Płock najciekawszy na Mazowszu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

We wtorek, 13 maja, Płock odwiedziła Telewizja Polska. W porannym programie mogliśmy usłyszeć o zmianach w mieście, jakie zaszły dzięki funduszom unijnym. 

Płocczanie zaprezentowali swoje pasje, talenty, wiedzę oraz umiejętności. Płockie motocyklistki, tym razem w stu procentach reprezentowane przez kobiety, opowiadały dziennikarzom TVP o swoim zamiłowaniu do jednośladów. To nie był jedyny motoryzacyjny smaczek. Na rynku Starego Miasta można było oglądać także klasyczne samochody pasjonatów z całego regionu.

Siła młodych została zaprezentowana w sferze wiedzy i tańca. Młodzi chemicy, tak należy nazwać grupę z Sochaczewa, na swoim stanowisku prezentowali rozmaite doświadczenia. – Na potrzeby imprez plenerowych nie możemy przeprowadzać skomplikowanych doświadczeń – mówiła nam mentorka młodego pokolenia chemików. – Na co dzień, w naszej pracowni dokonujemy skomplikowanych eksperymentów, takich z pogranicza biochemii czy biofizyki. Izolujemy także DNA, chlorofil, barwniki z roślin. Tutaj stawiamy na szybkie reakcje, niosące za sobą spektakularny efekt, oczywiście nie dajemy dzieciom w ręce ciężkiej chemii – dodała.

Wszyscy mieszkańcy Płocka znają zapewne Radziwie. Jednak pewnie większość czytelników nie zdaje sobie sprawy z tego, że lewobrzeżna część naszego miasta ma swoją, mocno rozbudowaną historię. Rozmawialiśmy na ten temat z panem Bogusławem Osieckim, reprezentantem tej dzielnicy. – Mamy swoją oryginalną potrawę, której nie spotyka się w żadnej innej wsi mazowieckiej – mówił. – Potrawa ta to “potrzos”, sporządzana z kapusty, czerwonych buraków, kaszy i marchwi, okraszona masłem lub słoniną – wyjaśnił. Pan Bogusław próbuje wypromować radziwską potrawę, jednak twierdzi, że jest to bardzo trudne. Na stanowisku prezentującym to osiedle była także flaga, która – jak się potem okazało – ukazywała barwy tej części miasta. – Niebieski symbolizuje wodę – mówi Bogusław Osiecki. – Radziwie było zawsze zalewane przez Wisłę. Zielony to kolor kojarzony z naszymi łąkami, na które płocczanie przyjeżdżali na majówki. Żółty to piasek, nasza dzielnica jest położona na piaszczystym podłożu – dodaje.

Płock został wybrany jako jedyne miasto na Mazowszu do prezentacji w programie TVP i TVP info rozwoju, wynikającego z funduszy unijnych. Czy oznacza to, że wykorzystujemy je najlepiej?

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji