Galeria Mazovia i Polski Czerwony Krzyż zaprosiły uczniów szkół podstawowych do udziału w szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy. Młodzi ludzie uczą się sztucznego oddychania, zabezpieczania poszkodowanego i opatrywania ran.
Uczniowie klas 1-3 płockich szkół podstawowych co środę biorą udział w Szkole Pierwszej Pomocy w Galerii Mazovia. Placówka wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem stworzyła program edukacyjny, który ma zaznajomić młodych ludzi z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej.
Dzięki zajęciom pod okiem specjalistów, dzieci mogą nie tylko nauczyć się ratowania życia, ale też nabrać pewności siebie. Bardziej samodzielne, będą dawać przykład rówieśnikom, jak również swoim rodzicom. Wiele osób dorosłych, nawet mimo znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, obawia się jej udzielenia.
– Podstawowe zasady udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej są łatwe do przyswojenia i każdy powinien je znać. Stanowią umiejętność, którą można rozwijać już od bardzo młodego wieku. Planowaliśmy tę inicjatywę od ponad roku, a zainspirowała nas do niej głośna sytuacja z meczu Euro 2020, gdy zasłabł jeden z piłkarzy. Wypadek, utrata przytomności czy zatrzymanie akcji serca mogą z różnych przyczyn przydarzyć się każdemu niezależnie od wieku, kondycji czy okoliczności. O tym, czy wyjdziemy cało z takiej sytuacji, bardzo często decyduje właśnie reakcja otoczenia. Naszym celem jest zatem, by w każdej szkole w Płocku znaleźli się uczniowie potrafiący w razie potrzeby udzielić pomocy swoim kolegom i koleżankom z klasy – wyjaśnia Izabela Tucholska-Oleszczuk, Dyrektor Galerii Mazovia.
To pierwsza edycja Szkoły Pierwszej Pomocy, projekt będzie trwał od początku kwietnia do końca czerwca.
W ramach projektu w Galerii Mazovia w danym tygodniu wybrana klasa odbywa kurs elementarny przeprowadzony przez Polski Czerwony Krzyż. Czas trwania takiego kursu przewidziany jest na 5 godzin dydaktycznych.
W tym czasie uczniowie płockich szkół podstawowych z klas 1-3 mają okazję dowiedzieć się jak wykonywać sztuczne oddychanie. Nie brakuje także instrukcji, jak wezwać pomoc przez telefon i przekazać ratownikom kluczowe dla zdrowia i życia poszkodowanego informacje.
Dzieci dowiadują się również, jak ułożyć osobę nieprzytomną w bezpiecznej pozycji oraz opatrywać rany. Uczestnicy szkolenia na koniec otrzymują dyplomy ukończenia oraz drobne upominki. Młodych ludzi podczas szkolenia dopingował Nafciarz – maskotka Wisły Płock.
– Dzieciaczki super reagują, uczą się szybko. Przede wszystkim najfajniejsze w tym jest to, że mogą podejść i pouciskać, powpuszczać te dwa oddechy. No i oczywiście opatrywanie ran, to jest dla dzieci doskonała zabawa. Możliwość ćwiczenia praktycznego jest dla nich ekscytująca – opowiadała prowadząca zajęcia Agnieszka Warczakowska.
Klasy, którym nie udało się zapisać do Szkoły Pierwszej Pomocy w tym półroczu, mają szansę na szkolenie w przyszłości, ponieważ w planach jest kontynuacja programu. Dodatkowo Polski Czerwony Krzyż w Płocku (ul. Misjonarska 22) zachęca firmy, szkoły i inne organizacje do zgłaszania się w celu organizacji szkoleń z pierwszej pomocy.
Dodaj swój komentarz