REKLAMA

Płocka Galeria Sztuki obchodzi 40-lecie istnienia

REKLAMA

W tym roku przypada okrągły jubileusz działalności Płockiej Galerii Sztuki. Od 40 lat instytucja zapewnia mieszkańcom regionu dostęp na żywo do wybitnych dzieł, spotkań z artystami i wiedzy sztuce.

W 2021 roku Płocka Galeria Sztuki świętuje 40-lecie działalności. Z okazji jubileuszu, instytucja przygotowała wystawę „Przestrzeń czasu. Widzieć”. Znajdzie się na niej 40 dzieł z gromadzonej przez lata kolekcji instytucji.

– Jubileuszowa ekspozycja obrazów, rysunków i grafik konfrontuje dokonania artystów młodej generacji z nestorami sztuki współczesnej, ukazuje bogactwo i różnorodność twórczych poszukiwań przełomu XX i XXI wieku – wyjaśnia PGS.

Będzie to okazja do obejrzenia dzieł takich artystów jak: Kiejstut Bereźnicki, Antoni Boratyński, Jan Dobkowski, Edward Dwurnik, Janusz Dziurawiec, Stasys Eidrigevičius, Janusz Eysymont, Antoni Fałat, Wojciech Grzymała, Władysław Jackiewicz, Ludwik Jaksztas, Benon Liberski, Zbigniew Makowski, Eugeniusz Geno Małkowski, Teresa Miszkin, Piotr Naliwajko, Leszek Rózga, Andrzej Sadowski, Barbara Szubińska, Jan Tarasin, Mieczysław Wejman.

Płocka Galeria Sztuki zadbała również o reprezentację artystów młodego i średniego pokolenia: Joanny Bartosik, Malwiny Bienias, Agnieszki Gogoli, Eugenie Jan, Bożeny Jovičić, Arkadiusza Karapudy, Małgorzaty Kosiec, Grzegorza Kozery, Danuty Krajewskiej-Pietrasik, Piotra Pasiewicza.

Kolekcja PGS liczy ponad 800 eksponatów, w jej skład wchodzą również materiały archiwalne, dokumenty, pamiątki i fotografie przybliżające ważne wydarzenia w historii Galerii.

– „Przestrzeń czasu. Widzieć” to przegląd czterech dekad historii Galerii, obejmujących czasem skomplikowane i trudne lata, związane ze zmianami organizacyjnymi, lokalowymi i nazewniczymi. Wystawa rocznicowa zamyka wieloletni okres starań Płockiej Galerii Sztuki o własną siedzibę i jest symbolicznym początkiem nowego okresu działalności instytucji, po raz pierwszy we własnej siedzibie, zakupionej i należącej do miasta od października 2020 roku. W historii i działalności Galerii data ta pozostanie niezwykle ważna – opowiada PGS.Ekspozycja przybliży zwiedzającym historię dotychczasowych siedzib PGS oraz drogę, jaką przebyła galeria od 1981 roku.

Z okazji jubileuszu Płockiej Galerii Sztuki przygotowano nie tylko wystawę, ale również publikację o tym samym tytule – „Przestrzeń czasu. Widzieć”. W książce pod redakcją dyrektor Alicji Wasilewskiej znalazły się rozmowy, teksty i wspomnienia poprzednich dyrektorów PGS i osób współpracujących z galerią.

– Będąc już po „czterdziestce” nie wiemy, jakie jeszcze wyzwania przed nami. Czas upływa, a my przez te wszystkie lata, mimo niekiedy kryzysowych sytuacji, staraliśmy się konsekwentnie pokazywać to, co ważne i wartościowe w kulturze, nie rezygnując przy tym z własnej osobowości i zdania. Niezmiennie, działalność galerii jest dla odbiorcy okazją do uważnej i krytycznej percepcji sztuki, by widzieć, dostrzegać więcej i docierać wzrokiem i myślą dalej. Przyszłość i to, w jakiej kulturze będziemy żyli, wiąże się z wyrabianiem nawyku indywidualnej oceny tego, co widzimy. Płocka Galeria to świat sztuk wizualnych i miejsce, w którym można patrzeć bez jakiegokolwiek zawężania zmysłu wzroku – podkreśla dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska.

Wystawa będzie prezentowana od 19 lutego do końca marca. Otwarcie nastąpi 18 lutego o godzinie 18. W związku z sytuacją epidemiczną, wernisaż odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego i po wcześniejszej rejestracji pod numerem tel. 24 366 43 23. Aby uczestniczyć w wydarzeniu, należy wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia, dostępne na stronie internetowej PGS. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Płocka.

fot. facebook.com Wernisaż wystawy jubileuszowej „Przestrzeń czasu. Widzieć.”

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU