REKLAMA

Płock, którego już nie ma – wystawa w kinie

REKLAMA

Jeśli ktoś obejrzał wystawę „Płock portret miasta II”, nie ma już wątpliwości, że Płock od zawsze przynosił natchnienie artystom. Większość obrazów i grafik z tej wystawy ma już pół wieku. Czy miasto zmieniło się od tamtych lat?

Na to pytanie mogli odpowiedzieć sobie goście w trakcie otwarcia wystawy, 13 marca. Wernisaż, zorganizowany przez Muzeum Mazowieckie w Płocku, odbył się w Galerii Kino, mieszczącej się w Novym Kino Przedwiośnie. Kurator wystawy, Szymon Zaremba wybrał ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego 36 prac, z czego 30 powstało w latach 60. ubiegłego stulecia.

Techniki wykonania obrazów są różne. Przeważają grafiki i rysunki, ale są też wśród nich obrazy olejne czy akwarele. Należy dodać, że 33 z eksponowanych dzieł na co dzień przechowywane są w magazynach Muzeum Mazowieckiego i czekają, aby pokazać je szerszej publiczności.

Autorami są w większości absolwenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prace są wykonane różną techniką – od czarnej kreski po wielobarwność, od łódek na Wiśle po obrazy powstającej wtedy „Petrochemii”. Ale łączy je jedno – miłość do miasta. Na wielu obrazach można zobaczyć Płock, którego już nie ma lub miejsca, które bezpowrotnie straciły swój urok. Przykładem mogą tu być „Kamienne schodki” z 1963 r., autorstwa Wacława Polakowskiego, „Rynek w Płocku” namalowany przez Władysława Kozłowskiego w 1965 r. czy „Na Wiśle” – Teresy Wierusz z roku 1962.Wystawa w Galerii Kino daje wrażenie albumu ze starymi fotografiami. Przesiąknięte historią, klimatyczne obrazy i grafiki przykuwają uwagę barwą i… duchem tamtych lat. Najstarszym obrazem na wystawie jest obraz „Wieże katedralne” z 1949 roku autorstwa Stanisława Marka Drozda, a najmłodszym – „Ślub Małgosi” z 1998 r. Edwarda Dwurnika.

Niestety, wśród zwiedzających wystawę zabrakło osób młodych. – Tak ciężko młodzież zarazić sztuką, pomimo tego, że mamy w Płocku liceum plastyczne, które kształci przyszłych artystów – powiedział nam kurator wystawy, Szymon Zaremba. – Mogliby przyjść nawet w ramach lekcji, ale jakoś nie dają się przekonać – kończył, wyraźnie tym zasmucony.

Nauczyciele mają jeszcze czas, aby namówić swoich uczniów na wyjątkową „wycieczkę” po Płocku, a przy okazji zarazić historią grodu nad Wisłą. Wystawę w galerii Novego Kina Przedwiośnie można podziwiać do 29 czerwca 2014. Wstęp jest wolny.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU