REKLAMA

Płockie muzeum przeniesie odwiedzających w czasy powojenne [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Muzeum Mazowieckie w Płocku już wkrótce zaprezentuje nowe, ciekawe ekspozycje zwiedzającym. Właśnie zyskało, dzięki wsparciu mazowieckiego samorządu, eksponaty z okresu powojennego.

Muzeum Mazowieckie w Płocku rozwija swoje zbiory z okresu 20-lecia międzywojennego, ale myśli też o prezentowaniu innych okresów historycznych. Przyczyni się do tego zakup przez mazowiecki samorząd eksponatów reprezentujących polski design z okresu powojennego.

Pośród 163 eksponatów wartych 160 tys. zł znalazły się wyjątkowe meble zaprojektowane przez Władysława Wołkowskiego, kolekcja wyrobów Spółdzielni Ład i ceramika dekoracyjna z wytwórni Steatyt i Włocławek.

– To placówka, która wyróżnia się na tle innych muzeów w kraju nie tylko długoletnią historią, ale też wyjątkową ofertą – mówił o płockim muzeum marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik. – Secesja, art deco to wystawy, które przyciągają wielbicieli sztuki nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Co prawda, pandemia ograniczyła możliwość zwiedzania i podziwiania eksponatów, ale my nie ustajemy w rozwijaniu naszego muzeum. Płocka placówka ma w swoich zasobach imponujące kolekcje, ale żeby je zaprezentować szerszej publiczności, potrzebna jest większa przestrzeń. Dlatego oprócz zakupu nowych eksponatów, inwestujemy w jego rozbudowę. Już niebawem nowe sale wystawowe powstaną w kamienicy przy ul. Kolegialnej. Tylko na ten cel w tegorocznym budżecie zarezerwowaliśmy 2,8 mln zł, a w planach mamy kolejne inwestycje – wyjaśniał marszałek Adam Struzik.

fot. Wiktor Pleczyński

Design powojenny w Polsce

Nowe eksponaty są dopełnieniem tworzonej od kilku lat w Muzeum Mazowieckim w Płocku kolekcji wzornictwa powojennego. Przedstawiają one trendy obowiązujące w powojennym polskim designie. Kolekcja została powiększona zarówno o pojedyncze przedmioty, tj. stoły, szafy, krzesła, tapczany, tkaniny, rzemiosło, ceramikę, jak również komplety mebli.

Zdecydowaną większość stanowi kolekcja wyrobów Spółdzielni Ład, która powstała w 1926 r. w Warszawie z inicjatywy profesorów i studentów Szkoły Sztuk Pięknych i kontynuowała swoją działalność po wojnie.

Nazwa spółdzielni to również jej program artystyczny. Ład, bo to tylko trzy litery, bo to znaczy, że ma być ładnie i ma być w tym ład, porządek – wedle słów Karol Tiche, polskiego artysty z okresu 20-lecia międzywojennego i członka-założyciela spółdzielni.fot. Wiktor Pleczyński

Celem spółdzielni było projektowanie i wytwarzanie mebli, tkanin, ceramiki i innych przedmiotów wyposażenia wnętrz mieszkalnych, z wyraźnym dążeniem do doskonałości formy, surowca i wykonania.

Muzealny zbiór powiększył się również o komplet mebli projektanta Władysława Wołkowskiego, który w swojej twórczości specjalizował się w wyplatanych meblach. Jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych projektów jest taboret ze sznurkową plecionką.

Zasoby Muzeum Mazowieckiego wzbogaciły się również o ceramikę dekoracyjną z czołowych polskich wytwórni Steatyt i Włocławek słynących ze współpracy z projektantami z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz rodzimymi projektantami-artystami. Wspólnie z nimi tworzyły w latach 50. i 70. markę nowoczesnego polskiego wzornictwa, tzw. polski look.

fot. Wiktor Pleczyński

Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku zaznacza, że choć placówka specjalizuje się w secesji i art déco, to budowa kolekcji powojennego designu jest naturalnym kierunkiem rozwoju.

– Korzenie Spółdzielni Ład sięgają okresu dwudziestolecia, a artyści działający w jej zasobach należeli do czołowych przedstawicieli polskiej odmiany stylu art déco. Uzupełniając swe zasoby o wyroby Ładu, uzupełniamy naszą kolekcję dokumentującą rozwój polskiego wzornictwa doby modernizmu. Od belle epoque, po czasy powojenne. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego, będziemy mogli prezentować ewolucję polskiego designu. Gdzie? Secesja ma w Płocku swój dom przy Tumskiej 8, niebawem zaprosimy wszystkich do królestwa art déco przy Kolegialnej 6. Mam nadzieję, że domem wzornictwa powojennego będzie posesja przy ul. Kolegialnej 4. Trwają prace nad przekazaniem tej działki w zasoby muzeum – mówił dyrektor Leonard Sobieraj.

Na kolekcję polskiego designu powojennego składają się eksponaty, zakupione dzięki wsparciu samorządu Mazowsza, przedmioty podarowane muzeum przez mieszkańców oraz zakupione antyki. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku płocka placówka kupiła również obiekty po likwidowanej Cepelii przy ul. Chmielnej w Warszawie.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU