Płock zaciągnie kredyt na 20 mln zł, bo za mało zarobił

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dlaczego ratusz pożycza 20 mln złotych? To pytanie nurtowało wielu płocczan przez ostatnie dni. Prezydent Andrzej Nowakowski tłumaczy: “Ponieważ mamy niższe dochody i mniej pieniędzy w budżecie. Chcąc dalej finansować inwestycje, musimy zaciągnąć kredyt”.

Kwestia pożyczki została podniesiona przy okazji poniedziałkowej konferencji prasowej prezydenta Płocka, na której omawiany był rekordowy budżet miasta na rok 2012. Dochód wyniósł wtedy 803 mln złotych. – W tym roku dochód miasta będzie niższy niż zakładano, dlatego też na najbliższej sesji rady miasta będziemy wnioskować o kredyt w wysokości 20 mln zł – stwierdził prezydent Andrzej Nowakowski.

– Mamy zaplanowane dochody i wydatki. Jeśli mamy niższe dochody to mamy dwa wyjścia: albo zrezygnować z jakichś wydatków inwestycyjnych i powiedzieć, że nie będziemy ich realizować, ponieważ mamy mniej pieniędzy w budżecie i niskie dochody; albo chcemy je dalej finansować, mając zapewnione bezpieczeństwo kredytowe miasta – dodawał.

Nowakowski nawiązywał tym samym do spłaty kredytów z zeszłorocznego budżetu. W sumie ratusz spłacił prawie 50 mln długów z czego 15 mln to przedterminowa spłata pożyczki na budowę nowego mostu plus 19 mln odsetek. Czyli w sumie blisko 69 mln zł. Dzięki temu tzw. bezpieczeństwo kredytowe miasta wzrosło. – Kiedy obejmowałem urząd prezydenta wskaźnik zadłużenia w stosunku do wykonanych dochodów był na poziomie 57%, teraz spadł do 44%, a po zaciągnięciu kredytu nie przekroczy 50% – mówił prezydent Nowakowski.

Jak tłumaczył prezydent Płocka, pożyczka nie jest zaciągana na konkretny cel. Kredyt ma tylko ustabilizować dochody i wydatki. – To nie są ekstra dodatkowe pieniądze na jakieś nowe zadania. Po prostu z racji niższych wpływów musimy albo ciąć koszty i zaplanowane wydatki albo wziąć kredyt na zadania, które będą realizowane. Trudno byłoby nam rezygnować z wydatków inwestycyjnych, ponieważ zdecydowana większość tych inwestycji jest już w fazie realizacji – tłumaczył.

Skąd mniejsze wpływy do budżetu, skoro ubiegłoroczny był rekordowy? – Dochody będą mniejsze, bo są mniejszy wpływy z tytułu podatku CIT. Budżet Państwa też będzie właśnie korygowany ze względu na te wpływy – dodał Nowakowski.

My natomiast przejrzeliśmy plany budżetowe na 2013 rok. Już w tych dokumentach, które zostały uchwalone 28 grudnia 2012 roku widać było, że wpływy do miejskiej kasy będą niższe. Planowany w tym roku dochód Płocka to 753 mln zł, natomiast wydatki mają sięgnąć 778 mln zł. Różnica wynosi 25 mln zł.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji