędą się w Płocku 13 kwietnia. Przypomnijmy, że Rosjanie zamordowali około 22 tysiące Polaków, z czego ok. 14,5 tys. jeńców wojennych oraz 7,3 tys. osób cywilnych. Nazwa zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń niedaleko Smoleńska, w okolicach której zamordowano i pogrzebano część ofiar (ok. 4,4 tys. jeńców wojennych przetrzymywanych w obozie w Kozielsku). Katyń to pierwsze, ujawnione już w latach II wojny światowej miejsce sowieckiej zbrodni – dlatego też właśnie od niego wzięła ona swą nazwę. ZSRR nie przyznawała się do zbrodni z wiosny 1940 roku przez 50 lat i zrzucała winę za zbrodnię na Niemców.Program uroczystości:

  • godz. 11.00 – zapalenie zniczy przez uczniów płockich szkół w miejscach posadzenia Dębów Pamięci,
  • godz. 11.00 – złożenie kwiatów pod Pomnikiem – symboliczną mogiłą ku czci zamordowanych w Katyniu. Miejsce: Cmentarz rzymskokatolicki (al. Floriana Kobylińskiego),
  • godz. 12.00 – złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową. Miejsce: Kościół Św. Stanisława Kostki (Al. Jachowicza),
  • godz. 13.00 – uroczystości przy Krzyżu Katyńskim oraz Memoriale Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie. Miejsce: Cmentarz Komunalny (ul. Bielska).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 6

  1. Ja says:

    Czemu usuwacie komentarze o Wołyniu??? Cenzura??!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU