Płock ułatwi młodym zdobycie mieszkania

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Mieszkania dla młodych” – tak Urząd Miasta Płocka nazwał program, który ma ułatwić młodym przedstawicielom naszego miasta zdobycie mieszkania, a jednocześnie zachęcić ich do zostania w rodzinnych stronach. Program ma być głosowany na styczniowej sesji i, jeśli radni wyrażą na to zgodę, rozpocznie się wiosną.

Kiedy parę dni temu opisaliśmy interpelację radnego Andrzeja Aleksandrowicza, martwiącego się o ujemny przyrost naturalny w Płocku, nasi czytelnicy jako jeden z powodów tego faktu podali brak mieszkań dla młodych par. Być może teraz ta sytuacja nieco się poprawi.

Musimy mieć więcej dzieci? Radny interpeluje o wsparcie przyrostu naturalnego w Płocku

– Jednym z wyzwań samorządu jest zatrzymanie młodych ludzi w Płocku i ściągnięcie do nas młodych z innych miast – powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podczas piątkowej konferencji prasowej, w trakcie której zaprezentowano program. – Aby chcieli u nas mieszkać, muszą mieć pracę i mieszkanie. Podejmujemy już działania stwarzające warunki inwestorom. Teraz czas na kolejny krok – dodał.

Kto będzie mógł skorzystać z programu “Mieszkania dla młodych”?

  • osoby od 18. do 35. roku życia,
  • osoby z najwyższą punktową oceną wniosków – punkty mają być przyznawane m.in. za naukę na uczelni wyższej, w szkole policealnej, prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Płocka, zatrudnienie na terenie Płocka, posiadanie dzieci, ale także np. za nieodpłatną działalność w organizacjach pożytku publicznego na terenie Płocka,
  • pod uwagę będzie brana także wysokość dochodów na jednego członka rodziny – w przypadku gospodarstwa jednoosobowego ma to być kwota od 889 do 6427 zł brutto na osobę, w gospodarstwie 2-osobowym to przedział od 669 do 4674 zł, a w przypadku gospodarstwa domowego, w skład którego wchodzą 3 lub więcej osób, to przedział od 537 do 3116 zł.

Pierwsze budynki, w których znajdą się mieszkania dla młodych, to wyremontowane bloki przy ulicy Sienkiewicza 25 (15 lokali), Padlewskiego 6 (16 lokali), a w dalszym etapie w kamienicy przy Sienkiewicza 38 (39 lokali). W sumie skorzystać z programu w pierwszym etapie będzie więc mogło 70 rodzin, jednak ratusz zapowiada, że w przypadku większego zainteresowania, na lokale dla młodych zostaną też przeznaczone planowane budynki przy ul. Kleeberga.

Mieszkania nie będą jednak własnością młodych płocczan. Będą wynajmowane na 5 lat, z możliwością przedłużenia na kolejne 5. Jeśli natomiast okaże się, że wynajmujący nie nabył tytułu prawnego do innej nieruchomości, nie ma zadłużenia w opłatach za mieszkanie oraz utrzymuje wynajmowany lokal w dobrym stanie, istnieje możliwość wynajęcia na czas nieokreślony.

Źródło: Urząd Miasta Płocka

Podziel się:

2 komentarze

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji