REKLAMA

Płocka Orkiestra Symfoniczna w nowym roku. Jakie plany?

REKLAMA

Nowy rok, pomimo panującej epidemii i dużych ograniczeń w ofercie kulturalnej, przynosi nowe plany Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Muzycy nie zostawią swojej widowni bez rozrywki na najwyższym poziomie.

Końcówka roku była niezwykle pracowita dla płockich symfoników. W ostatnich dniach grudnia w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej realizowane były nagrania dwóch płyt CD z muzyką polską, na których znalazły się między innymi kompozycje patrona Płockiej Orkiestry Symfonicznej – Witolda Lutosławskiego.

Ponadto, na płytach znajdą się także kompozycje Karola Szymanowskiego, Karola Krupińskiego, czy Grażyny Bacewicz. W projekcie wzięli udział muzycy Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą maestro Marka Wroniszewskiego oraz Jakuba Chrenowicza, a także młody solista, absolwent płockiej szkoły muzycznej – Szymon Parulski, który wykonał partię solową na klarnecie w kompozycji Witolda Lutosławskiego.

Płoccy symfonicy pragną rozpowszechniać kulturę muzyczną zarówno w mieście, jak i w kraju, edukować lokalną wspólnotę poprzez ukazanie dzieł polskich kompozytorów. Takie działania mają istotny wpływ w uwrażliwienie społeczeństwa na piękno kultury muzycznej, a także postrzeganie Płocka jako Mecenasa Kultury, przyjaznego dla jej rozwoju.

– Dzięki temu rozwijamy wartości takie jak tożsamość narodowa, pamięć o kompozytorze, patriotyzm lokalny (wydanie płyty na terenie miasta), a także rozwój wrażliwości historycznej i estetycznej społeczeństwa. Płyty obecnie są na etapie opracowania poligrafii, niebawem zostaną wydane w nakładzie po 500 sztuk każda i będą stanowiły element promocyjny, wzbogacając w ten sposób dorobek artystyczny naszej instytucji – wyjaśniają płoccy symfonicy.

Polska muzyka XX wieku

15 stycznia o godzinie 19 Płocka Orkiestra Symfoniczna zagra koncert online – „Polska muzyka XX wieku”. Oprócz płockich symfoników pod batutą maestro Marka Wroniszewskiego, wystąpi także niezwykle utalentowany klarnecista, absolwent płockiej szkoły muzycznej – Szymon Parulski, który naukę gry na klarnecie rozpoczął w 2008 roku w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. w Płocku w klasie Jacka Grochockiego.

Muzyk uczestniczył w spotkaniach i konkursach klarnetowych odbywających się w Polsce i za granicą korzystając z wiedzy i doświadczenia znakomitych pedagogów oraz muzyków m.in. Andrzeja Godka, Mieczysława Stachury, Jakuba Bokuna, Arkadiusza Adamskiego, Romana Widaszka, Antonia Saiote, Shirley Brill, Sharon Kam, Ediego Vanoosthuyse, Florenta Heau, Gabora Vargi, Jonathana Cohlera, Phillipa Palialonga, Yoshinobu Kamei.

Do najważniejszych osiągnięć młodego artysty należą:

  • I miejsce – Ogólnopolskie Przesłuchania Centrum Edukacji Artystycznej klas instrumentów dętych drewnianych. Dyplom Specjalny dla najbardziej utalentowanego uczestnika przesłuchań – 2012r.
  • I miejsce – International Clarinet Competition „Severio Mercadante” – Noci (Bari) – 2013r.
  • I miejsce – Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym – Szczecin – 2014r. oraz Grand Prix 2012r.
  • I miejsce (international) – Benelux Clarinet Competition – Ghent – 2014r.
  • I miejsce (2015r.) oraz Grand Prix (2017r.) – Festiwal Klarnetowy – Piotrków Trybunalski
  • I miejsce – Concorso Internazionale Premio Citta’di Padova – 2015r.
  • II miejsce – International Clarinet Competition – Porto – 2017r.
  • II miejsce – Junior Clarinet Competitiom – Lumen (Belgia) – 2018r.

Szymon Parulski aktywnie uczestniczy w prestiżowych projektach orkiestrowych w kraju i za granicą: W roku 2017 oraz ponownie w 2018 (na zaproszenie organizatorów) pełnił funkcję pierwszego klarnecisty młodzieżowej orkiestry Verbier Festival Junior Orchestra (Szwajcaria). Także w roku 2017 został pierwszym klarnecistą Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO (Lutoslawski Youth Orchestra) oraz Młodej Polskiej Filharmonii.Od 2020 roku jest członkiem Gustav Mahler Jugendorchester. W latach 2011 – 2019 był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, natomiast w 2015 roku uzyskał Stypendium Artystyczne im. Franciszka Wybrańczyka – Sinfonia Varsovia. Siedmiokrotnie został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Płocka za osiągnięcia artystyczne I stopnia.

Symfonicy zaprezentują repertuar poświęcony muzyce polskiej, w której znajdą się kompozycje m.in. Witolda Lutosławskiego, patrona Płockiej Orkiestry Symfonicznej, a także dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Grażyny Bacewicz, Karola Szymanowskiego oraz Stefana Kisielewskiego.

Bilety na to wydarzenie są już dostępne w sprzedaży na stronie internetowej POS w zakładce „Kup bilet”.

Nie zabraknie także wydarzeń dla najmłodszych

31 stycznia Płocka Orkiestra Symfoniczna planuje kolejny koncert z cyklu „Wędrówki po pięciolinii”, a także „Miś Doremiś”.

– Serdecznie zapraszamy w ostatnią niedzielę stycznia na spotkanie z pewną sympatyczną rodzinką instrumentów: wszyscy jej członkowie mają metalowe korpusy i drewniane stroiki, różnią się wielkością i kształtem. Wszystkie instrumenty pięknie brzmią, a nazywają się SAKSOFONY. Od dnia, w którym pan Adolphe Sax skonstruował pierwszy saksofon (1841 r.), rodzinka saksofonów robi wielką muzyczną karierę. Ta miła familia odwiedzi i nas – zachęcają muzycy.

O szczegółach oraz sprzedaży biletów na koncerty zarówno dla najmłodszych, jak i o koncertach wieczornych z udziałem płockich symfoników orkiestra będzie informować na bieżąco.

– Z uwagi na niepewną sytuację w kraju i na świecie takie decyzje musimy podejmować na bieżąco i wkrótce je państwu przekażemy. Mamy nadzieję, że już niedługo ponownie spotkamy się z państwem w sali koncertowej – wyjaśnia płocka Orkiestra Symfoniczna.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU